Rajoituksista huolimatta hallitus aikoo asettaa yhden 4g-toimiluvan ehdoksi, että se kattaa 95 prosenttia väestöstä kolmen vuoden kuluessa toimilupakauden alkamisesta.
Kaksi muuta toimilupaa edellyttää 70 prosentin väestöpeittoa.
Uudet 4g-toimiluvat huutokaupataan operaattoreille vuoden 2013 loppuun mennessä.
"http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maaseutu/kattava-4g-verkko-vain-länsi-suomeen-1.6838"
Miten tämä käytännössä toteutetaan, nythän täällä on 900 mhz verkko.???
Mitä muutoksia mastoihin tehdään? voiv
4g maaseudulle?
4
251
Vastaukset
- evakuointi
100 km itärajasta länteen jää ilman 4G:tä.
Aikanaan tietenkin 3G ajetaan alas, että 4G:tä saadaan kaupaksi.
Tarkoittaa siis sitä ihmisten pitää muuttaa 4G-alueille että 95%-suunnitelma toteutuu...
Näin Itä-Suomi evakuoidaan. - 4G-kusetus
Edelleenkään ei ole olemassa aitoa 4G järjestelmää. Käytössä on vanha tekniikka x 2, eli esim UMTS dual carrier. Eli tänäpäivänä HSPA , LTE ja WirelessMAN on saanut 4G kauppanimen kun palveluntarjoajat alkoi vinkumaan ja inisemään sitä. Jostain syystä siihen langettiin. Nyt taas kuluttajaa kusetetaan uudella nimellä, vanhalla tekniikalla ja edelleen teoreettisilla nopeuksilla. Kun LTE-Advanced ja WirelessMAN-advanced on kuluttajien ulottuvilla, voidaan puhua aidosta neljännen sukupolven tekniikasta. Noihin mokkulakusetuksiin en ole koskaan langennut enkä ADSL:ää vaihda ennenkuin langaton järjestelmä on rehellisesti ja aidosti toteutettu, tai kun langalliset verkot poistuu käytöstä.
VASTAA
Jaa viesti - etananetti.
Meillä ei ole edes 3 geetä, eikä gprs toimi aina, elikkä ollaan normi gsm alueella, nettisivun latautuminen kestää 15 minuuttia. Nopeampi netti tulee ehkä 2025.
- pers-eikka
Nettitalot alkaa vasta sitten tarjoamaan parempaa palvelua kun nykyisen palvelumuodon tuotot alkaa vähentyä. Toivon kilpailun täydellistä avaamista, ja vaikkapa kansainvälistä toimintaa... jos sellainen on edes mahdollista. Mutta johan alkaisi netin nopeudet olla toista luokkaa ja hinnatkin. Nyt raiskataan kansaa kusettamalla ja lypsämällä niin että on utareista nahka karrella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13014310Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va295944SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545505Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3014349HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394107"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1053671Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant63592Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan223548Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan632645Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931438