Lopetan tupakoinnin, koska muutamat ovat sanoneet tupakoinnin olevan syntiä. En tiedä onko, mutta en halua ottaa riskiä. Raamatussa sanotaan ettei saa antaa minkään vallita itseään. Tupakka on määrännyt elämääni n. 5 vuotta. Olen päättänyt eristäytyä ihmisten seurasta 12 vrk ajan käytökseni takia, jollaiseksi tiedän muuttuvani, hirviöksi.
Pelottaa. Vielä ei ole nikotiinioireita. Aloitin tupakattomuuden klo 23.18 puhallettuani viimeisen sauhun ulos suustani.
Rukoile puolestani. Haluan tupakattoman tulevaisuuden ja olen valmis kitumaan tarvittaessa niin kauan kuin tämä pelottava jakso kestää. Ensimmäinen tavoitteeni on 12 vrk, silloin pahimman toivon olevan takana. Alkoholiakin olen juonut liiaksi viime aikoina, joten alkoholi saa jäädä kuukaudeksi ainakin.
Nyt menen sekuntti kerrallaan eteenpäin. Pelottaa. Auta Jeesus. Olen oppini saanut tästä. Ei ole apulaastareita eikä apupurkkia. Uuniin laitoin leivän. Jalat tärisivät pelosta kun ajattelen mihin olen sitoutunut.
Oionnenpäivää kun huomaan ettei tee mieli enää tupakkaa. Sitä päivää odotan. Olen nyt ollut tupakatta 2h3min ja sormissani tunnen eräänlaista yltyvää raivoisahkoa myrskypainetta. Suuttumus lisääntyy minussa pikkuhiljaa. Tunnen sen. Ihan mielisairas olotila, joka menee mielisairaammaksi, heh.Tekis ja ei tekis mieli polttaa rööki nyt. Toivottavasti se ei ole väistämätöntä että poltan tupakan piakkoin.
Tupakatta tulevaisuuteen ehkä onnistun ehkä en
4
57
Vastaukset
- tupakka on HYVE
ole vittu hiljaa jeesustelija ja ota tupakka huuleen niin kaikki on taas hyvin !!!
- freeeeee
Tiedän tuon raivon tunteen,onneksi sekin menee ohi.Jos kestät neljä vuorokautta,niin olet voittanut riippuvuuden.Rukoilin puolestasi.
- adjalkdfjlwlkjlkjlkj
VITTU KUOLE SAATANAN KRISTITTY PASKA JUMALAA EI OLE OLEMASSA LOPETTAKAA JO TUO SAATANAN TYPERÄ RUKOILU JOTA PIDETÄÄN HULLUNA KUN PUHUTTE ITTELLENNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111
- nmrmr
adjalkdfjlwlkjlkjlkj kirjoitti:
VITTU KUOLE SAATANAN KRISTITTY PASKA JUMALAA EI OLE OLEMASSA LOPETTAKAA JO TUO SAATANAN TYPERÄ RUKOILU JOTA PIDETÄÄN HULLUNA KUN PUHUTTE ITTELLENNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111
Heh heh ehehehehe.Ei me rukoilla saatanaa.Otappa selvää eri uskonnoista ja maailman tilanteesta,saatat yllättyä ja tulla itsekkin uskoon....Jeesus rulettaa!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832