Metsän myynti

Myin metsän sain 78 tuhatta euroa. Sain sen perintönä v2000 isältäni joka oli ostanut sen 1996 hintaan 250 t markkaa, eli 42052 euroa. perintöverotuksessa se arvioitiin 50 t e arvoiseksi, ja laskuni mukaan voitto on 23 tonnia josta veron pitiäsi olla 6440.
Verottaja kuitenki lisää veroon jonkun metsävähenyksen 6240 euroa, siis joudun maksamaan veroa huikeat 12680 euroa. Verottaja ei osannut selittää miten tämä voi olla mahdollista. Tietääkö kukaan
32032
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Metsän myynnillä tarkoitetaan yleensä puunmyyntiä. Myitkö puut vai koko maapohjan?

Äänestä
  • Metsän myynnillä tarkoitetaan kirjaimellisesti metsän myyntiä, ja puunmyynnillä tarkoitetaan kirjaimellisesti puunmyyntiä. Siltä osin yliverotetun kysymys on aivan selvä. Aloittaja on siis myynyt metsäkiinteistön, oletan.

    Verotus on todennäköisesti suoritettu aivan oikein. Aloittaja on käyttänyt metsävähennystä, joka nyt metsää myydessä tuloutuu. Siitä aiheutuu tuo toinen määrä.

    Äänestä

Kuten nim. puttesetä vastasi, ehkä tässä perintönä saadussa tai muussa metsäkiinteistössäsi on käytetty jäljelläolevaa metsävähennyspohjaa pääomatulojen eliminoimiseen ja nyt se osuus on aivan oikein lisätty luovutusvoittoosi.
Verottajan valtakunnalliseen puhelimeen on vastannut tämän asian selittämisessä epäonninen henkilö, koska asia ei sinulle selvinnyt.
Lueskelin kertauksena 2010 metsälehden liitteenä jaettua metsävero-opasta, mutta asia on sen verran kinkkinen, että en nyt ala sitä tässä repostelemaan.
Totean vain, että ainakin jos muistat saaneesi metsätuloista kuittien lisäksi laskennallisia vähennyksiä, niin tietokone on prätkäissyt veron ilmeisen oikein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yli verotettu kirjoitti:

Myin metsän sain 78 tuhatta euroa. Sain sen perintönä v2000 isältäni joka oli ostanut sen 1996 hintaan 250 t markkaa, eli 42052 euroa. perintöverotuksessa se arvioitiin 50 t e arvoiseksi, ja laskuni mukaan voitto on 23 tonnia josta veron pitiäsi olla 6440.
Verottaja kuitenki lisää veroon jonkun metsävähenyksen 6240 euroa, siis joudun maksamaan veroa huikeat 12680 euroa. Verottaja ei osannut selittää miten tämä voi olla mahdollista. Tietääkö kukaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu