Olisi tuommoinen 115 heppanen Yamaha 2-tahtinen kaasaripeli josta joku neropatti on aikoinaan ottanut polttoainesuodattimen kokonaan pois. Mutta onko tuollainen 10 micronin suodatin moottorissa edes tarpeellinen mikäli veneessä tankin ja koneen välissä on kunnon suodatin (veden erottelijalla)?
Eli annanko koneen olla ilman tai hankinko alkuperäisen suodatinkokonaisuuden vai laitanko jonkun halvan tarvike(auto)suodattimen ennen kaasareita?
Eli annanko koneen olla ilman tai hankinko alkuperäisen suodatinkokonaisuuden vai laitanko jonkun halvan tarvike(auto)suodattimen ennen kaasareita?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kannattaisiko ajatella kysymyksen järkevyyttä ennen kuin kyselee tuollaisia.
Ajatuksellapa juuri kyssärisi luinkin, ja mietin, että mitä ihmettä vielä sillä TOISELLA suodattimella suodatat.
Laitekauppiaat osaavat lietsoa hysteriaa ihmisiin ja kauppa käy.
Kyllä, kuten myös lukea kysymys ajatuksella ja vastata vain jos jotain järkevää perusteltua vastausta on esittää. Siis vielä tarkennuksena että veneessä ON siis tuollainen iso kiinteä suodatin.
Moi,
kyllä itse laittaisin toisenkin suodattimen paikoilleen, siitä isosta sylinterimallisesta suodattimesta koneelle menevä letku on kulutustavaraa ja jos siitä jotain ylim. irtoaa niin helpommin sen saa koneesta pois suodattimesta kuin kaasarin sisältä.
Riippuu hinnoista. Jos tuo alk.per. suodatin maksaa 400 €, osta mieluummin esim Racor ulkoinen suodin 10 myy, joka maksaa muistaakseni 200 € ja siihen vaihdettavat patruunat 20€ kpl. säästyy 200 € ja varmasti on hyvä suodatin. Eikä tarvi kajota moottoriin. Ei siitä letkusta mitään irtoa , jos vaikka 8 v. välein uusit sen.
vuoden -95 yamaha.. tarvitset ainakin osat 5-11
http://www.boats.net/parts/search/Yamaha/Outboard/1995/50TLHT/FUEL/parts.html