Tunne etten voi nielaista?

Onko tämä jokin pelko vai mikä? Kun mulle tulee joskus sellaisia "kohtauksia" kuin en voisi nielaista lainkaan. Siis tulee silloin kun ei syö. Yritän nieleskellä mutta kieli vaan osuu koko ajan kitalakeen, panikoin ja musta tuntuu et tukehdun, kunnes saan sit lopulta nielaistua.
91886
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

oot tulossa hulluksi

Äänestä
  • Just...

    Äänestä

mullaki on ollu just tommosta samaa että yhtäkkiä tuntuu että ei vaan "osaa" nielasta enää. mutta ei se kestä ku pari sekunttia ja taas kaikki on ihan normaalisti. mun mielestä ei oo mitään syytä huoleen! :)

Äänestä
  • Kiva saada asiallinen vastaus.. Ja kiva kuulla etten ole yksin tän kanssa.=) Mullakin kestää vaan muutaman sekunnin toi tunne.

    Äänestä

Mulla tollasia kohtauksia tuli paniikkihäiriössä. Varsinkin kun oltiin ulkona syömässä jossain raflassa. Olin ihan varma, että tukehdun siihen ruokaan, kun en osaa nielaista tai en pysty. Tulee niitä joskus ihan muutenkin.

Äänestä

mulla on ihan sama juttu.. tulee ihan järkyttävä paniikki, ettei pysty nielasee. tiedän tasan tarkkaan mitä tarkotat. en oo puhunu kellekkää tästä, ja sit löysin tän sun viestin.. jollain tapaa lohduttavaa et en oo yksin. mullakaan se "kohtaus" ei kestä kun muutaman sekunnin, mutta se on sitäkin kamalampaa..

Äänestä
  • Sama homma täällä. On ainakin oireena ahdistuneisuushäiriössä. Sellai tunne et ei osaa tai muista miten nielastaa ja joutuu keskittyy siihen nielasuun. Noin siis mulla ilmenee. Pahentuu vaikeina päivinä,jollain muitaki oireita. Mulla siis toi ahdistuneisuushäiriö.

    Äänestä

Kyl sellasia välillä tulee, ainakin mulla joskus kun juon jotain, ei kestä kun vähän aikaa ja ei mitään paniikkia kun tietää että osaa kohta taas niellä :D En tiedä oliko sama asia ja lukeeko tätä enään kukaan mutta kuitenkin!

Äänestä

Kanna vettä mukana. Tutkituta kilpirauhaset. Voi liittyä refluksivaivaan. Ja sit tuo ahdistus, mieliala, paniikki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mhmm kirjoitti:

Onko tämä jokin pelko vai mikä? Kun mulle tulee joskus sellaisia "kohtauksia" kuin en voisi nielaista lainkaan. Siis tulee silloin kun ei syö. Yritän nieleskellä mutta kieli vaan osuu koko ajan kitalakeen, panikoin ja musta tuntuu et tukehdun, kunnes saan sit lopulta nielaistua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu