Tänäkin vuonna säälittävän sisäsiittoisen syrjäkylän väkimäärä vähenee taas sadalla hengellä. Onneton surkea kunnanjohtaja haaremeineen ostaa lisää hamekangasta lahjaksi hovipiirilleen. Pikku politiikot pullistelee niinkuin ennenkin, ja nuolee kaikkien etelän elävien pyllyt puhtaaksi.Kunta pyörii järjettömissä veloissa, ja yllätys, ottaa lisää velkaa.Eli kaikki on hyvin ja mikään ei muutu!!
Ja ladut on hyvässä kunnossa vaikka henki menis!!
Hyi helvetti mikä murjukylä!!
kaikki hyvin
3
143
Vastaukset
- katkeruus
kamala tauti
- mäsekosin
Kyllä meillä on esimerkillinen kunnanjohtaja.
Kyllä vuosien hölmöilyllä olemme itse syypäitä tähän sotkuun.
Kun resurssit ei riitä .
- hyyry.
Mäntyharjulla menee nykyään hyvin. Kuntaan on ollut enemmän tulijoita kuin sieltä lähtijöitä. Väestön väheneminen johtuu siitä, että syntyneitä on liian vähän kuolleisiin verrattuna.
Jos pannaan kokoon umpimähkään 75 mäntyharjulaista, niin keskimäärin yksi heistä kuolee tämän vuoden aikana. Sitä vastoin vaaditaan vuoden lopulla kokoon noin 130 mäntyharjulaista, jotta joukkoon mahtuisi yksi vuoden aikana syntynyt lapsi.
Muuttoluvut kaunistavat kuitenkin hieman väestötilastoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1201924Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1251818Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101778Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561454Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341386Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4961038Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50969Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237915Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115912Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347874