Kim il Niinistö

Niinistön mainostoimisto alkaa muistuttaa Pohjois-Korean Kim il Jongin palvontakoneistoa.
Propandatoimisto esittelee suomalaisia suursaavutuksia ikäänkuin ne liittyisivät jotenkin Niinistön saavutuksiin. Bobin mukaan Sale keksi AIV:n, voitti talvisodan, keksi höyryjunan näin vain aivan vaatimattomammasta päästä saavutuksia esitellen.

Kim il Jong oli Saleen verrattuna amatööri. Jong sävelsi 6 oopperaa, ui mekong-joen päästä päähän, teki kuusi holaria golfkierroksella. Ts. täys luuseri Saleen verrattuna.

Mutta vakavammin sanomaan liittyy vihje vaarallisesta kehityksestä tulevalle Niinistön presidenttikaudelle. Niinistön keksimän Walkers- katutoiminnan sekä omaishoitajasysteemin arvoa korostetaan tavalla, joka saa Suomen sosiaalijärjestelmän kuulostamaan aikansa eläneeltä.

Vapaaehtoistoiminta on Niinistön linjausten mukaan paljon tehokkaampaa, arvokkaampaa ja paremmin kohdistettua kuin valtion sosiaalisektorin toiminta. Hän jättää häveliäästi kertomatta asian todellisen syyn. Vapaaehtoistoiminta on halpaa ja näin verorahoja säästyy pääomapiirien sijoitustoimintaan ulkomaille.

Suomeen lanseerataan nyt amerikkalaista hyväntekeväisyymallia veroetuineen. Kukin on oman onnensa seppä, ei kannata jäädä työttömäksi tai sairastua, se on jokaisen oma valinta.

10

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Menee jo yli

      Kim il Niinistö on sitä mieltä, että muut, alempiarvoiset kakkosehdokkaat eivät saa näykkiä häntä. (Ylen tv-uutiset 20.30).

    • Niinistö ei häpeä mitään . Nyt ollaan niin walkkersseja ja niin köyhän asialla. Kokoomuksen politiikka ja Niinistön valtiovarainministerikausi sai suurimmat vauriot nuorten ja köyhien asemaan.

      Valheellinen kampanja alkoi työväen presidentistä sai jatkoa muka Puntolla ajamisesta. Niinistö on lanseerattu pehmeiden arvojen edustajaksi, toimistonsa naisten itkettämisestä ei puhuta mitään.

      Me nauramme Putinin kampanjalle, mutta samanlainen oksettava peli menee täydestä suomalaisille.

    • Muistin kätköistä

      Onhan Niinistöllä sentään jotain konkreettisiakin aikaansaannoksia. Vuonna 1996 hän onnistui valtiovarainministerinä ajamaan läpi väliaikaisen ajoneuvoveron muuttamisen jatkuvaksi vuosittaiseksi maksuksi.

    • Voiko tämä olla totta ? Ei kai nyt sentään, sillä Niinistöhän puhuu pehmeistä arvoista ja tasa-arvosta, ei ahneudesta:

      Härski-Niinistölle Euroopan Investointipankista eläkettä 11032,92 e/kk.
      Niinistön EBRD -työ, sekä EIB -palkka ja eläke
      Euroopan jälleenrakennus- ja kehityspankin, hallintoneuvoston jäsen 1996–2003
      EBRD:n, Euroopan jälleenrakennus- ja kehityspankin, hallintoneuvoston puheenjohtaja 1999–2001
      IMFC:n, Kansainvälisen valuuttarahaston valuutta- ja rahoituskomitean, jäsen (Pohjoimaiden ja Baltian vaalipiirien edustaja) 2000–2001 EIB:n, Euroopan investointipankin varapääjohtaja.

      Voiko em. lainaus olla totta ? Hänhän on erityisen huolissaan nyt presidentin vaalien alla nuorten syrjäytymisestä.

    • JamppaK

      ihmettelen sitä, että mihin Niinistön suosio muka perustuu?? Kenen tahansa on helppo leikata, mutta yhteiskuntaa tulisi myös uudistaa ja kehittää.
      Mitä uusia ideoita Niinistön taholta on kuultu?? En muista ainuttakaan. Se, että puhuu matalalla äänensävyllä ja nostelee kulmakarvoja ei tee kenestäkään valtiomiestä

    • Ihmettelen edelleen , että miten on selitettävissä se, että Niinistö ei ole Palloliiton puheenjohtajana ottanut mitenkään kantaa jalkapallon rikoksiin ?

      "Tampere Unitediin kohdistuva tutkinta liittyy samaan kokonaisuuteen kuin aiemmin tänä vuonna Pohjois-Suomessa tutkitut tulosmanipulointiepäilyt. Manipuloinnin kohteena on ollut Rovaniemen Palloseuran, AC Oulun ja IFK Mariehamnin otteluja."

      Rikosepäily oli tutkinnassa myös Porin jalkapallossa ja RoPsin tapauksessa syyttäjän mukaan oli kyse 700 000 euron suuruisesta rikoksesta.

      Missä ovat nyt YLE:n hutkivat journalistit? Nehän hutkivat aikanaan Esko Ahon syyllisesksi Lahden hiihtodopingskandaalissa. Aho oli silloin Hiihtoliiton puheenjohtaja ja Niinistö on nyt Palloliiton puheenjohtaja.

      Skandaali on Niinistön kohdalla kuitenkin paljon raskauttavampi, koska Palloliitto kuittaa jalkapallon pääsarjan järjestäjältä ,Veikkausliigalta miljoonien avustukset.

      Miten tuleva presidentti voi Palloliiton ylimpnä vastuullisena henkilönä ottaa vastaan rikollista rahaa ? Raha ei tietenkään tule Niinistölle henkilökohtaisesti, mutta se tulee hänen johtamalleen organisaatiolle.

      Veikkaushan voisi ottaa pelikohteekseen seuraavan :

      Kaatuuko Niinistön presidenttiys tähän skandaaliin?

      1.kaatuu (kerroin 1.05) 2. ei kaadu (kerrroin 99.9)

    • AT1

      Niinistöä saa muuten kiittää suomen autoveron ja autokartellin suojeusta, niinistö lausui että autovero on ollut yksi vaikeimpia asioita hänen urallaan. Myös katainen valehteli autoverosta : dieselin vero olisi muka poistettava, ja katso, tänään dieselin hinta kalliimpaa kuin bensa 1,55 että niin.

      Eli pointti on, jos äänestät samoja naamoja kuten nämä herrat etkä toivo todellista MUUTOSTA 2011 ei mikään myös muutu, tyhmä kansa ja tyhmät päättäjät. sitä saa mitä tilaa, itse äänestän MUUTOS 2011 ehdokkaita jotka vaativat perustuslain muutosta ja viimeistä sanaa kansalle sitovina kansanäänestyksinä. PISTE.

      ps. en usko euroon kuten kommunisti vanhaan neuvostoliittoon, kannataa lukea Soinin bloki.

    • velkakello juoksee

      Niinistön kannatus on pitkälti kunnan- ja valtion palkoillisten ansiota. Velkarahalla on mm. Sari Sairaanhoitajan palkkaa nostettu, muuten ihan hyvä mutta mitäs kun ei saada enää lainaa lisää? Keneltä ja mistä luulette hallituksen leikkaavan?
      Katainenkin joutui jo puhelemaan että ikäviä päätöksiä on edessä, taitaa vaan olla niin että ensin käydään pressan- sekä kunnallisvaalit...
      www.velkakello.fi

      Kannattaa kysyä ehdokkailta mistä he ja puolueensa leikkaavat menoja.

      • HS suojelee Niinistöä

        Hesasrissa on keskustelu Väyrysen ja Niinistön kohtaamisesta tvnelosen kanavalla. Niinistö oli kuin pikkupoika ja vastaantulija, amatööri Väyrysen vastaparina. Nelonen oli laskenut, että asettamalla Niinistö Väyrystä vastaan Niinistölle saadaan valtiomiehen imagoa.

        Ohjelma itsessään oli paljastava. Niinistö ei hallinnut asioita, oli hermostunut, kiukkuinen, sättivä eikä ajatuksenjuoksusta meinannut saada selvää. Nyt Hesari on lyönyt sensuurin päälle. Niinistön surkeaa esiintymistä ei saa kritisoida. HSn sensuuri ei päästänyt läpi:

        Väyrynenhän oli oikeassa

        Väyrynen on oikeassa. Niinistö oli aluksi niin euromiestä, mutta kun euro alkoi kaatua Niinistö pakeni takavasemmalle, alkoi peesata Soinia ja Väyrystä ja tökkiä Kataista.
        Muutenkin koko presidentinvaalikamppailun ajan Niinistö ei ole tehnyt muuta kuin tullut perässä ja toistellut ajatuksia ja sanoja, joita viisaammat ovat jo esittäneet.


        Väyrysen ja Niinistön kohtaamien oli kuin koulumaailmasta, lukenut, tietävä, asiansa hallitseva opettaja Väyrynen opetti haparoivaa, hapuilevaa, arkaa, pälyilevää vähäisin tiedoin ja osaamisin varustettua pikkupoikaa oppilas Niinistöä.


    • ennustajaeukko

      Niinistön kannatus laskee kaiken aikaa ja jos äänestäjät seuraavat noita väittelyjä, niin suunta alaspäin jatkuu.
      Menneisyys ja kokemattomuus ulkopolitiikassa alkaa tulla esiin, mutta luultavammin kannatus riittää kuitenkin toiselle kierrokselle.
      Mutta siellä se peli vasta alkaa eikä viisastelu auta. Jos vastassa on Väyrynen niin voi Niinistölle tulla sama eteen minkä koki Halosen kanssa eli vaalien 2.sija, siinä ei peukuttelut auta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4034
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1526
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1474
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1316
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1229
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe