Cin II / III+alkoholi+uusi vuosi

Sain n. puolitoista viikkoa sitten kuulla, että papakokeeni tulos oli luokkaa III (aiemmin on ollut luokkaa I).Voinko elää normaalia elämää enää koskaan?Osaisko joku kertoa voinko juoda alkoholia?
4158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Terveet elintavat eivät koskaan ole haitaksi ;)
Sinänsä muutokset papassa eivät aiheuta alkoholin kieltämistä. Toki alkoholi voi herkistää hiivatulehduksille, jotka eivät tee hyvää muutenkin vaurioituneille limakalvoille. Alkoholi voi aiheuttaa myös holtittomuutta seksisuhteissa, mikä saattaa johtaa suojattomaan yhdyntään.

Voit elää normaalia elämää. Mikäli sinulla on vakituinen seksikumppani, niin häntä ei enää kannata suojella yhdynnöissä enempää kuin tähänkään asti. Satunnaisten kumppanien kanssa noudatat huolellista turvaseksiä.

Jos tupakoit, niin se kannattaa lopettaa. Se haittaa solumuutosten paranemista.

Sinulle varmaan tulee lähiaikoina kutsu kolposkopiaan, jossa sinut tutkitaan tarkemmin ja tulosten perusteella päätetään, miten sinua hoidetaan. Samalla sinulla on mahdollisuus kysyä lääkäriltä monet päässäsi seikkailevat kysymykset ja saada hyviä vastauksia. Laita ne kysymykset paperille. Kolposkopia eli emättimen tähystys on hyvä tehdä silloin, kun sinulla ei ole kuukautisia. Tähystys ei tunnu papa-koetta kummemmalta, kestää vain vähän kauemmin.

Äänestä
  • "Tähystys ei tunnu papa-koetta kummemmalta, kestää vain vähän kauemmin."

    No kyllä vaan joillakin tuntuu ja paljon. Ärsyttää kun levitetään tuollaista yliopositiivista propagandaa ja sitten joku saa hirveät traumat kun luulee menevänsä kivuttomaan tutkimukseen. No toki jos tarkkoja ollaan niin itse tähystys ei ehkä tunnu, mutta koepalat ovat eri juttu. Toisilla ei tunnu, toisilla tuntuu sitten senkin edestä.

    Äänestä

lisää:)

Kenellä on kans CIn 3, hsil?


Miten teidän elämää sujuu? Vaikuttaako elämään jollai tavalla?

T. ap

Äänestä
  • Minulla on ollut solumuutos ja luokka oli CIN 3. Se todettiin jo vuosia sitten. Sehän on kohdunkaulan syövän esiaste, seuraava oisi ollut jo syöpää, joten kerittiin hoitamaan ajoissa.

    Sillälailla vaikuttaa elämään tuo muutos että joudun käymään loppuelämäni ajan kerran vuodessa papa kokeessa. Kun ei koskaan tiedä milloin muutos voi uusia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eninnana kirjoitti:

Sain n. puolitoista viikkoa sitten kuulla, että papakokeeni tulos oli luokkaa III (aiemmin on ollut luokkaa I).Voinko elää normaalia elämää enää koskaan?Osaisko joku kertoa voinko juoda alkoholia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu