Saunalahti kauppasi puhelimitse nopeampaa nettitikkua.
Otin uuden nettitikun käyttööni 17.9.2010.
Ensimmäisen laskun 25.10.2010 mukaan nettitikku maksoi 130 euroa.
Ottaessani yhteyttä Saunalahteen 130 euron nettitikun laskusta, olisi tullut tehdä kahden vuoden sopimus, jolloin tikku olisi ollut ilmainen.
Palautusaika 14 vrk oli mennyt umpeen, joten tikun palautus ei onnistunut.
Tässä vaiheessa koin tulleeni epärehellisen markkinoinnin kohteeksi:
1.Puhelinmyyntitilanteessa ei kerrottu tikun hintaa.
2.Tilausvahvistuksessa ei mainintaa kustannuksista.
3.Sopimuskausi 1 vuosi yksipuolisesti myyjän toimesta.
Perintätoimisto alkoi periä tikun hintaa, viimeisin uhkauslaskun mukaan tikun hinta oli noussut 398,66 euroon ja että käräjille mentäisiin velkasuhteeseen perustuvasta saatavasta.
Pohjanmaan käräjäoikeudelle ylläolevien seikkoihin vedoten tein vastineen.
Käräjäoikeudelta ilmoitus, kantaja Saunalahti peruuttanut haastehakemuksensa.
Käräjäoikeudelle ilmoitin, ettei minulla ole vaatimuksia Saunalahdelle, koska uhkailut käräoikeudesta, luottotiedoista, ulosottoviranomaisista lienee maan tapa, eikä niistä saa korvausta.
Mitä opin, ainakaan Saunalahden kanssa ei tule tehdä minkäänlaista puhelimitse tehtyä sopimusta.
Saunalahti haastoi käräjille
4
465
Vastaukset
Eikä m,itään muutakaan sopimusta.
Oma nettiyhteyteni takkuaa ja jokaisen puhelimella tai netin kautta tehtyyn korjauspyyntöön saan uuden osoitteen tai puhelinnumeron.
Noihin numeroihin on turha yrittää niissä on aina ainakin 1/2 h jono.
Saunalahdsenn asiakaspalvelu ei selvästi tajua tehtäväänsä.
Saunalahti on palvelun tuottaja.
Jatkossa kun pääsen irti en enää muuta kuin kiroan koko firman.- Nettitikku mrrr
En voi uskoa tätä todeksi, halusin palauttaa Saunalahden nettitikun, koska nopeustesti näytti 0,87 M, kun talonyhtiöltä saan ilmaiseksi 2M.
Soitin tänään, että haluan palauttaa nettitikun ja peruuttaa määräaikaisen sopimuksen, koska ei ole mitään järkeä maksaa sellaisesta, joka ei toimi.
Yllätys, yllätys, en saakaan enää palauttaa tikkua, koska kokeilin sitä koneeseeni !!!
Pääsin eroon liittymästä, mutta joudun pitämään 36 euroa maksavan tikun, jolla en tee yhtikäs mitään.
Mietin vaan, että kuka ei muka avaisi ja kokeilisi nettitikkua ennen palauttamista?- kaukoaspimaa1
Mikäli tilasit nettitikun netistä, voit palauttaa sen mitään kysymättä lähettäjälle 14 vuorokauden sisällä vastaanotosta Saunalahden maksaessa postituskulut.
Tikun kokeilu ei ole palautuksen esteenä. Palautus alkuperäisessä pakkauksessa.
Mikäli 14 päivää on ylittynyt, ei auta kuin maksaa.
Mikäli tunnet olevasi väärin kohdeltu, on mahdollista saada vuoden ajan Saunalahden perintätoimiston kirjeitä ja lopuksi tavata käräjillä.
Helpompi reitti on valittaa kilpariitalautakuntaan ja kuluttaja-asiamiehelle, vaikka niistä yleensä ei ole paljon apua, mutta tulee Saunalahdelle kuluja antaessaan vastineita ko. elimille.
Ehkä tämäkin reitti panee Saunalahden miettimään markkinointiaan.
Oma uusin kokemukseni oli Saunalahden kaupatessa Reilu kännykkäliittymää.
Tarjous oli edullinen puhelimessa kerrottuna. Piti käydä monta sähköpostivaihtoa ennenkuin sain tarjouksen kirjallisena. Ensimmäinen ehdotus oli, että pitäisi mennä paikalliseen Elisa liikkeeseen tutustumaan ehtoihin.
Sain lopuksi kirjallisen vahvistuksen, mielestäni liittymä oli edullinen aikaisempaa Elisan liittymään.
- väärä palsta!
Viestiketjusi on tasan väärällä palstalla, kuuluisi tuonne Saunalahti-osastolle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?486108Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki663898Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t162997- 1902855
- 242548
- 402423
mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132409törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/192300- 1491448
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3001426