Poika on käynyt Espoon seurakunnan kerhoa Järvenperässä ja siellä nämä kerhotädit eivät vaikuta olevan kovinkaan ammattilaisia toiminnassaan. Lapsia eriarvoistetaan, eristetään, ei välttämättä haluta huomata jos joku satuttaa itsensä tai lapset kiusaavat toisiaan. Lapsia ei kasvateta siellä tasa-arvoisuuteen vaan tiettyjä yksilöitä suositaan. Eikö mitään pätevyyttä vaadita lasten parissa työskenteleviltä henkilöiltä. Suoranainen rasismi tuntuu myös vaikuttavan, ryhmässä on myös "ei suomensukuisia" lapsia. Itse en voi hyväksyä tämänkaltaista opetusta lapsille, enkä myöskään sitä, että lasten vökivaltaa katsotaan läpi sormien. Paikka on juuri passeli uusille koulukiusaajille sun muille häiriköille kypsyä kunnon pukareiksi.
Espoon seurakunnan kerhossa epäammattimaista toimintaa
pojan isä
4425
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
voit ottaa lapsesi pois niin ei tarfvi narista
Se olisi ratkaisu jos haluaa mennä siitä mistä aita on matalin. Oikeasti asioita pitää kehittää paremmaksi eli myös "narista".
sekö on ratkaisu? Lastako pitäisi rangaista silloin siitä että muut aikuiset ja lapset kiusaa??
Hei pojan isä!
Todella ikävää kuulla moisesta. Itse toimin vastaavassa työssä muualla pk-seudulla enkä ole tuollaiseen törmännyt. Jokaisessa työpaikassa, jossa olen seurakunnan lapsityössä ollut, on arvoina ja tavoitteina ollut lapsen kunnioitus ja arvostus, sosiaalisten taitojen ja toisten kunnioituksen opettaminen lapsille. Kukin työntekijä on tätä omalla tavallaan tehnyt, lasten kanssa toimien.
Vakituiseen työhön palkattavalta lastenohjaajalta vaaditaan suoritettua Lapsi- ja perhetyön perustutkintoa.
Jos keskustelu lastenohjaajien kanssa ei auta, olisi varmasti hyvä ottaa yhteys heidän esimieheensä, Elina Huttuseen ([email protected])
Toivon sydämestäni että tämä vuosi on teille parempi kerhovuosi kuin edellinen.