SDP:LTÄ SURUNVALITTELUT ???? AATEVELJELLE

Kansanedustaja ehdotti hiljaista hetkeä Kimille

Tiistai 20.12.2011 klo 13.30

Perussuomalaiset kansanedustajat huomioivat hyvin Pohjois-Korean Kim Jong-ilin kuoleman omissa puheenvuoroissaan eduskunnassa.
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaj Turunen.
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaj Turunen. (MARKKU ULANDER)

Kansanedustaja Kaj Turunen olisi halunnut hiljaisen hetken.

- Nyt olen käyttänyt puheesta 4 minuuttia 12 sekuntia, ja jos puhe voi kestää sen 5 minuuttia, niin tässä jäisi aikaa puoli minuuttia pitää hiljainen hetki Pohjois-Korean rakastetun johtajan Kim Jong-ilin muistolle.

Juho Eerola olisi samoilla linjoilla.

- Sitten, arvoisa puhemies, edustaja Kaj Turunen oman puheenvuoronsa päätteeksi otti hyvin kauniilla tavalla osaa siihen suureen suruun, joka nyt on kohdannut Pohjois-Korean sitkeää kansaa. Minä omasta puolestani haluan toivottaa rauhallista joulua ja kaikkivaltiaan siunausta suurelle seuraajalle Kim Jong-unille ja tsemppiä vaativaan tehtävään.

IL

1

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MISSÄ HAVEL

      "Perussuomalaisten kansanedustaja Kaj Turunen päätyi tiistaina ehdottamaan puheensa lopuksi puolen minuutin hiljaista hetkeä Pohjois-Korean hallitsijan Kim Jong Ilin muistolle. Turunen kertoo, että kyseessä oli ennen muuta protesti eduskunnan ilakoivaan ilmapiiriin".

      http://www.kaleva.fi/uutiset/kansanedustaja-ehdotti-hiljaista-hetkea-kim-jong-ilille-oli-kritiikki-eduskunnan-ilakointiin/922979

      "Se ei ollut sinällään tosiasiassa ehdotettu hiljainen hetki. Se oli ennemminkin huomion kiinnittämistä siihen, että mielestäni tällainen haudalla tanssiminen ei kuulu sivistyneeseen yhteiskuntaan", kertoo Turunen.

      "Vaikka minkäläinen kansanmurhaaja olisi kuollut, ei siitä eduskunnassa pitäisi ilakoida."

      Turunen toteaa, että hirmuhallitsijoiden teot pitää ehdottomasti tuomita raskaimman kautta. "En missään nimessä hyväksy Kim Jong Ilin toimia johtajana. Kuoleman hetkellä ei pitäisi kuitenkaan halveerata ketään, vaikka olisi kyse hirmuhallitsijastakin."

      Kansanedustajan mukaan diktaattorien hallintatapaan voisi ottaa hyvinkin voimakkaasti kantaa heidän elinaikanaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      309
      6726
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      58
      5872
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      194
      5364
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      63
      4125
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3358
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3353
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      53
      3264
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3028
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      12
      2277
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      40
      1143
    Aihe