Onko ketää muu törmännyt siihet että öiseen aikaan joku tyyppi kävelee oman ja naapurien talon ikkunoiden takana tirkistelemässä?
Tirkisteliötä liikkellä?
Uusikaupunkilainen
18696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ole iloinen, että joku tykkää sinuakin vielä tirkistellä. Sehän on osoitus vaan siitä, että olet mielenkiintoinen ihminen jollain tapaa..
että valo tulee ikkunaan näin pimeän aikana
Onko alue sama kuin aiemmin?
Tirkisteleminen on vanha perinne Suomessa. Kulttuuriteko suorastaan.
Mutta verhotkin on keksitty niille, ketkä eivät tästä perinteestä tykkää.
"Tyyppi kävelee OMAN ja naapurien talon ikkunoiden takana...." Vitun uuvatti kai silloin tiedät kuka hän on jos hänen oman talonsakin tiedät ! Pöllö! HAH HAH !!
Kiitos tiedosta, ja missäköhän päin käpykyläämme?
Mä kyllä voin tehdä selväksi sen ettei tiirailla.
Ei pidä tanssia pornotanssia verhottomassa ikunnassa. Varmana tulee joku katselemaan.
Voyerismi on häiriötila ihmisen pääkopassa.
Mahtaako tirkistely olla kotirauhan rikkomista? Itse en ainakaan pidä mitenkään selvänä asiana, että joku kulkisi ihmisten pihoilla ja kurkkisi ikkunoista sisään. Katselisi ihmisten, mukaanlukien myös lasten, ehtoopuuhia. Moraaliselta kannalta ajateltuna en pidä sitä lainkaan toivottavana ominaisuutena. Kansanperinteeseen se ei ainakaan kuulu.
Pikkupojat/esiteinit semmoista joskus maailmassa harrastivat, mutta tuskin nyt avoimempina aikoina lapsilla enää on moiseen "tarvetta".
Vaikka mistäpä me nyt tiedetään miksi joku hiippailee nurkissa. Tiedä vaikka olisi vieläkin pahemmat tarkoitukset kuin tirkistely!
Ei kuulu meidän kansanperinteeseemme. Ehkäpä tapa on lähtöisin Pohjois-Amerikkasta. Elokuvissa on joskus vilahtanut ikkunoiden alla hiipiviä sulkapäisiä tyyppejä. Ampumisen uhallakin he hiippailevat toisten asuntojen lähellä. Tämä osoittaa tavan olevan vähintää sikäläinen kansanperinne. Elleivät elokuvat ole vääristelevää probagandaa.
Älkääpä vähätelkö sulkapäisiä tyyppejä. Ovat hienoja ihmisiä ja osaavat arvostaa juuriaan ja perinteitään. Sietäisi otta oppia meidänkin täällä kylmässä pohjolassa.
Kuka muutoin haluaisi tirkistellä Uudessakaupungissa? Masentavaa nähtävää joka taloudessa. Muijalla papiljotit ja ukko vetää kaljaa sohvalla. Muksut on Facebookissa ja ehkä hautovat jotain koulu-pommi uhkaa. Mutta minkäs teet, rannikon pitkä pimeä talvi ja Autotehtaan huonot, ailahtelevat suhdanteet. Ne ovat aina vaikuttaneet Uudenkaupungin asioihin ja niiden mukaan on raahustettu vuodesta toiseen.
Jotenkin tuo sun intiaani-myönteisyys alkaa ärsyttämään. Ihan kuin jotain niistä sen enempää tietäisit, mitä lännen elokuvissa olet nähnyt. Ne taannoiset intiaanien tekemät korut oli kaiken huiputuksen huippu! Kyllä vaan näin taitaa olla, että krapulapäissäs olet ne itse Ankkakujan yksiössäs väsännyt. Katso joskus peiliin ja kysy miksi aikuinen mies pelleilee tuollatavoin.
Kas ku Lounli ei ny sanonu tulevasa pihoille ehtool myymää katiskoi tai jotai ihme keksintöö! Kas ku Lounli ei ny kertonu hyvinki tuntevasa ja olevasa koht hyvä kamu tirkistelijä kans.
Osaako sanoa kuka tuolla Orivolla ja Lahdentien alueella hiippailee? N. 50v tummahiuksinen kaveri, n. 175-180cm, muutaman kerran juoksut mettäänkin kun on auton valokeilaan osunut.
Tuttava kertoi että tuntomerkkeihin sopiva tyyppi on hiippaillut myös Huhtatien varren omakotitalojen pihoilla. Mutta enemmän Orivon omakotitalojen pihoilla hämärässä/yöllä.
Täällä Lokalahdella on myös samanlainen ongelma, kaksi naista,58-75 vuotiasta on kierrellyt ihmisten ikkunoiden takana tirkistelmässä.
Höh! Ne on ne jehovantodistaja-mummelit. Kävivät meidänkin ovella kauppaamassa ajatusta ikuiseen elämään. Kertoivat aina ensin kurkkivansa, joskos talossa asuisi niin pahasti synnin tielle päätyneitä, että juovuksiin itsensä olisivat juoneet. Tällöin rouvat eivät soita ovikelloa, koska on olemassa turvallisuusriski. Joten voit olla huoleti. Hyvällä asialla vanhat rouvat on ja oikein tekevät kun ensin varmistavat, että käännytys on tehtävissä turvallisesti. Eihän juopunut välttämättä aamulla edes muista saaneensa yöllä/illalla uskonnollista herätystä.
Ne on mukavia mummoja ne. Joskus yllätänkin ne ja kutsun kahveelle. Siinäpä sitten yhdessä mietitään uskonasioita ja vertaillaan eri uskontojen jumal-käsityksiä. Jossain vaiheessa niillä aina loppuu kärsivällisyys ja näin on ollut ettei samat enää tule mua käännyttämään. Olen kai raskas käännytettävä.
pyytä jos mummot antais vaikka vetästä molempia paljaalla viikseen eikä tulisi vahinkoa.
Ei kai mummoilla mitään viiksiä ole. olet pervo pahimmasta päästä.