Joka vkl 2pv kännit

ikukjk

miten paljon terveyteen vaikuttaa jos joka vkl juo 2pv kännit, siis juo kunnolla eli reilusti?

varmasti 10 vuodessa jo näkyy muutoksia terveydessä, ainakin naamassa :D

mietitäämpä että 48vkl vuodessa, ja kerrotaan 2x tulee 96 alkoholin juonti kertaa, joka varmasti tekee joa ajan mittaa hallaa itselleen.

siis ei tuo joka vkl ottaminen on terveen juttu. ei varmaan ole! :D

2

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkkoholiton

      Vuodessa on 52 viikkoa, lisäksi mahd. arkipyhät jolloin on "hyvä" syy sihauttaa kaljatölkki auki.

      Laatikko kaljaa viikossa tekee vuodessa :104000 kcal (20x100kcl x 52)
      1040€ (20€ x 52)

      Tietysti jos tarvitsee taksilla ajella, juoda kippolassa, käydä grillillä ym. niin nehän täytyy laskea mukaan:

      10€ viikonloppu nakkikioskille: 520€/v ( kalorit)
      60€ taksiin (esim. 4 x15€ matkaa): 3120€/v
      50€ ravintolassa (tod.maltillinen): 2600€/v

      7280€ vuodessa näinkin maltillisesta harrastuksesta.

      Tupakkaharrastuksella saa äkkiä 800€ lisähintaa vuodessa. (8080€/v)

      No mitä sillä saisi? Lyhentäisi vaikka asuntolainaa 673€/kk. Eli viidessätoista vuodessa olisi maksanut pois 100 931€:n asuntolainan (laskettu 2,5%:n korolla, annuiteettilaina)

      Yleisesti arvioidaan että 7000 ylimääräistä kilokaloria lihottaa kilolla, eli 104000kcal ylimääräistä tekisi 14,86kg

    • erittäinhyväellei

      Miten vaikuttaa terveyteen, jos juo joka päivä keskimäärin 10 annosta alkoholia(enint. 14 annosta/pv)? Viikossa tekee 70 annosta, mikä on miehelle lähes kolminkertainen määrä kohtuukäytön rajaan verrattuna.

      Jos joisi vain viikonloppuisin "kunnon kännit" (20 -30 annosta kahtena päivänä) voisi olla terveydelle vaarallisempaa, vaikka kohtuukäytön raja viikkotasolla olisi lähempänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      168
      1418
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      1015
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      640
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      627
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      622
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      573
    Aihe