Dokumentti sunnuntai-iltana.
Tanskassa asukkaita 5,,5 miljoonaa ja lapsia huostassa n.3000.
Suomessa asukkaita n.5 miljoonaa ja lapsia huostassa yli 17 000.
Lastensuojelun avohuollon tukitoimien kohteena n.80 000 lasta.
Lastensuojelubisnes toimii ja kasvaa ja voi hyvin Suomessa !
Tanskassa asukkaita 5,,5 miljoonaa ja lapsia huostassa n.3000.
Suomessa asukkaita n.5 miljoonaa ja lapsia huostassa yli 17 000.
Lastensuojelun avohuollon tukitoimien kohteena n.80 000 lasta.
Lastensuojelubisnes toimii ja kasvaa ja voi hyvin Suomessa !
Vastaukset 25
Vanhimmat
Muistaakseni juuri Tanskassa on laki, jonka mukaan vanhemmille annetaan vuosi aikaa hoitaa asiansa siihen kuntoon, että lapsi voi palata kotiin. Jos esim. eivät lopeta ryyppäämistä, lapsi annetaan adoptioon. Suomessa lastensuojelun piirissä olevia lapsia ei juuri adoptoida, joten he pysyvät lastensuojelun piirissä. Tanskassa ja sitä etelämpänä eivät huostaanotot ole pitkäaikaisia, vaan jos muutosta ei ole näkyvissä, lapsi annetaan adoptioon (vastoin vanhempien tahtoakin). Tämä selittää eron.
Suomessa pitäis ehdottomasti mennä tuohon samaan! Vuosi takarajaksi ja sen jälkeen adoptio...
Ensinnäkään tuollainen ei ole tullut televisiosta ellei omaa televisiota ja poltettua dvd:tä "hullun matkamuistoja" oteta lukuun toiseksi Suomen ja Tanskan huostikset on aika linjassa toistensa kanssa kolmanneksi mitä pattua tällä aiheella raflaaminen oikein on? huostaanotossa kyse on lapsen edusta eikä päinvastoin. Jokaisella asia johtaa aina johonkin sitä valvoo viranomaiset ja sitä vaatii yhteiskunta. Jos rattijuoppo pasauttaa mummon yli kaatokännissä tulee siitä rangaistusta ja kortti lähtee. Jos narkkiäiti tai deekuäiti laiminlyö lapsensa pitäisi katsoa ensin peiliin ja tarkastella syyllistä sieltä ja vasta sen jälkeen alkaa syyllistää yhteiskuntaa.
Tanskassa on tiivistetty lasten oikeuksiin ja inhimillisyyteen liittyviä lakeja 1969 tämän alareunassa oikealla olevan karvapään takia
http://www.kauppinen.us/kuva.html
Tanskassa on kakki muutenkin aika väljää pilaantunutta kinkkua poliisimurhaajia mielisairautta hälyttävästi suhteutettuna väkilukuun "laadukasta" seiskajournalismia ja sotkuisia Sampo.-pankkeja eli mitä muuta mätää vielä Tanskan maalta kuin hälyluvut vapaan lapsikasvatuksen hedelmistä
Ehkä Tanskassa kansainväliset pääomasijoittajat, sekä heidän ylläpitämät "lastensuojeluyksiköt" ja yksityiset perhekotiyritykset eivät ole kaapanneet "lastensuojelua" valtiolta kunnilta itselleen, kuten Suomesssa on tapahtunut.
Aiheesta lisää.
http://www.carecomponent.fi/
---
Kyllähän tuo ero on hirvittävä ja antaa Suomen tilanteesta todella järkyttävän kuvan.
Lapsibisnes pyörii täysillä. Esim Kalevassa Nuorten ystävien Marja Irjala vaati lisää huoli-ilmoituksia kansalaisilta........
Suomessa siis 17 000 lasta huostassa. Suomi johtaa kansainvälisiä huostaanottolukuja.
Samassa ohjelmassa kerrottiin kansainvälisestä tutkimuksesta, jonka mukaan lasten sullominen laitoksiin on epäonnistunut ratkaisu tukea lapsen tai nuoren kasvua ja kehitystä. Laitoskasvatus ja nuorten sullominen laitoksiin lisää rikollisuutta ja päihteiden käyttöä. Jos lapsella ei ole aikaisempaa kokemusta päihteistä niin sitä tietoa saa kasvatuslaitoksen muilta nuorilta. Näin kansainvälinen tutkimus.
Sijaisvanhempia ei löydy riittävästi ja lapsia sullotaan lisää laitoksiin. Tämä tieto oli tv-uutisissa.
Ja lähes 70 000 lasta jo lastensuojelun avohuollon tukitoimien piirissä. Bisnes pyörii ja osa kansasta on tyytyväisiä..........
Mikä ihmeen lapsibisnes? terveydenhuoltosektorikin on kaupallistettu sen takia että ihmiset saisivat parempaa ja nopeampaa hoitoa kun kunnallinen byrokratia ei sitä pysty kansalaiselle antamaan. Otetaan esimerkkinä kunnallisten sektoreiden byrokraattisen kohtuuttomat leikkausjonot. Ja mitä lapsibisnestä se on jos lastenkasvatuskin on kaupallistettu. Herää pahvi ja mene ulos huomaat että kaikki maailmassa on nykyään kaupallista. Menet sitten kasvattamaan lihaksiasi yksityiselle klubille tai nyhjäämään kaupungin tarjoamiin liikuntapaikkoihin. Eroja on vesissä. Eikö kannattaisi nyt katsoa peiliin ja miettiä että lasten kasvatuksen yksittäistämisen herjaaminen lapsibisnekseksi kuvastaa jo herjaajan oman kupolin ahtautta. Raflissa näyttää olevan ne median raadoimmat kömpelöt
Tottakai tv-uutisten tieto on luotettavaa tai sitten ei näin tv-uutistenkin luotettavuus on kyseenalaisettu ihan tuoreeltaan
Katso miten räikeästi tv-uutisetkin valehtelee http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194710150333/artikkeli/yle joutuu maksamaan korvauksia slovenian ex-paaministerille.html
Ja usko kaikkea mitä kuulet ja näet tv-uutisissa
Ai rahikaisella on taas uusi nimmari.
Ensinnäkään kunnallisilla leikkausjonoilla ei ole yhtään mitään tekemistä lapsibisneksen kanssa. Ethän sinä itse pahvi tajua edes aiheesta, josta tänne tuhertelet.
Ei tämän palstan kirjoittajat ole läheskään ainoita, jotka erittäin perustellusti arvostelevat lapsibisnestä. Mutta sinä pahvi et ole sitäkään huomannut, etkä tajua yhtään, mitä ympäröivässä yhteiskunnassa tapahtuu.
Vai muka herjaamista se, että asiat sanotaan niin kuin ne ovat!
Katsele vain sinne peiliisi, että tajuaisit, mitä bisnes on saanut Suomen lapsille aikaiseksi.
Vai miten selität sen, että lapset kotiutuvat bisneksen kourista paljon, paljon huonompi kuntoisena kuin ovat sinne mennessään?
Miksi lasten terveydenhuolto laiminlyödään bisneksessä?
Miksi lapsen koulunkäynti kärsii koko sen ajan kun hän on laittomasti bisnekseen napattuna?
Miksi kasvuikäinen lapsi laihtuu yksityisen bisneksen kourissa kärsiessään?
Ja tämän sinä valehtelet olevat aina lapsen etu!
Eikös nuo leikkausjonot ole pelkkä vertaus tämän palstan järjen köyhyyttämille kolhoille jotta tajuaisivat asian. Kaikenlaista purnaamista pitää aina löytyä joka asiasta ja ainakaan minä en ole kuullut että lapset kotiutuisivat hoidosta huonosti tai tai lasten terveydenhuoltoa laiminlyötäisiin herranen jestas lasten ja nuorten terveydenhuoltohan on jokaisen perusoikeus ja turva.
Ei muut ole tyytyväisiä kuin yksityisten laitosten omistajat ja
tietämättömät tollot, jotka eivät seuraa ollenkaan ympäröivää yhteiskuntaa ja sen tapahtumia.
Suomessa tilanne on TODELLA JÄRKYTTÄVÄ!
Joka ainoassa muussa maassa on huostaanottojen suhteen tilanne parempi.
Eikä Suomessa varmasti ole "huonoja" vanhempia YHTÄÄN enempää kuin missään muuallakaan. Suurin osa suomalaisista huostaanotoista on turhia tai täysin laittomia.
Olisikin hienoa, jos Suomessa oltaisiin edes yhdessä asiassa inhimillisiä lapsia kohtaan eli tehtäisiin adoptioita silloin kun lasta ei oikeasti voi palauttaa kotiinsa. Sehän tulisi satoja kertoja halvemmaksi yhteiskunnallekin, mutta ei, Suomessa tärkeintä on sijaishuollon etu, ei missään, ei missään tapauksessa lasten!
Hullun tekstiä:
"Jos narkkiäiti tai deekuäiti laiminlyö lapsensa pitäisi katsoa ensin peiliin ja tarkastella syyllistä sieltä ja vasta sen jälkeen alkaa syyllistää yhteiskuntaa."
Kuka LAILLISISTA huostaanotoista on syyllistänyt yhteiskuntaa?
Ei kukaan.
Siis hullun huomautuksia, ei voi muuta sanoa.
Samoin kuin väitteet, että kaikki huostaanotot olisivat lapsen parhaaksi.
Hyvin, hyvin sairas ihminen voi väittää, että lapsen riisto hyvästä kodistaan tapahtuu hänen parhaakseen! Kyllä yhteiskunnan on järjestettävä palvelut LAKIEN mukaan niin, että ainakaan peruspalveluja korvaavia huostaanottoja ei tarvita.
Siitä huostaanotot ovat merkillinen aihe, että se vetää aina jonkun mielisairaan kiinnostuksen puolensa, kuten noissa "rahikaisten" ja "tuurin juoppojen" kirjoituksissa on käynyt.
Tottakai rattijuopon pidättäminen on laitonta ja ajokortin kuivuminen vastoin periaatteita. Tottakai murhamiehen vangitseminen on laitonta ja kaikki jotka tekevät väärin tai rikkovat lakeja heitä ei saa tuomita?
Herää jo rääpäle Suomessa huostaanottojen "laittomuus" on yleensä sen mielikuvituksessa joka menetti tyhmyyttään lapsensa viranomaisille. Kannattaisikohan taas katsoa peiliin ja etsiä syyllistä sieltä
"Siru heippa" -tyyliset viestit voi jättää omaan arvoonsa.
Toisessa ketjussa joku kirjoitti aivan oikein, että huostaanotot ovat siitä merkillinen aihe, että se vetää aina mielisairaita puoleensa.
Niin näköjään vetää.
KYLLÄ TERVE IHMINEN PITÄÄ LASTEN KALTOINKOHTELUA AINA LAITTOMANA.
Samoin sitä, että voimassa olevia lakeja rikotaan lasta vastaan.
Missähän niitä lasten kaltoinkohteluita sitten tapahtuu? Kuinka monta suomalaislasta on tapettu tai kidutettu hengiltä kuluvana vuotena. Tapauksia on ainoastaan kourallinen ja nekin yksittäistapauksia johtuen surmaajan eli äidin mielisairaudesta tai vakavasta päihdeongelmasta
Syrjäytymässä n. 70 000 nuorta. Siinä kaltoinkohtelua. Ei peruspalveluita, valtavat luokkakoot, erityisopetuksessa kunnat säästää, erityislapset eivät selviä, koska jääv ät ilman tukea.
Lastensuojelu täysremonttiin?
Ammatillissivistävää koulutusta.
Ehkä Varpuilu ja Huolen vyöhykkeiden haitat on tiedostettu ja lasten parissa työskenteleviä on alettu valistamaan ja kouluttamaan.
Lue lisää koulutuksista, järjestäjistä, kohderyhmistä.
http://194.251.35.222/Kiinteasivu.asp?KiinteaSivuID=15885&NakymaID=391
----
Lasten kaltoinkohtelu sijaisperheessä.
Keskisuomalainen 11.1.2011. Lyhyt lainaus.
Selkeät ohjeet perhehoitoon.
Isäpuoleni oli juoppo ja pahoinpiteli minua. Siitä kyllä selviää, mutta sijaisperhheessä minut raiskattiin, siitä ei selviä koskaan.
Lue lisää.
http://www.ksml.fi/mielipide/mielipidekirjoitukset/selkeat-ohjeet-perhehoitoon/840674
---
Lastensuojelu on ihan hyvässä kunnossa joten ei aihetta sen muuttamiseen mitä sitten?
Tilastollista tietoa vai hatusta vedetty luku? mitä tekemistä muuten syrjäytymisellä on huostaanoton kanssa. Kakara lähtee huonosta perheestä viranomaisten hoiviin kuin p askanliekki jos lasta kohdellaan huonosti. Se on laki ja thats it
Hyvää joulua
Kylähullun yleisönosastonkirjoitus mitä sitten ?
Esim. sijaisperheiden koulutukseen, tukemiseen kuin myös valintaan ja valvontaan tarvitaan ehdottomasti parannuksia. En ole olenkaan ihastunut siihen, että isot monikansalliset yritykset perustavat lastensuojelulaitoksia. Niille kyse ei ole lapsen parhaasta vaan osakkkeenomistajien parhaasta. Sosiaaliturvan viime numerossa ihmeteltiin, pitääkö sossun jatkossa sijoituspaikkaa valitessaan myös miettiä, onko mahdollista että yritys menee konkurssiin ja lapsi joudutaan sijoittamaan sen vuoksi uudelleen. Valtionosuudessa pitäisi ehdottomasti huomoida myös avohuollon menot. Joten parannettavaa on.
Mutta on menossa hyviä hankkeita, yksi niistä aiemmin mainittu lastensuojelun edunvalvojaprojekti.
" Valtionosuudessa pitäisi ehdottomasti huomoida myös avohuollon menot. Joten parannettavaa on."
Tuo on yksi tämän palstan aktivistien keskeisiä periaatteita, joita on ajettu ja tullaan ajamaan jatkossakin.
Samoin tuosta ei voi olla muuta kuin samaa mieltä, että sijaisperheiden valintaan ja valvontaan tarvitaan ehdottomasti parannuksia. Sen sijaan koulutustarvetta en ymmärrä, koska heidän vaatimuksensa on olla "vain tavallisia vanhempia". Tai siinä mielessä se voi olla perusteltua, että he eivät luulisi kaikkea lapsen "oirehdintaa" kiintymyssuhteen häiriöstä johtuviksi ongelmiksi silloinkin, kun kyse ei ole siitä. Mutta tätä ongelmaahan ei olisi, jos kunnat hoitaisivat velvollisuutensa lasten terveydenhuollon järjestämisessä, eikä sairaalahoitoa tai neurologista kuntoutusta hakevien perheiden lapsia huostaanotettaisi ja sijoitettaisi - yllätys, yllätys - jopa perheisiin.
" pitääkö sossun jatkossa sijoituspaikkaa valitessaan myös miettiä, onko mahdollista että yritys menee konkurssiin ja lapsi joudutaan sijoittamaan sen vuoksi uudelleen. "
On pidettävä mielessä, että tärkeitä syitä toimeksiantosopimuksen purkautumiseen ovat sijaisperheen elämässä tapahtuneet muutokset, kuten avioero, sairaus, konkurssi, kuolemantapaus, opiskelun aloittaminen/jatkaminen, muutto, rakennusprojekti ja merkittävän iso luku on myös sijaisperheessä tapahtunut lapsen kaltoinkohtelu.
Sijaisperheiden saama tuki on jo nyt ajanut monelta osin ydinperheiden saamien tukien edelle ja tukien/peruspalvelujen puute on monesti myös huostaanottojen syinä. Tässä olisi olennaista pitää mielessä myös se ristiriita, että huostaanottojen syinä ei saisi esiintyä samoja asioita kuin on toimeksiantosopimuksen purkamisen syinä.
Sosiaalityöntekijät näkevät noita räikeitäkin epäkohtia ja ristiriitoja työssään, mutta väärä salailu lapsen intimiteettiin vedoten estää näistä asioista puhumisen, mikä ei sekään ole lasten etu, se on teidän kuntatyönantajanne etu viime kädessä. Sekä sosiaalityöntekijöille että vanhemmille pitäisi antaa paljon nykyistä enemmän sananvapautta, niin että meitä todella kuultaisiin, sillä epäkohdista voi varmasti puhua myös lasten intimiteettiä loukkaamatta. Nyt liika ja vääränlainen lasten julkisuudelta suojelu on kääntynyt pahimmillaan monesti lapsia itseään vastaan.