Mitä mieltä tästä, että ei tule mitään kommentteja - tarkoittaako se siis, että työ on hyvä eikä haluta sitä pilata, se on niin huono, että ei jakseta edes kommentoida vai tarkoittaako se, että on mitäänsanomaton - vai mitä tarkoittaa teidän mielestänne? Mitä itse kommentoisitte ja mitä ette?
Entä jos on blogista kyse, niin minkälaista ette kommentoisi tai kommentoisitte?
Entä jos on blogista kyse, niin minkälaista ette kommentoisi tai kommentoisitte?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pistä tähän niin heitän kommentin. Linkki, pätkä yms.
c) on niin tylsä ettei jakseta lukea
Toi "tylsyys" on nyt kyseenalainen juttu, koska blogi kuitenkin vetää lukijoita ihan tasaisisti, ilman että on uutta matskua laitettu.
ei tarkoita mitään. Itse ainakin oli hyvä tai huono, niin välillä jaksaa kommentoida ja välillä ei.
Kiitos kivoista vastauksistanne. En enää mainosta blogiani, se on niin pähkähullu eli en myöskään laita mitään linkkiä!!!
Jos kustantaja ei laita kommenttia, mutta antaa sopparin = hyvä.
Muu = samantekevää.
Mikä on tuo "soppari" = ???
Joskus ainakin tällä palstalla on ihan kohtalaisia juttuja joita kukaan ei viitsi kommentoida. Sitten toisaalta joitakin kommentoidaan. Ehkä se on aihevalinta, hauskoja kommentoidaan herkemmin kuin vakavia, vauhdikkaita ennemmin kuin hitaita. Tuttuja nimimerkkejä kommentoidaan ja vieraita ei.
Soppari = kustannussopimus.
Blogi kannattanee laittaa pystyyn, kun kirjat ovat saaneet mukavasti lukijoita ja julkisuus on herättänyt uteliaisuutta.
Fonestra - Tai sitten toisin päin, että ensin blogi ja sitten kirjoja! Netistä on kuitenkin helpompi löytää lukijoita - tai ede niitä vilkaisijoita. Luin Mato Valtosen kirjan "Rakkaani alkoholi" - niin, olin ostanut kirjan - mutta silmäily sieltä sun täältä neitssä olisi riittänyt. Vaikka luin koko kirjan, niin monen sivun vertaa oli turha lueskella.
Tämän avauksen aiheeseen. Kävin just yhdellä ulkomaalaisella palstalla katsomassa jotain vanhoja juttujani. Siellä musta on tainnut tulla ihan palstahirmu. Seisookohan koko palsta - mitään uusia kysymyksiä ei ole tullut pitkään aikaan ja mun avaukset eivät liiku minnekään. On vähän vakava-aiheisempi palsta. No, kumminkin. Yhdessä ketjussa on ollut 4266 vierailijaa, mutta vain 8 kommenttia - toisessa 2301 / 8 ja kolmannessa 905 / 0. Onkohan jutut todella niin huonoja, että niitä ei kommentoida, vai eikö siellä kenelläkään todellakaan ole asiasta mitään sanottavaa???? Tuosta 4266n katsojan ketjusta on kuitenkin tainnut poikia enkunkielinen artikkeli Wikipediaan, joten kait siinä jotakin on ollut.
Mutta olisihan se mielenkiintoista, jos tietäisi, että mitä kommentoidaan ja mitä ei! Suomi24 aborttipalsta on tyypillinen sellainen palsta missä joka juttuun tulee sairaasti kommentteja, mutta mikä niiden arvo sitten on, se onkin jo toinen juttu!
Blogeihini en ole juuri saanut kommentteja, mutta jotkut anonyymit haukkuu "jossain" - eivät siis tule nimellään tai edes suoraan blogiin kertomaan noita yleensä ilkeyksiltä kuulostavia juttujaan. Ehkä ei kannattaisi välittää vaan tehdä niin kuin Donnerkin sanoi ohjelmassa tekevänsä! Kyllähän ne paskamaisuudet vievät energiaa ja niillä pahoittaa vain mielensä - luultavasti aivan turhaa kaiken lisäksi.