Kiitos kaikille jotka äänestitte SDP:tä.
Verot nousivat työttömyys kasvoi.
Takuut kreikkaan.
Nyt mennään taantumaan ja verot nousee.
Työttömyys kasvaa.
Loppuuko tämä koskaan.
Voisiko tämä koskaan loppua.
Vastaus ei varmaan niin kauan kun meidän asiosta päättävät typerykset joille mikään realiteetti markkinoista yrittämisestä työnteosta ei ole konkreettista kokemusta vaan aatekirjasta kopioitu mantra.
SDP:n ainoa todellinen poliitikko on Tuomioja.
Verot nousivat työttömyys kasvoi.
Takuut kreikkaan.
Nyt mennään taantumaan ja verot nousee.
Työttömyys kasvaa.
Loppuuko tämä koskaan.
Voisiko tämä koskaan loppua.
Vastaus ei varmaan niin kauan kun meidän asiosta päättävät typerykset joille mikään realiteetti markkinoista yrittämisestä työnteosta ei ole konkreettista kokemusta vaan aatekirjasta kopioitu mantra.
SDP:n ainoa todellinen poliitikko on Tuomioja.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Koko Euroopan tuki Kreikalle oli väärä,mutta se ei tietenkään muuta sitä tosiasiaa,että meilläkin on luotu budjetit menneinä vuosina täysin vastuuttomasti.Etenkin edellisen hallituksen alloittama massiivinen maan velkaannuttaminen oli anteeksiantamatonta toimintaa.Tämän hallituksen olisi pitänyt tehdä veronkorotukset jo keväällä,eikä nytkään olisi pitänyt langeta lupauksiin raamiteatterissa veroalennuksiin.Jokainen joka vähänkin on taloudesta vähänkin perillä ymmärtää,ettei näin voida jatkaa loputtomiin.Ollaan hyvällä alulla Kreikan tiellä,eikä tämä ole pelkästään valtiontalouden ongelma.Meillähän kunnat ovat lirissä osittain omaa syytään,sillä rakennetaan aina vaan uusia tuottamattomia toimitiloja,kuten uimahalleja,jäähalleja,tennishalleja yms. tiloja joiden ylläpito vie niitä veroeuroja joilla pitäisimme koulut kunnossa ja terveyspalvelut kohdallaan.Meille onkin syntynyt sellaisia toimintoja joita vain pieni joukko äänekkäästi vaatii ja käyttää,mutta suuri enemmistö maksaa ja äimistelee touhua ja sen järjettömyyttä.Olemmeko siis vähemmistön panttivankeina ja pompoteltavina.Tätä kannattaisi jokaisen miettiä vakavasti.
Jyrki Katainen on kieron pelin politiikko ja tämä kieroilu näyttää edelleenkin jatkuvan, vaikka SDP on toisena suurimpana hallituskumppanina. Hän on taitava pistämään omia mokia toisten maksettavaksi. Hän osaa pistää myös ranttaliksi ja tyhjentää valtion pajatson nopeasti. Mitäs sitä tyhjentäissä valtion bajatsoa, Jyrki Katainen ja kokoomus tietävät vanhastaan, että SDP on puolue, joka hoitaa valtion talouden AINA ja AINA ja AINA kuntoon ja yleensä kokoomus on silloin toisena suurimpana hallituskumppanina.
Nyt Jutta Urpilaisella on suurimpana urakkana selvittää edellisen hallituksen aikakansaamaa velkataakkaa. Jutta Urpilainen puhuu jo perälaudasta ja verojen korottamisesta ja tästä emme pääse yli siirtämällä asioita Jyrki Kataisen ja Mari Kiviniemen tapaan seuraavalle hallitukselle.
Kokoomus tyri edellisessä hallituksessa kepulaisten kanssa tosi pahasti lappamalla velkaa, mukamas elvytyksen nimiin. Elvytettiin itsemme velkaisiksi, olisi kyllä pärjätty vähemmälläkin rahan hassaamisella. Euron takia velkojen korot olivat halpoja ja rahaa oli mukava olla lompakossa ja tuhlata sitä, hummata oikein. Ajella kahdella autolla ja elää rikkaiden elämää velkarahalla. Me suomalaiset myös velkan lisäksi vietimme hulluja päiviä muutoinkin ja rillutttelimme ulkomailla Jyrki Kataisen antamilla verohelpotusrahoilla. Kreikkalaisetkin rilluttelivat velkarahalla ja nyt heillä on perälauta edessä ja ei tunnut kivalta.
Juttaan ei voi luottaa. Kuka voi luottaa henkilöön, joka on pettänyt kaikki puheensa?
Tv-vero jo tuli köyhien maksettavaksi. Luotan, että Jutta kusetta köyhiä lisää.. Mitähän seuraavaksi?