Omien kokemuste mukaan selvästi suurin osa taksikuskeista jättää käyttämättä vilkkua pysähtyessää taksitolpalle, joka on kadun varrella. Mikä siinä on niin vaikeaa, että laittaa vilkun päälle, kun siihen jää??? Mistä takana tuleva voi muuten tietää, jäätkö siihen vai hinuiletko muuten vaan jotain omiasi, kuten taksikuskeilla on muutenkin tapana?
Seuraavalla kerralla jään siihen taakse töötti pohjassa kunne painut muualle siitä!
Seuraavalla kerralla jään siihen taakse töötti pohjassa kunne painut muualle siitä!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei kai ne taksikuskeja olisi, jos niillä järkeä olisi päässä.
Taksikuskeina on paljon invalideja, ainakin sen perusteella, että pysäköivät autonsa mm. kauppakeskuksissa invaruutuihin. Pitäähän se tietty mustalaismaisesti pukeutuvilla(teryleenihousut ja nahkatakki) idiooteilla olla etuoikeuksia.
Huonot ajotavat mutta moni heistä on taviskuskeja myös
että kovin suuria odotuksia ajotaidoista ei olekkaan kuten
ei muustakaan tavallisesta liikenteessä.
Opiskelujeni alkuajoilla turi tuurailtua välillä taksin ratissa kun ehti ja voisin sanoa että milläköhän tavalla olen vajaa tai kusipää kun taskussa kohta kaksi korkeakoulututkintoa (KTM ja FM) ja ikää 25v.. Luulen että teillä on kusta päänahan alla ja tutkinnotkin puuttuu arvostelijoilta
Koulutuksesta huolimatta et kyennyt vastaamaan kysymykseen...
Kohta taskussa. Kohta taskussasi on varmaan peruskoulun päästötodistuskin. Venäjältä niitäkin varmaan saa...
No näinhän se toisaalta on, korkeakoulutetut lukutoukat on täysin kädettömiä käytännön asioissa, kuten ajamisessa...
Kylöä näitä ilman vilkkua tienvarteen pysähtyviä löytyy ihan muistakin kuljettajaryhmistä. On se kumma että jos vaikka ottaa tai jättää matkustajan tienvarteen nin siitä ei voi takanatulijoille vilkullailmoittaa. Siinä sitten takana ihmetellään että mitäs se siinä edessä aikoo. Toisaalta mitäpä se muille kuuluu mitä kukin tekee. Pitäisi se riittää että itse tietää mitä kulloinkin liikenteessä tekee! Sama käytäntöhän se on monilla esim. liikenneympyrässäkin ja ylipäätään tilanteissa joissa vilkkua tulisi käyttää. Ei sitä vaan ne keskivertoa paremmat kuljettajat viitsi tehdä. Nin hyviä kun ovat!!