Sairaallakin lapsella on oikeus elämään

Lestad. Oulusta

Muistan kuinka Rauhanyhdistyksellä puolusteltiin erästä perhettä, jonne syntyi tasaiseen tahtiin lapsia niin kuin muihinkin uskovaisiin perheisiin. Tässä perheessä lapsilla paria lukuunottamatta oli vaikea kuolemaan johtava rappeumasairaus. Toisella "terveistä" lapsista oli vaikea psyykkinen sairaus, jonka epäiltiin johtuvan huomiotta jäämisestä.

Jotkut uskottomat olivat perheen äidin voinnista huolestuneet, kun tämä sai nostella ison läjän pieniä pyörätuoleja autoon ja takaisin ja lapset olivat sikin sokin auton takatilassa. Lapset alkoivat menehtymään n. 10 - 20 vuoden ikäisinä saatuaan sitä ennen viettää onnellisen elämän uskovassa perheessä.

On todella upeaa, että tämäkin perhe otti lapsensa vastaan ja antoi heille sen lyhyeksikin jääneen elämän. He eivät halunneet ehkäistä lapsiaan.

Aika harva perhe pystyy samaan.

1

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jfyu

      On totta että erityisellä on oikeus elää ja omissa puitteissaan elää täysipainoista onnellista elämää. Ajatellaan vaikka sokeaksi syntynyttä; ei hänellä ole minkäänlaista käsitystä siitä mitä on näkeminen, joten ei hän asiaa sure. Niinpä sääli on näissä tapauksissa aivan järjetön tunne.

      Eipä ihme että äidin jaksamisesta huolehdittiin, toivottavasti asia ei jäänyt pelkkään mässytykseen, arvosteluun ja huoleen, vaan annettiin myös apua sekä silloin, että nyt.

      Antaa harvojen ja jaksavien pystyä ja tuetaan heitä, mutta hyväksytään myös toisten voimavarojen loppuminen ja niiden voimien rajojen tiedostaminen jo ennen kuin ne loppuvat, jotta kenenkään ei tarvitsisi kärsiä. Ei uupuneen, eikä hoidettavan. Koska ymmärräthän sinäkin, ettei uupuneen vanhemman erityisellä tai terveelläkään lapsella voi olla täysipainoista, onnellista elämää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      72
      4251
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2720
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2437
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2223
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2141
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe