Kertoisiko tietävä asiasta noista yrittäjien työttömyys kassoista yms.... mikäli niin huonosti käy että yrittäjä jää työttömäski että yritys suljetaan tai muuta vastaavaa niin mihin kannattaa liittyä..onko erillisiä liittoja yrittäjille ...kelastakin näköjään saa työttömyys päivärahaa jos yrittäjänä jää työttömäski..onko näin?
Onko siis kokemusta noista yrittäjille suunnatuista liitoista ja työttömyyskassoista, kannattaako niihin liittyä?
Onko siis kokemusta noista yrittäjille suunnatuista liitoista ja työttömyyskassoista, kannattaako niihin liittyä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kannattaa ainostaan silloin, jos suunnittelee jäävänsä työttömäksi ja tekee sen hallitusti.
Konkurssiin ajautuva ja kituva yritys ei voi maksaa sellaisia palkkoja, että niistä kertyisi kunnollinen, kelan korvausta isompi työttömyyskorvaus ja taas hyvin tuottava firma ei kaadu alta.
>>Kannattaa ainostaan silloin, jos suunnittelee jäävänsä työttömäksi ja tekee sen hallitusti.>>
Juuri tällainen on otettu suunnitelmaan mukaan, kun oma ikämittari pompsahti tietyn huolestuttavan vuosiluvun ylitse, ja liityin äskettäin kassaan.
>>Konkurssiin ajautuva ja kituva yritys ei voi maksaa sellaisia palkkoja, että niistä kertyisi kunnollinen, kelan korvausta isompi työttömyyskorvaus ja taas hyvin tuottava firma ei kaadu alta. >>
Yrittäjälle maksetulla palkalla ei ole mitään tekemistä sen kanssa miten korkean työttömyysrahan saa vaikkapa yrittäjien SYT-kassasta. Vain maksettu YEL-eläkkeen määrä on työttömyyskassan maksaman rahan maksukriteerinä.
Ei tämä oma suunnitelma ihan aukoton ole. Päivärahaa maksetaan vain 500 arkipäivältä kuten muillekin työttömille. Oma eläkeikä ei tule vielä tuollakaan vastaan. Pitäisi ilmeisesti ketkutella jotakin työttömyyskursseja käyden sitten eteenpäin, ettei päiväraha kokonaan katkeaisi.