Auttakaa vauvakuumeista!

Tyttö 18-vee

Hei! Oon 18-vuotias ja n. viiden vuoden ajan halunnu lapsia ja ajatellu sitä taukoomatta melkein joka päivä. Ja aina oon halunnu olla nuori äiti ja saada paljon lapsia. Kuitenkin en oo tähän nuorempana ryhtynyt, sillä tiedän että se olis aika vastuutonta....Kuitenkin on toisen elämästä kyse. Haluisin lapsen mutta en tiedä kannattaako vieläkään :) Järki sanoo että "odota vielä muutama vuosi" mutta sydän sanoo että oon jo valmis. Eikä sitten mitään "osta koiranpentu" vastauksia tms koska meillä on jo kotona paljon elukoita joita oikeastaan vain minä hoidan....Mutta niin, mitä mieltä ootte? Kiitos vastauksista jo etukäteen! :)

3

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MarianneKarkki

      Teet minkä itse parhaaksi näet! :) Olethan jo täysi-ikäinen ja jos olet tarpeeksi vastuullinen niin sinusta tulee varmasti loistava äiti! Eihän tietenkään parista odotus vuodesta mitään haittaakaan ole. Jos et ole vielä ammatissakaan niin suosittelisin asian lykkäämistä. Onnee yritykselle mikäli oot päättäny yrittää! :)

    • Nuorena siittänyt

      Lapset kannattaa tehdä nuorena. Lapsi(lapset) muuttavat elämää niin paljon et on parempi tehä lapset ekana ja sitten vasta muokata elämää heidän ehdoillaan.

      Ja nuori nainen jolla on jo kaksi tai useampi lasta ei tule kohtamaan ikinä työelämässä niin sanottua lasikattoa urakehityksessa.

    • yksinuoriäiti

      Hei ! Itse olen 18-vuotias kohta vuoden ikäisen pojan äiti. Meillä on asiat mallillaan, on mies ja on koti ja on työpaikka ja koulu. Suunitelmat ovat selvillä vesillä pitkälle tulevaisuuteen. Ja ei olla mitään sossupummeja ! Kun tulin raskaaksi (17-v) Aloimme heti suunitella tulevaisuutta ja hoitaa asioita kuntoon. Kuten jo sanoin, meidän kohdallamme ei ongelmia ole ollut, mutta se on tietenkin yksilöllisesti vaihtelevaa, pojukin on kuitenkin ollut maailman kiltein.

      mutta jos nyt hankkiutuisit raskaaksi, niin lapsen saadessasi olisit lähes 19-vuotias. Ja jos olet "normaalisti" opiskellut, ja opiskelet edelleen, sinunhan tulisi nyt keväällä valmistua, ellei jotain erikoista ole tapahtunut? Eli pitäisihän sinulla jonkinlaista pohjaakin olla allasi.

      En sano sinulle, mitä sinun pitäisi tehdä, koska olet kuitenkin näin nuori, ja kaikki vanhemmuuteen liittyvä on henkilökohtaista. Itse tiedät parhaiten =) Kuitenkin sanoisin tässä, että lapsi kasvattaa. Kukaan ei ole valmis vanhempi. Itsekin tunnistan itsessäni sen, että olen täysin eri ihminen, kun olin raskaaksi tullessani =)

      "hanki koiranpentu" - no eihän se ole sama asia. Mutta mainitsit, että teillä on paljon eläimiä, joista olet pitänyt huolta. Tällä haluat varmaan sanoa, että osaat ottaa elämästä vastuuta? Mutta mites on oman elämäsi laita: Tarkasteles seuraavaa; Asutko kotona? Opiskeletko? Onko työpaikka? Onko vakituinen suhde? - ylipäätään se, millaisessa elämän tilanteessa olet ja sopisiko lapsi mukaan siihen. Älä oleta, että vanhemmat hoitavat ja elättävät lapsesi... Mutta mikäli nämä asiat ovat kunnossa, en koe, että olisi estettä sille, että hankkisit lapsen. Mutta mieti tarkkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4243
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2704
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2462
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1497
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      172
      959
    Aihe