On se vaan kumma, kun on oikein sellainen auto saatu hankituksi, jossa on SUMUVALOT (nyt ei ole kyse päiväajovaloista!), niin niiden pitää antaa loimottaa päivät ja yöt. Varmaan kuskilla miehisyys kasvaa??
Samaan aikaan, kun päiväajovalomääräyksiä tehtäessä ajateltiin energiasäästöä, vesittävät sumuvalopellet koko idean tuplaten polttamalla sekä ajovaloja että sumuvaloja keskellä kirkasta päivää. Näyttävät usein olevan Nissan-katumaastureita nämä pellet tai sitten jotakin jenkkirasseja, jollainen tänään perässäni sumareita loimotteli.
Samaan aikaan, kun päiväajovalomääräyksiä tehtäessä ajateltiin energiasäästöä, vesittävät sumuvalopellet koko idean tuplaten polttamalla sekä ajovaloja että sumuvaloja keskellä kirkasta päivää. Näyttävät usein olevan Nissan-katumaastureita nämä pellet tai sitten jotakin jenkkirasseja, jollainen tänään perässäni sumareita loimotteli.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Pitkiä päälle vaan, kun sumuvalopellejä (ilman sumua tai sankkaa vesisadetta) tulee vastaan.
Vi**u mitä pilkun nus**joita. Kyllähän huomio ja sumuvalojen tarkoitus on myös tulla huomatuksi liikenteessä. ja tämä uusi ajoneuvojen asetus valoistata on tosi hyvä!
Katsohan "asiantuntija", mitä määräykset sanovat sumuvalojen käytöstä.
Muuten - termiä huomiovalot ei enää käytetä. Kyseessä on päiväajovalot. Päiväajovaloja ei saa käyttää hämärässä vaikka tosiasiassa LEDit näkyvät muille tosi hyvin. Toinen tapa päiväajovaloihin on jännitteen alentaminen Xenoneista (kuten minulla on).
Periaatteessa sateellakin pitää sytyttää ajovalot. Ainakin Volkswageneissa se on tosi tärkeää sään huonontuessa, jotta takavalot palaisivat myös. (Kaikenkaikkiaan typerä vapautus tuo, ettei päiväajovaloilla tarvise takavalojen palaa.)
Itsellänikin on valoautomatiikka, joka näppärästi huolehtii ajovalojen sytyttämisen valaistuksen vähetessä ja päinvastoin, kun on taas kirkasta.
en olisi niinkään huolissani sumuvaloista vaan niistä jotka laittaa typeriä jälkiasennus ksenoneita, kun ajovalojen heijastinpinnat/optiikka ei ole niihin suunniteltu niin häikäisevät vaan vastaantulijan, valoteho kuskin näkökulmasta onneton.
hah, luuleks et sun pikkupitkät haittaa?? :D itellä bi-xenonit, lisäpitkissä tehokkaammat polttimot, eli kokeile vaan vitun kyylä..
jännitteen alentamista käytetään päivävalotoimintona halogenipolttimoilla varustetuissa autoissa! Jos sulla senonit ni takuulla jälkiasennetut.
No ei muuten takuulla ole! On mukautuvat xenonit (keila muuttuu ajonopeuden mukaan ja kääntyy pyörien kääntymisen mukana). Tietenkin mukana on valoautomatiikka, kuten aiemmassa viestissä sanoinkin.
Tottakai on myös tehdasasenteiset sumuvalot, jotka toimivat myös kääntymisvaloina alle 30 km/h nopeuksissa. Peruuttaessa syttyvät molemmat sumuvalot.
"Rahalla saa ja hevosella pääsee"!
Taidatte pojat ajella kohtuu vanhoilla peleillä.....
Parempi polttaa sumuvaloja jatkuvasti. Ei sitä koskaan voi tietää milloin se sumu yllättää.
Onhan teillä Nastarenkaatkin vaikkei ole edes liukasta ?
Nastarenkaita SAA PITÄÄ joulukuussa, mutta Suomen laki hyväksyy sumuvalojen käytön vain sumussa, rankkasateessa tai lumisateessa.
olisiko taas lantsut olleet asialla ja vanha bmw alla.... niillä niitä sumareita vain tuppaa olee.Lantsu tarkoittaa nuorta kollia ei maalaista....ja tietysti karvanopat myös heilahtaa kun lippis väärinpäin pyörähtää...
Juu samat kollit juu. Yhtä vaikeeta on ajaa Allin tietä rajotusten mukaan. Kunhan vaan ei kukaan jää alle, kun kollit mouruaa vehkeitten jatke ladoillaan, on meinaan sen verran suojateitä silläkin pätkällä. Tukka pois ja linnaan, jos ei tuu kuria ja järjestystä.
Miul onkii ladas tehovalot H4 muunnokset pallolasi lyhdyis.Mie oonkii kymist.Joo..o
Mää ajan valot päällä auringonpaisteessakin.
Nääs ei sitä tiijä milloin se pimeys yllättää.
Ja ne Nastat on alla jo syyskuussa. Pois otan vasta kesäkuussa.
Mäpä olen asentanut paiskarit oman auton takaosaan, pistän ne päälle, jos joku hintelö ajaa pitkät päällä mun takana.