Näin se vain menee16.12.2011 13:240
Milksi me haluamme puuttua luonnonlakeihin ja levittää hedelmätöntä geeniä? Miksi tähän maailmaan pitää synnyttää lapsia, jotka hekin vaativat hedelmättömyyshoitoa ja edelleen synnyttävät hedelmättömiä jälkeläisiä?
Minun mielestä hedelmättömien pitää tyytyä adoptiolapseen.
Keskustelupalstalla oli tällainen aloitus joka ainakin vähän pahoitti mun mieltä. Haluasin kuulla, että periytyykö lapsettomuus ja joutuuko kaikki hedelmöityshoidoilla alkunsa saaneet käyttämään myös hedelmöityshoitoja halutessaan lapsen? Kyllähän se asia itseäänkin mietityttää, ja tietenkin toivon, että hoidoilla saatu lapsi saa itse aikanaan lapsia jos haluaa, joko hoidoilla tai ilman. Onko tästä tehty jotain tutkimuksia?
periytyykö lapsettomuus?
1
377
Vastaukset
Kiitos kysymyksestäsi!
Lapsettomuuden taustalla on monenlaisia syitä, ja vain erittäin harvoin syy on periytyvä. IVF-hoidon syynä voi esimerkiksi olla tukkeutuneet munajohtimet, eikä tietenkään sellainen periydy.
Toki esimerkiksi ylipainosta johtuva ovulaatiohäiriö voi tavallaan olla "periytyvä", koska ympäristötekijöiden ( = ravitsemustottumukset, harvinaiset lihavuusgeenit) vuoksi saattaa olla niin, että äidillä ja myöhemmin tyttärellä on samanlainen ongelma, kun he haluavat tulla raskaaksi. Kuitenkin asiaan voi osaltaan myös itse vaikuttaa tai toisaalta hoitoon tarvittu lääketieteellinen apu on useimmiten varsin yksinkertainen ja tuloksekas hoitomuoto. Endometrioosi saattaa myös periytyä, mutta kuitenkaan kaikki endometrioosia sairastavat eivät tarvitse lapsettomuushoitoja.
Mielestäni on erittäin asiatonta ja tietämätöntä syyllistää lapsettomuushoitoja tarvitsevia ihmisiä kyseisellä tavalla.
Asiasta on tehty tutkimuksia ja tiedetään, että on todennäköisempää, että IVF-hoidon tuloksena syntynyt lapsi aikanaan raskautuu aivan normaalilla tavalla eikä lapsettomuus siten periydy.
Ystävällisin terveisin,
Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721