Kertokaapa mitkä ovat syntymäkarttanne parhaat aspektit eli ne mistä voitte sanoa hyötyneenne tai joita muuten pidätte itsellenne edullisina. Lisäksi olisi kiintoisaa kuulla myös ne aspektit joista on ollut eniten harmia tai jotka toimivat toiveidenne vastaisesti. Eli nyt saa sekä kehua että surkutella itseään. Muistakaa laittaa planeettojen merkkisijainnit (huoneetkin voi laittaa) ja kertokaa miten aspektit ilmenevät elämässänne.
Parhaat ja epäkiitollisimmat aspektinne
Evian
7729
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
venus 12th house conjuncion saturn 12th house, moon 12th house conjunction pluto 12th house venus saturnus kuu ja pluto vaa'assa. näitä löytyy paljon mut erityisesti toi venus saturnus yhtymä tuntuu olevan vaikea juttu sisäänpäinkääntynyt sekottaa kivun rakkauteen...
Otan osaa, Saturnus ei liene maailman helpoin kaveri Venukselle, eikä Pluto kuulle. Myöskin 12. huoneen tavarat tuntuvat usein olevan hankalia hahmottaa (kuulunee huoneen luonteeseen) ja vaativat työstämistä nimenomaan mielen tasolla (12. huone: henkinen tietoisuus, mieli).
Kuulostaa siltä, että tiedostatkin jo, missä ongelma on. Ehkä sinun kuuluukin käydä asiaa läpi mielessäsi ja päästä henkisesti siitä yli. 12. huoneesi tarjoaa paljon potentiaalia, mutta siinä täytyy kai jollain tapaa päästä asioissa henkisemmälle tasolle, irtautumaan maallisesta. Näkemään tavallaan se "isompi kuva". Kovassa koulussa voit olla noiden kanssa, mutta minusta se osoittaa toisaalta myös, että sinussahan täytyy olla tuplasti kykyä käsitellä vaikeitakin asioita ja ymmärtää ihmisiä, jotka ovat niitä kokeneet. Esim. Pluto-kuu antaa toisaalta myös vahvuutta ja voimaa tunneasioissa, mutta voi tietysti edellyttää jonkinasteista "uudelleensyntymistä" niissä ensin, sen pimeän puolen näkemistä jotta tunnistaisi valon. Samoin Saturnus-Venuksen voisi tulkita myös niin, että osaat asettaa rajat (Saturnus) rakkaudessasi ja arvostamissasi asioissa (Venus) - eli sinusta löytyy myös saturnusmaista auktoriteettia sanoa että "ei, en siedä tätä enää". Mahdollisuudet ovat sinussa.
Henkilökohtaisesti tykkään ehkä eniten tuosta aurinko-Jupiter-yhtymästäni Kalojen merkissä ykköshuoneessa, tosin se ei ole kovin tarkka, mutta yhtymä kuitenkin 10 asteen orbilla. Näkisin silti, että tietynlaista iloisuutta ja rohkeutta se minuun ripauksen tuo - vähän valoa vakavaan Kauris-nousuun. ;-) Ja siitä (sekä Jouskari-MC:stäni) ehkä tämä nimimerkkikin. Pidän matkustelusta ja etnisistä ruuista ja tuttavapiiriin kuuluu ulkomaalaisia. Samoin nämä filosofiset/henkiset kysymykset ovat aina kiinnostaneet - yhdistetäänhän sekä Neptunus että Jupiter niihin asioihin.
Venus Oinaassa ykkösessä oppositiossa Plutoon Vaa'assa seiskassa on väljä sekin, mutta kuvaa kyllä parisuhteitani. Eivät sentään ihan negatiivisen plutomaisia ole olleet, mutta intensiivisiä kyllä, ja muuttaneet & kasvattaneet minua naisena sekä laittaneet arvoja ja mieltymyksiä uusiksi. Tähän kun lisätään Saturnus Ravussa kuutosessa, saadaankin T-risti - taitaa olla todella "risti" siinä mielessä, että avioliiton ja vastuut lapsista ym. huollettavista otan niin vakavasti, etten ole vieläkään siihen rumbaan uskaltautunut.
Hmm, mitähän muuta. Merkurius (Vesimies, 1. huone), Uranus (Skorpioni, 7. huone) ja Saturnus (Rapu, 6. huone) muodostavat myös 10 asteen orbilla suurkolmion, mutta tästä en oikein osaa sanoa mitään puoleen tai toiseen. Tulkintoja otetaan vastaan! :-)
Näistä tykkään:
Neptunus/Kuu-yhtymä (skorpioni). Tästä varmaan voi repiä luovuutta, kun moinen viritys löytyy mm. Mika Waltarilta ja Nina Hagenilta.
Merkurius vesimiehessä (neliö em. yhtymään). Innostaa kommunikoimaan.
Uranus/Jupiter(/laskeva kuunsolmu)-yhtymä (vaaka). Tämä on minulle vähän mysteeri, mutta oletan että ihan hyvä juttu.
Hankalia:
Mars on 7 asteen päässä (jousimies) Neptunus/Kuu-yhtymästä. Aggressiivisuutta kun tunteet jylläävät.
Venus/Saturnus-yhtymä (oinas). Huono itsetunto.
Pluto/Aurinko-oppositio (vaaka/kala). Kuolemanpelko yms. ankeaa.
Merkuriuksen neliö Neptunus/Kuuhun on tainnut aiheuttaa hankaluutta itsensä ilmaisemiseen.
---
Aurinko joissakin huonejärjestelmissä 6. huone: yäk. Joissakin 5. huone: ok.
aurinko vesimies,kuu leijonassa,merkurius vesimies,venus oinas,mars skorppari,jupiter vaaka,saturnus oinas,uranus vaaka,neptunus skorppari,pluto neitsyt,nousu vaaka.
Mikä aiheuttaa sen ,kun on huono tuuri melkeen kaikessa,varsinkin rakkaudessa?
syntyma aika ja paikka se helpottaisi vähän niin voisin katsoa karttaasi löytyykö sieltä jotain simiinpistävää
...030269...klo22.30...joensuu