Olen antanut olla hamsterini (1kk 30pv vanha) rauhassa 2 vuorokautta. Eilis iltana koitin otta se syliin häkistä, mutta eipä tullu syliin, vaan piti ainaki 7 sekuntia hampaansa sormessani. Kun se lopulta päästi irti. Sormesta vuosi verta tauotta, ja siitä lähti joksikin aikaa tunto!!
Jos hamsuni pitää minua huonona omistajana mitä teen? :(((((
Hamsuni on muuten ihan kunnossa?
Jos hamsuni pitää minua huonona omistajana mitä teen? :(((((
Hamsuni on muuten ihan kunnossa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kaikki ok. Kukaan ei kuollut. Hamsteri ja sinä hiukan säikähditte. Erona on se että hamsteri ei muista tapausta jälkeenpäin, sinä muistat. Säikähti kait jotain tai muuten oli ahdistettu olo. Seuraavalla kerralla anna hamsterin itse tulla kädellesi tai muuten älä heti yritä siepata eläintä kuin saaliseläin ikään.
kiitoksia! luuletko, että se vielä haluaa tulla syliin, kun se on vähän vanhempi ja kasvanu hiukan? :)
Kyllä se syliin tulee kunhan et herätä sitä päiväunilta :)))
kiitos, tulisiko muilta tietoa? :)
Mulla on sama ongelma mutta kun juttu oli pahimmillaan hamsteri oli 2kk, nyt se on 3,10 kk. Vieläkin pelkään laittaa käteni häkkiin ja antaa sen olla koska kun se tulee nuuskimaan niin se luulee sormenpäitäni ruuaksi ja näykkäisee. Mutta on ollut sellaisiakin päiviä että se ei ole näykkäissyt. =]
Hamsterin totuttaminen ihmisiin: Kannattaa alussa odottaa noin viikko, ennen kuin yrität mitään. (Tehty mikä tehty, mutta tulopäivästä lähtien, älä häiritse sitä viikkoon, paitsi jos laitat ruokaa tai vettä) > Pese kädet hyvin ilman saippuaa. Hiero käsiin sitten vähän puruja (tuttu tuoksu hamsterille) > Anna sille herkkuja pieniä makupaloja pinnojen välistä. Kun se tulee epäröimättä ulos mökistään ja ottaa makupalan sormistasi, voit edetä askeleen pidemmälle. > Avaa häkki varovasti ja ojenna ensin makupala sen sisäpuolelta. Pane nami sitten kädellesi ja odota, tuleeko hamsteri hakemaan sen. > Kun hamsteri on tehnyt sen pari kertaa, yritä koskettaa sitä varovasti sormella. Voit myös nostaa kätesi toista kättä vähän korkeammalle, jotta hamsteri innostuisi kiipeämään sinne. > Kun hamsteri on tottunut käsiisi, voit yrittää houkutella sen ulos häkistä. Siinäkin auttavat makupalat. Tarjoa hamsterillesi namupalaa häkin avoimella ovella, ja houkuttele se siten ulos. Totuta se taas rauhallisin liikkein käsiisi. Jos olet jo valmistanut hamsterin jaloittelualueen, voit käyttää käsiäsi esteenä, jota pitkin se voi kiivetä. Muista, ettet pakota eläintä millään tavalla, vaan totutat sen rauhallisesti ja kärsivällisesti itseesi. Suosittelen todella lämpimästi ostamaan "hamsterit" kirjan. Siitä saa kaiken tarvittavan tiedon, jota aloittelija tarvitsee. Näitä saa esim. Suomalaisesta kirjakaupasta ja monesta muusta kaupasta. http://hintaseuranta.fi/tuote.aspx/292985
^ Vielä lisäyksenä, että tuo saattaa aloittelijalta vaatia vähän rohkeutta. Vaikka hamsteri puraisee, ei "koulutusta" saa jättää kesken. Voit jatkaa sitä vaikka myöhemmin. Tuota voi vaikka harjoittaa pari kertaa päivässä, enintään 15 min. kerrallaan.