näköhäiriöitä epilepsiaan liittyen?

onko muilla ja jos on, niin millasia?
143373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei epilepsiaan, mutta lääkkeisiin liittyen. Trileptal on aiheuttanut mulle: kun ottaa lääkkeen, jonkun aikaa sen jälkeen (lääke imeytyy) tulee joskus kaksoiskuvia ja tuntuu vaikealta tarkentaa katsetta mihinkään. Menee ohi aina muutaman hetken kuluttua. Hauskaa etenkin, jos yrittää päästä töihin kävellen juuri silloin.

Äänestä

En ole varma tietenkään johtuuko lääkityksestä, mutta heti kun aloitin lääkkeiden syömisen, niin näkö heikkeni, ja piti hankkia lukulasit. Näen edelleen ihan hyvin muuten, mutta lukeminen on vaikeaa jos pidempään lueskelen. Alkaa menemään sumuiseksi ja päässä pörrää.
Ja joskus on vaikea saada aamu-pöpperöisyyttä, eli sumuista näköä pois, mutta en tiedä johtuuko se lääkkeistä..

Äänestä
  • Kannattaa ensi alkuun katsoa lääkkeidesi haittavaikutuslistasta, löytyykö niistä näköön liittyviä oireita.

    Äänestä

  • .,.,.,., kirjoitti:

    Kannattaa ensi alkuun katsoa lääkkeidesi haittavaikutuslistasta, löytyykö niistä näköön liittyviä oireita.

    Onhan se mainittu, mutta siltikään en ole varma onko tämä vanhenemisen vai lääkkeiden tuomaa..

    Äänestä

  • lukulasit töissä kirjoitti:

    Onhan se mainittu, mutta siltikään en ole varma onko tämä vanhenemisen vai lääkkeiden tuomaa..

    entäs sitte näköhäiriöitä jotka liittyvät auraan? onko teillä ja minkälaisia jos on?

    Äänestä

  • väpätystä äkimessä kirjoitti:

    entäs sitte näköhäiriöitä jotka liittyvät auraan? onko teillä ja minkälaisia jos on?

    Eipä juuri. Pari kertaa ollut putkinäkö ennen kohtausta mutta ei muuten.

    Äänestä

Näön sumentuminen, vaaleita pilkkuja näkökentässä ja "putkinäkö" on tullut mulla lääkkeistä(trileptal, keppra). Meinaatko väpätyksellä toisen silmän näkökentän laitamilla näkyvää "väpätystä"? Itsellä on pari kertaa ollu tämmöinen sahalaita ja muitakin valoilmiöitä(värillisiä) näkynyt, mut ei semmoisia epilepsian oireita mitä normaalisti. Itse veikkaan kysessää olevan migreenin aura, mutta vielä en oo lääkäriltä saanut varmistusta.

Joten voisko kyseessä olla migreeni aura?

Äänestä

milloin sulla on aloitettu nykyinen lääkitys? onko tehty lääkemuutoksia? onko muita oireita? onko niillä ajallinen yhteys? onko tapahtunut muutoksia kunnossa? jne.
jos sulla ei kuitenkaan ole muita oireita, en huolestuisi.

Äänestä
  • deprakin on oluu käytössä jo vuosia ja on toiminut hyvin. ei alussakaan ongelmia eikä ole tehty muutoksia. Tuo väpätys on sellaista kun katsoo esim. musta-valko-raidallisia kankaita, niin samanlaista väpätystä ilmenee milloin mistäkin pinnalta..? väpätykset kestää 1-6 päivää sitten katoaa ja tulee taas joskus takaisin... en tunnista migreeniä olevan... näön tarkentamisessa myös ongelmaa etenkin väsyneenä särisee kaikki tekstit ja helposti karsastaa ja näen esim. tv ohjelmat kahtena

    Äänestä

  • väpätystä äkimessä kirjoitti:

    deprakin on oluu käytössä jo vuosia ja on toiminut hyvin. ei alussakaan ongelmia eikä ole tehty muutoksia. Tuo väpätys on sellaista kun katsoo esim. musta-valko-raidallisia kankaita, niin samanlaista väpätystä ilmenee milloin mistäkin pinnalta..? väpätykset kestää 1-6 päivää sitten katoaa ja tulee taas joskus takaisin... en tunnista migreeniä olevan... näön tarkentamisessa myös ongelmaa etenkin väsyneenä särisee kaikki tekstit ja helposti karsastaa ja näen esim. tv ohjelmat kahtena

    deprakinen sivuvaikutuksiin kuuluu näköhäiriöt, eli ei mitään hätää. kantsii kuitenkin käydä silmälääkärissä ja mainita neurolle tosta, ni saat itelles mielenrauhan. voisin sanoa, että 99,9% toi johtuu lääkkeestä.

    Äänestä

mulla näköhäiriöinä liittyen mahdollisesti zonegraniin tai auratuntemuksiin, että edessä oleva kohde muuttuu ihan pienenpieneksi ja kaukaiseksi. tai vaihtoehtoisesti esim. vastapäätä istuvan ihmisen pää suurenee silmissä jättimäiseksi. myös ääni muuttui samalla korvissa kaukaiseksi. tuli näitä hetkiä "kohtauksittain" melko usein, mutta nykyään vähemmän.

Äänestä

televisio vastaanottimen säätäminen ja värinsovellutus on tärkeää.Nykyään on niin hienoja vastaanottimia asunnoissa,että sanoisin myös virityksiä olevan useita. Myöskin silmälasit kannattaa tarkistaa asianmukaisesti . Meikkiä käyttävän ikisuosite on pestä meikit iltaisin,jottei silmiin kerry vanhaa meikkiä.Piilolinssien käyttäjä sortuu helposti kuvailemaan silmien näköhäiriöksi likaantuneita piilareitaan.

Äänestä
  • mitenhän mulla, epäilivät TIA-kohtausta kun valittelin puutumisia, tuntohäiriöitä ja juuri tollasia väpätyksiä, mistä alottaj kertoi.. kuvasivat pään, ei näkynyt mitään... Epilepsiaa ei ehkä ole, jotakin pientä sätkyilyä ja sitten noita tollasia.. migreeniäkään ei pitäs olla..

    Äänestä

  • titiyy kirjoitti:

    mitenhän mulla, epäilivät TIA-kohtausta kun valittelin puutumisia, tuntohäiriöitä ja juuri tollasia väpätyksiä, mistä alottaj kertoi.. kuvasivat pään, ei näkynyt mitään... Epilepsiaa ei ehkä ole, jotakin pientä sätkyilyä ja sitten noita tollasia.. migreeniäkään ei pitäs olla..

    tutkivatko sinua titiyy muuten? tai onko jotakin jatkoja sovittu asian tiimoilta?
    mukavaa että muillakin tälläistä peevelin väpätystä kuin vain minulla... väpättääkö sinulla miten usein ja mistä saat vibat?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


väpätystä äkimessä kirjoitti:

onko muilla ja jos on, niin millasia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu