Joka vkl 2pv kännit

miten paljon terveyteen vaikuttaa jos joka vkl juo 2pv kännit, siis juo kunnolla eli reilusti?

varmasti 10 vuodessa jo näkyy muutoksia terveydessä, ainakin naamassa :D

mietitäämpä että 48vkl vuodessa, ja kerrotaan 2x tulee 96 alkoholin juonti kertaa, joka varmasti tekee joa ajan mittaa hallaa itselleen.

siis ei tuo joka vkl ottaminen on terveen juttu. ei varmaan ole! :D
2184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vuodessa on 52 viikkoa, lisäksi mahd. arkipyhät jolloin on "hyvä" syy sihauttaa kaljatölkki auki.

Laatikko kaljaa viikossa tekee vuodessa :104000 kcal (20x100kcl x 52)
1040€ (20€ x 52)

Tietysti jos tarvitsee taksilla ajella, juoda kippolassa, käydä grillillä ym. niin nehän täytyy laskea mukaan:

10€ viikonloppu nakkikioskille: 520€/v (+kalorit)
60€ taksiin (esim. 4 x15€ matkaa): 3120€/v
50€ ravintolassa (tod.maltillinen): 2600€/v

7280€ vuodessa näinkin maltillisesta harrastuksesta.

Tupakkaharrastuksella saa äkkiä 800€ lisähintaa vuodessa. (8080€/v)

No mitä sillä saisi? Lyhentäisi vaikka asuntolainaa 673€/kk. Eli viidessätoista vuodessa olisi maksanut pois 100 931€:n asuntolainan (laskettu 2,5%:n korolla, annuiteettilaina)

Yleisesti arvioidaan että 7000 ylimääräistä kilokaloria lihottaa kilolla, eli 104000kcal ylimääräistä tekisi 14,86kg

Äänestä

Miten vaikuttaa terveyteen, jos juo joka päivä keskimäärin 10 annosta alkoholia(enint. 14 annosta/pv)? Viikossa tekee 70 annosta, mikä on miehelle lähes kolminkertainen määrä kohtuukäytön rajaan verrattuna.

Jos joisi vain viikonloppuisin "kunnon kännit" (20 -30 annosta kahtena päivänä) voisi olla terveydelle vaarallisempaa, vaikka kohtuukäytön raja viikkotasolla olisi lähempänä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ikukjk kirjoitti:

miten paljon terveyteen vaikuttaa jos joka vkl juo 2pv kännit, siis juo kunnolla eli reilusti?

varmasti 10 vuodessa jo näkyy muutoksia terveydessä, ainakin naamassa :D

mietitäämpä että 48vkl vuodessa, ja kerrotaan 2x tulee 96 alkoholin juonti kertaa, joka varmasti tekee joa ajan mittaa hallaa itselleen.

siis ei tuo joka vkl ottaminen on terveen juttu. ei varmaan ole! :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu