Erityisopettajaksi?

tuhannetkiitoksetv

Hei! Pääseekö nykyisin erityisopettajaksi ainoastaan lukemalla erityispedagogiikkaa? Entä, jos hankkisi ensin lastentarhaopettajan pätevyyden ja sitten erikoistuisi, onko mahdollista? Haluaisin toimia erityistä tukea tarvitsevien lasten opetajana.
Entä onko esim. erityispedagogiikkaa vaikea päästä lukemaan?

8

6109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oleeol

      Ei erityispedagogiikan tarvitse olla pääaineena. Ainakin Jyväskylän ja
      Turun yliopistoissa järjestetään erillisiä, toisin sanoen tutkinnon
      jälkeisiä erityisopettajaopintoja, laajuus 60 op. Hakuaika sinne on nyt.

      Muistaakseni Jyväskylässä järjestetään myös lastentarhanopettajille
      juuri tuollainen samanlainen, erillinen erityislastentarhanopettajaksi
      pätevöittävä koulutus.

      Että ei kun vaan tutkimaan ko. yliopiston kasvatustieteell, tiedekunnan
      nettisivuja.

    • opika

      Ei pääse vain lukemalla erityispedagogiikkaa. Pitää saada opiskelupaikka erityisopettajaopintoihin OKL:stä tai vastaavasti suorittaa aineenopettajantutkinto ja valmistumisen päälle erilliset erityisopettajan opinnot. Eli jos aiot hakea yliopistoon lukemaan erkkapedaa, niin sinusta ei valmstu opettajaa. Sinne mennään VAKAVA-kokeen kautta, ihan niinkuin luokanopeksikin.

      • asdf_______________

        Kauanko erityisopettajaksi opiskelu kestää,kuinka monta vuotta, jos suoraan lähtee lukion jälkeen opiskeleen erityisopeksi? Onko se myös viisi vuotta niinkuin luokanopettajalla? Vai pitääkö ensin olla luokanope ja sit vasta voi opiskella erityisopeksi, vai miten tää nyt menee? :-D Jos ensin pitää olla luokanope, ja siihen päälle opiskelee erityisopeksi, niin kuinka kauan se kestää? Sori tyhmät kysymykset! En ole vielä edes lukiossa, mut mietin jo mitä sen jälkeen, ja erityisopettajan ammatti vaikuttais kiinnostavalta. Missä kaupungeissa voi opiskella erityisopettajaksi?


      • mymmely
        asdf_______________ kirjoitti:

        Kauanko erityisopettajaksi opiskelu kestää,kuinka monta vuotta, jos suoraan lähtee lukion jälkeen opiskeleen erityisopeksi? Onko se myös viisi vuotta niinkuin luokanopettajalla? Vai pitääkö ensin olla luokanope ja sit vasta voi opiskella erityisopeksi, vai miten tää nyt menee? :-D Jos ensin pitää olla luokanope, ja siihen päälle opiskelee erityisopeksi, niin kuinka kauan se kestää? Sori tyhmät kysymykset! En ole vielä edes lukiossa, mut mietin jo mitä sen jälkeen, ja erityisopettajan ammatti vaikuttais kiinnostavalta. Missä kaupungeissa voi opiskella erityisopettajaksi?

        Jos lähdet puhtaalta pöydältä opiskelemaan, voit lähteä suoraan erityisopettajien koulutukseen, kestää viisi vuotta. Jos tosin pohjana on luokanopettajan tai lastentarhanopettajan koulutus valmiiksi, niin sitten riittää vaan erilliset erityisopen kelpoisuuden tuottavat opinnot.


      • Eritpedag opiskelija
        mymmely kirjoitti:

        Jos lähdet puhtaalta pöydältä opiskelemaan, voit lähteä suoraan erityisopettajien koulutukseen, kestää viisi vuotta. Jos tosin pohjana on luokanopettajan tai lastentarhanopettajan koulutus valmiiksi, niin sitten riittää vaan erilliset erityisopen kelpoisuuden tuottavat opinnot.

        Ei erityisopettajakoulutukseen pääse suoraan mitenkään. Ensin pitää joko hakea opiskelemaan luokanopettajaksi, suorittaa perusopinnot ja hakea erityisopettajaopintoihin erillisessä haussa, tai vaihtoehtoisesti hakea opiskelemaan erityispedagogiikkaa, suorittaa perusopinnot ja hakea erityisopettajaopintoihin erillisessä haussa. Kummatkin opintopolut kestävät optimaalisesti suoritettuna yhteensä viisi vuotta.

        Jos nimenomaan erityisopettajan työt kiinnostavat, suosittelen erityispedagogiikkaa. Luokanopettajilla on todella paljon vähemmän opintoja, joissa tutustutaan erityislapsiin ja heidän haasteisiinsa.

        Erityispedagogiikkaan haetaan VAKAVA-kokeella, ja sisäänpääsy on todella helppoa, ainakin jos ei hae Helsinkiin. Voin kertoa, että esimerkiksi Turkuun pääsee ihan heittämällä, jos vain pääsee VAKAVA:sta läpi.


    • ammatillinen erit.op

      "Erikoistua" voi myös ns. ammatilliseksi erityisopettajaksi. Ensin kouluttaudut joko yliopistossa tai amk:ssa jollekin allalle, suoritat opettajan pedagogiset (60 op) ja sen jälkeen erityisopettajan opinnot (60 op).

    • opiskelija12

      Tää nyt on jo 5 vuotta vanha ketju, mutta ei kyllä pääse heittämällä opiskelemaan erityisopettajaksi :D aika kova taso on hakijoissa etenkin erityispedagogiikan puolella, mutta myös luokanopettajaksi on ainakin nykyään haasteellista päästä opiskelemaan. Riippuen toki yliopistosta/paljonko hakijoita per aloituspaikat

    • Anonyymi

      Näin 8 vuotta myöhemmin voin päivittää tilannetta, että pääsee kyllä helposti. Tilanne vaihtelee vuosittain, mutta ainakin tällä hetkellä pääsy on suht helppoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      73
      8114
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      5737
    3. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      44
      3882
    4. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      92
      3652
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      44
      3645
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      60
      3594
    7. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      26
      3236
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3060
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      57
      2859
    10. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      97
      2833
    Aihe