Yhden ja kahden sentin kolikot

Kiitos vastauksista

Olen kerännyt ison pullon täyteen kolikoita ja sinne on tullut laitettua 1 ja 2 sentinkin kolikoita. Sitten kun vien sen pankkiin laskettavaksi / tilille, niin ottaako pankit suomessa kuitenkin ne pikkusentitkin vastaan arvostaan, vaikke ei Suomessa niitä ole käytössä samanlailla kuin joissain EU-maissa on.

7

1560

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • senttiset

      Miksi viedä pankkiin:
      Yhden ja kahden sentin kolikoilla voi maksaa Suomessakin Ulkomailta saadut yhden ja kahden sentin kolikot kelpaavat maksuvälineeksi myös Suomessa. Yritys voi silti kieltäytyä ottamasta niitä vastaan, kunhan kertoo asiasta selvästi. Muissa Euroopan maissa matkailevat saavat vaihtorahana yhden ja kahden sentin kolikoita. Suomessa käteismaksut pyöristetään aina lähimpään viiteen senttiin, joten pieniä kolikoita ei ole tarvittu. Ulkomailta tuodut yhden ja kahden sentin kolikot ovat silti laillisia maksuvälineitä myös Suomessa. Toisaalta yrityksillä on myös oikeus valita asiakkaansa, kunhan ne eivät syyllisty syrjintään. Liike voi siis halutessaan kieltäytyä vastaanottamasta yhden ja kahden sentin kolikoita. Silloin liikkeen pitää ilmoittaa asiasta ulko-ovellaan selvästi ja näkyvästi.

      • senttiset

        Pieni lisäys:
        Pankkisi saattaa veloittaa kolikoiden laskennasta sekä niiden tilille panosta.


    • osuuspankki

      Ei ainakaan osuuspankki veloita mitään kun vie omalle tilille kolikoita. Ilmeisesti Sampo-pankki veloittaa sadasta eurosta (100€) ylöspäin. Muista en tiedä.

    • Jasu779331

      Itsekin vien sentit nykyään suoraan pankkiin, koska kassoilla joutui aina selittelemään ja loppujen lopuksi niitä ei välttämättä edes huolittu. Näitä ns. viiden euron suomalaisia juhlakolikoita sen sijaan olen tykännyt kaupassa käyttää - on vähän glamouria kun makselee erikoisemmilla roposilla:)

      Ulkomaiset erikoisrahathan (poislukien erikoiskakkoset) eivät Suomessa käy, joten niitä ei kannata kassalle lähteä tyrkyttämään.

    • Nonniin

      Eihän viiden euron juhlarahoja normaaliin käyttöön lasketa, ne myydään kalliimmalla keräilytarkoitukseen. Olisi täyttä typeryyttä maksaa sellaisella. Paskaa taisit puhua.

    • vain aitoja.

      "viiden euron juhlarahoja"

      Keräilykäyttöön myytävistä on paljon myös replikoita eli jäljennöksiä, ei kannata maksaa liikaa, joskus saa 2-3 eurollakin.

    • 2cm:t

      pienet määrät yksi- ja kaksisenttisiä voi hyödyntää Saksasssa ja Virossa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      126
      4629
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3367
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3285
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2969
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2905
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2819
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2119
    Aihe