Erityisopettajaksi?

tuhannetkiitoksetv

Hei! Pääseekö nykyisin erityisopettajaksi ainoastaan lukemalla erityispedagogiikkaa? Entä, jos hankkisi ensin lastentarhaopettajan pätevyyden ja sitten erikoistuisi, onko mahdollista? Haluaisin toimia erityistä tukea tarvitsevien lasten opetajana.
Entä onko esim. erityispedagogiikkaa vaikea päästä lukemaan?

8

6433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oleeol

      Ei erityispedagogiikan tarvitse olla pääaineena. Ainakin Jyväskylän ja
      Turun yliopistoissa järjestetään erillisiä, toisin sanoen tutkinnon
      jälkeisiä erityisopettajaopintoja, laajuus 60 op. Hakuaika sinne on nyt.

      Muistaakseni Jyväskylässä järjestetään myös lastentarhanopettajille
      juuri tuollainen samanlainen, erillinen erityislastentarhanopettajaksi
      pätevöittävä koulutus.

      Että ei kun vaan tutkimaan ko. yliopiston kasvatustieteell, tiedekunnan
      nettisivuja.

    • opika

      Ei pääse vain lukemalla erityispedagogiikkaa. Pitää saada opiskelupaikka erityisopettajaopintoihin OKL:stä tai vastaavasti suorittaa aineenopettajantutkinto ja valmistumisen päälle erilliset erityisopettajan opinnot. Eli jos aiot hakea yliopistoon lukemaan erkkapedaa, niin sinusta ei valmstu opettajaa. Sinne mennään VAKAVA-kokeen kautta, ihan niinkuin luokanopeksikin.

      • asdf_______________

        Kauanko erityisopettajaksi opiskelu kestää,kuinka monta vuotta, jos suoraan lähtee lukion jälkeen opiskeleen erityisopeksi? Onko se myös viisi vuotta niinkuin luokanopettajalla? Vai pitääkö ensin olla luokanope ja sit vasta voi opiskella erityisopeksi, vai miten tää nyt menee? :-D Jos ensin pitää olla luokanope, ja siihen päälle opiskelee erityisopeksi, niin kuinka kauan se kestää? Sori tyhmät kysymykset! En ole vielä edes lukiossa, mut mietin jo mitä sen jälkeen, ja erityisopettajan ammatti vaikuttais kiinnostavalta. Missä kaupungeissa voi opiskella erityisopettajaksi?


      • mymmely
        asdf_______________ kirjoitti:

        Kauanko erityisopettajaksi opiskelu kestää,kuinka monta vuotta, jos suoraan lähtee lukion jälkeen opiskeleen erityisopeksi? Onko se myös viisi vuotta niinkuin luokanopettajalla? Vai pitääkö ensin olla luokanope ja sit vasta voi opiskella erityisopeksi, vai miten tää nyt menee? :-D Jos ensin pitää olla luokanope, ja siihen päälle opiskelee erityisopeksi, niin kuinka kauan se kestää? Sori tyhmät kysymykset! En ole vielä edes lukiossa, mut mietin jo mitä sen jälkeen, ja erityisopettajan ammatti vaikuttais kiinnostavalta. Missä kaupungeissa voi opiskella erityisopettajaksi?

        Jos lähdet puhtaalta pöydältä opiskelemaan, voit lähteä suoraan erityisopettajien koulutukseen, kestää viisi vuotta. Jos tosin pohjana on luokanopettajan tai lastentarhanopettajan koulutus valmiiksi, niin sitten riittää vaan erilliset erityisopen kelpoisuuden tuottavat opinnot.


      • Eritpedag opiskelija
        mymmely kirjoitti:

        Jos lähdet puhtaalta pöydältä opiskelemaan, voit lähteä suoraan erityisopettajien koulutukseen, kestää viisi vuotta. Jos tosin pohjana on luokanopettajan tai lastentarhanopettajan koulutus valmiiksi, niin sitten riittää vaan erilliset erityisopen kelpoisuuden tuottavat opinnot.

        Ei erityisopettajakoulutukseen pääse suoraan mitenkään. Ensin pitää joko hakea opiskelemaan luokanopettajaksi, suorittaa perusopinnot ja hakea erityisopettajaopintoihin erillisessä haussa, tai vaihtoehtoisesti hakea opiskelemaan erityispedagogiikkaa, suorittaa perusopinnot ja hakea erityisopettajaopintoihin erillisessä haussa. Kummatkin opintopolut kestävät optimaalisesti suoritettuna yhteensä viisi vuotta.

        Jos nimenomaan erityisopettajan työt kiinnostavat, suosittelen erityispedagogiikkaa. Luokanopettajilla on todella paljon vähemmän opintoja, joissa tutustutaan erityislapsiin ja heidän haasteisiinsa.

        Erityispedagogiikkaan haetaan VAKAVA-kokeella, ja sisäänpääsy on todella helppoa, ainakin jos ei hae Helsinkiin. Voin kertoa, että esimerkiksi Turkuun pääsee ihan heittämällä, jos vain pääsee VAKAVA:sta läpi.


    • ammatillinen erit.op

      "Erikoistua" voi myös ns. ammatilliseksi erityisopettajaksi. Ensin kouluttaudut joko yliopistossa tai amk:ssa jollekin allalle, suoritat opettajan pedagogiset (60 op) ja sen jälkeen erityisopettajan opinnot (60 op).

    • opiskelija12

      Tää nyt on jo 5 vuotta vanha ketju, mutta ei kyllä pääse heittämällä opiskelemaan erityisopettajaksi :D aika kova taso on hakijoissa etenkin erityispedagogiikan puolella, mutta myös luokanopettajaksi on ainakin nykyään haasteellista päästä opiskelemaan. Riippuen toki yliopistosta/paljonko hakijoita per aloituspaikat

    • Anonyymi

      Näin 8 vuotta myöhemmin voin päivittää tilannetta, että pääsee kyllä helposti. Tilanne vaihtelee vuosittain, mutta ainakin tällä hetkellä pääsy on suht helppoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1384
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      985
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      715
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      630
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      622
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      616
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      592
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      567
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      553
    Aihe