Nyt se on sitten totta. Kaikkia varaosia ei saa enää koska niitä ei tehdä. Uudesta 9-5:stä meni tuulilasi rikki eikä uutta lasia saa mistään, koska valmistus on loppu!
Siis joku osti Saabin vaikka konkurssi ja varaosahuollon loppuminen oli kaikkien tiedossa!
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=718.210
Siis joku osti Saabin vaikka konkurssi ja varaosahuollon loppuminen oli kaikkien tiedossa!
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=718.210
Vastaukset 48
Vanhimmat
Höpölöpö, tänään oli jo uutisissa, että varaosatotanto jatkuu.
Se sitten lohduttaa kyseistä Saabistia, jolta puuttuu tuulilasi, eikä uutta saa. Vai mitä.
Laitettiin viikko sitten uusi lasi 9-5 -08 malliin..tuulilasivakuus maksoi.
Onneksi se ei ollut uudempaa mallia, johon tuulilasia ei valmisteta.
näin on
..-
-..-
C-C
Täyttä puppua! Ei niitä laseja ennenkään ole Sabin tehtailla tehty. Sitäpaitsi Suomessa on yhä edelleen tuulilasinvalmistajia, jotka tekevät tuulilaseja kaikkiin merkkeihin ja malleihin.
Lasin saa harvinaiseenkin autoon mutta se maksaa. Uutta ysivitosta tehtiin niin vähän, että siitä ei taida keltään muottia löytyä. Eikä tehdä ilman kunnon hintaa.
Mikään ei saisi maksaa vai? Mistä alkaen Saabinomistajat on alkaneet pennosia laskea?...
Onhan siinä eroa maksaako lasinvaihto normaalit 200-300€ vai tuhansia euroja.
On siinä eroa, mitä sitten ?
Olipas typerä avaus, kun jokainen tietää, että Saabin varaosat tulevat samoilta valmistajia, kuin muidenkin automerkkien. Jos osat loppuu yhdeltä, niin silloin ne loppuu kaikilta muiltakin. Voiko joku olla oikeasti noin tyhmä? Lehtiä lukemalla tuo olisi selvinnyt tyhmemmällekkin.
Mistä ne osat tulee kun niitä ei tehdä? Ei ne itsestään taivaasta putoile vaikka olisi millainen saabhörhö.
....mikä muusinuija. xD Lue nyt vaikka päivän hesarista STT:n uutinen, iltasanomat tai mikä vaan lehti jossa on artikkeli Saabin konkurssin vaikutuksista, jos et omilla aivoilla osaa ajatella. ..tai kysy vaikka isiltä ;)
Kun auton omistaja ei ole sitä lasia saanut niin saako hän sen sitten kun vie hesarin marmoritiskille ja näyttää jutun? Jos sinulla olisi aivot et notkuisi täällä p#kaa puhumassa.
Nyt kannattaakin jokaisen saabistin mennä heti huomenna Saabin varaosakauppaan ja ostaa kotiin ainakin 10 000€:lla tärkeimpiä varaosia.
Hehe... Sittenhän ne varaosat olisivat kerrankin oikeasti loppu, ...ainakin sen aikaa kunnes ehditään valmistaa uusia tilalle :)
Ei tule kun ei tehdä 20.12.2011 19:57
"Kun auton omistaja ei ole sitä lasia saanut niin saako hän sen sitten kun vie hesarin marmoritiskille ja näyttää jutun? Jos sinulla olisi aivot et notkuisi täällä p#kaa puhumassa."
Oletko todella noin hölmö ?
On kait niitä jo pilvin pimein automalleja joita ei enää valmisteta ja
niihin saa uuden tuulilasin.
http://www.pilkington.com/europe/finland/finnish/about pilkington/default.htm
En ole. Ellei muottia ole niin arvaa paljonkon kun maksaa muotin ja lasin teko. Kysypä vaikka täältä hinta:
FINN LAMEX SAFETY GLASS OY
Puhelin : 358 2 857 700
Eipä niillä kehtaisi ajaa vaikka osiakin olisi.
Tilanne pahenee kun loppuvarastot tyhjennetään!
milläään. Joka päivä tehdään uusia. Usko pois näin on.
Paha se on nytkin.
Loppu mikä loppu.
--
-.
,.,.-
.,--,.
,.-,.
-.,.-
-..-
,.,,.--
-..-
-..-
,.-,.
,.-,.
Onko rahat vähissä kun et raski enää enempää dataa lähettää?
,.,.-
vahvistettu!
voi hyvää päivää ihmiset.... juuri tässä virittelen vm2011 9-5 aeroa ja ostin jopa uuden moottorin virittämiseen ja ihan helposti löytyi ja jopa ruotsista.... osaatte olla kyllä vitun tyhmiä... sitä paitsi niin mun kuin kaikkien muidenkin saab 9-5 omistajien tuuli lasit tulee pilkintonilta ihan sopu hintaan!!!! tutkikaa ennen kuin avaatte suunne !
Pitää olla aika pahasti pihalla autopuolella jos joku luulee ettei osia saa. Mitä vaan saa rahalla.
Kenen rahoilla tämä tapahtuu?
pilkinton valmistaa ihan sarjana laseja kaikkiin autoihin!!!!!!!!!!!!!!!! ei tarvi edes olla paksua lompakkoa ! tommonen saab on niin helppo osien puolesta kun koko ajann osia tehään lisää ei niiden valmistus mihinkää oo loppunu! omistin ennen tätä saabbia lotus omegan ja jopa siihen löytyi osia mutta todella kalliita sellaisia ja autoa nyt kuitenkaan ei 93 vuoden jälkeen ole edes tehty!!! koita ny kaveri oikeesti hakee pilkkikseltä vaan uus lasi!
Mikähän ihmisiä oikein vaivaa, kun tätäkin ketjua lukee niin...
jotka takertuvat joihinkin lillukanvarsiin jostain yksittäisestä varaosasta.
Kaikki jotka tietävät vähänkään autojen rakentelusta harrastuksena eivät lotkauta korviaan näillle vastarannan kiiskeille.
aivan, me elämme markkinataloudessa, jos on kysyntää on myös tarjontaa. Ja autojen varaosat tässä globaalissa kaupankäynnissä on sieltä helpommasta päästä..s