Nästa år lovar jag att jag aldrig talar finska med en människa som ser ner på mitt modersmål !
NYÅRSLÖFTE.
tolktjänst
23101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Sulla ei sitt ole mitään tekemistä täällä.
Jag lovar att jag alltid skall tala engelska med myndigheter och liknande.Enligt nettifennot talar alla en perfekt engelska i Finland.
Jag ska bara använda teckenspråk.
Jag ska tala ryska.
Nå harrylla onkin sitten englannin opinnot edessään.
Mitä ihmettä olet tehnyt kun jatkuvasti joudut viranomaisten kanssa tekemisiin.
Oletko harry ollut tuhma?
Joten joudut pyörimään koko elämäsi siellä Närpiön syrjäkylillä.
Kaikkialla muualla Suomessa ei pärjää ilman suomen puhumista.
Jag lovar att jag ALDRIG skall prata Mumispråk i Swerige !
Eipä paljon haittaa! LOL!
Om jag tänker gör större inköp än hundra euroa,då lovar jag att använda en affär där jag får svenskspråkig betjäning.Här i nyland finns det ännu valmöjligheter.
Jag lovar att rösta på Eva Biaudet.
INTE JAG HELLER.
Jag skall försöka tänka positivt om fennor som talar dynga om finlandssvenskar.
det kan nog vara ganska svårt ?
Jag lovar jag intt ska spisa en enda Närpestomaten i hela nesta ÅR !
Jag skall hoppa över svartmålningsinlägg.
Jag tänker riktigt ärligt vara finlandssvensk,om jag inte duger ,så det är inte mitt problem.
Sinulla on täysi oikeus olla puhumatta kenellekään, mutta älä kuvittele, että suomenkielinen puhuisi sinulle ruotsia.
Det finns en hel massa finskspråkiga som talar svenska.Om du vill behålla ditt jobb inom servicebranscen så är det klart att du talar,på en tvåspråkig ort.Det finns alltid de som vill ha din arbetsplats.
FINLANDSVENKS JÄVEL DOM BOR FEL LAND, NI MÅSTE GÅ R UT FRÅN FINLAND FINLANDSVENSK JÄVEL, DRA ÅT HELVETE
Om någon ringer till min privata telefon så tänker jag bara tala svenska.Om någon vill sälja något åt mig,då är det bättre att de talar mitt språk.
Du kan inte SVENSKA !
Det är just det som är så roligt. De brukar snabbt slänga på luren och så slipper man de besvärliga telefonförsäljarna. Jag har svarat både på svenska och tyska och alltid samma resultat.
Det är en bra metod just med de här telefonförsäljarna,litet synd är det kanske om dem.Ibland hittar man guldkorn,det FINNS sådana som vill träna sin skolsvenska.