Halonen ei maininnut sanaakaan Oikeusvaltiosta, mikä on ymmärrettävää, koska oikeusvaltio ei kuulu hänen osaamisalueeseen.
Presidentin uudenvuodenpuhe
7
<50
Vastaukset
- Paavon puhe
http://www.youtube.com/watch?v=H82bmq-vEWk
paljon parempi! - Paten puhe
Paavo on miljoonan kertaa parempi!
- Helinä-keiju3
Sosialistina Halonen yrittää loikata riippumattoman oikeuslaitoksen yli haikaillessaan demokratiakehitystä meillä ja muualla, mutta mihinkään demokratiakehitykseen ei ole yhtään mitään edellytyksiä missään ennen riippumattoman ja yhdenvertaisen oikeuslaitoksen luomista. .
- Nauroiko Stasikin
sille vakoilijalle, jota nimittivät Möngertäjäksi, se on kyllä jo kyseenalainen kunnia kenelle vaan, että pannaan noin 6-0 vaikka toinen yrittää olla niin agenttia, niin agenttia että. Se pellen viimeisin mögerrys kuultiin tänään (kuka sitä nyt viitsi edes kuunnella)
- peitenimi vakoojalle
Halonen ilmiselvästi on DDR-stasi listoilla Möngertäjä!
- Kelinä-heiju3
Ja sitten aukaisin toisenkin silmäni.
"Rakkaani, Tarja Halonen....
Presidenttinä viimeiseksi jäävä puheesi on paras puheesi.
Puhut oikeudenmukaisuuden puolesta puhuvan ihmisen äänellä.
http://moro.puheenvuoro.uusisuomi.fi/92787-rakkaani-tarja-halonen
Painotit asioita,- ja ilmiöitä, jotka ovat epäoikeudenmukaisia, mutta todellisia.
Halusit niihin muutoksia.
Muuta tietenkään et voikkaan, koska presidentti on vain mielipidevaikuttaja.
Tulevissa vaaleissa on ehdokkaita, jotka voisivat jakaa kunnioitetun edeltäjänsä linjan kansakunnan ykkösenä.
Suurimpana suosikkina on ehdokas, joka ei tule olemaan edeltäjänsä linjaa noudattava.
Emme tule kuulemaan yhtä ihmisläheistä puhetta Suomen Presidentiltä 12- vuoteen.
Kiitos Tarja Halonen kuluneista 12- vuodesta. Tulemme vielä kaipaamaan sitä ihmislähtöistä lämpöä, jota olet ympärillesi säteillyt.
Rakastan Sinua lähimmäisenäni, kuten kaikkia.... - Irena Alicja Keränen
Pitäisi kysyä nyt ehdokkaina olevilta : " mitä asioita he julistaisivat salaisiksi ?"
Edelliset sossu - pressat ovat kuin keskenaan kilpaa julistaneet salaisiksi
omia ja puolueensa mokiaan Suomen taloudenhoidossa .
Tuollainen salaiseksijulistaminen on kiva jippo, pitäisikö kysyä nyt ehdokkaina olevilta, mitä asioita he julistaisivat salaisiksi.
Käyttäjän mattieino kuva
http://mattieino.puheenvuoro.uusisuomi.fi/92281-onko-aihetta-vihdoinkin-vaihtaa-suomen-nimi-muuksi-kun-hyvin-vointi-valtio-kirj-teuvomast-25-j
PUHEET SUOMESTA JONAKIN EUROOPAN JAPANINA OLIVAT JO 1980-LUVULLA KUOLLEINA SYNTYNEET . NYT MEILLA ON KATAISEN JA URPILAISEN PUTIPUHTAAKSI RYOSTAMA EU:N KERJALAIS-SUOMI !
http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blogs/aktiv-hansa-sopimus-asia...
Aktiv-Hansa sopimus asiakirjat on Tarja Halosen toimesta julistettu salaisiksi v.2025
Kirjoittanut Irena Alicja Keränen (23. joulukuu 2011, 07:33)
Vakiovalinta Aktiv-Hansa sopimus asiakirjat on Tarja Halosen toimesta julistettu salaisiksi v.2025
Lamavelallisten myynti velkaorjiksi Norjaan
- mitä vastaavat Paavo Lipponen, Suvi-Anne Siimes ja Sauli Niinistö
http://ilkkakakko.puheenvuoro.uusisu...vi-anne-siimes
http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blogs/onko-aihetta-vihdoinkin-...
Eräs Suomen taloushistorian parhaiten vaiettu asia on lamavelallisten kohtelu 1991 – 2008. Se pitää sisällään niin hurjia päätöksiä ja inhimillistä kärsimystä, että on syytä hiukan valottaa asiaa ja muistuttaa, mitä sen hetkiset poliittiset päättäjät tekivät. Erityisen tärkeää tämä on siksi, että kaksi päävastuullisista –
Paavo Lipponen, silloinen pääministeri ja Sauli Niinistö, lamavellallisten orjuutuspäätösten aikainen valtiovarainministeri – ovat pokkana pyrkimässä ”koko kansan presidenteiksi”.
http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blogs/aktiv-hansa-sopimus-asia...
http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blogs/onko-aihetta-vihdoinkin-...
Onko aihetta vihdoinkin vaihtaa suomen nimi muuksi kun hyvin vointi valtio
http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blogs/onko-aihetta-vihdoinkin-...
Kirjoittanut teuvomast (25. joulukuu 2011, 08:39)
0 pistettä
Suosittele
26.12.2011 19:02 FEIKKI FEIKKI
Käyttäjän ZY819Xx kuva
Lueskelen parahillaan kirjaa noilta 90 luvun lamavuosilta.
Kas kummaa, kun tuttuja pölvästejä tulee esille jatkumona. Samat kelmit sössii nytkin jotkut on sentään älynnyt kuolla tai jäädä eläkkeelle.
90 luvun lamat on pientä mitä tulossa olevat vuodet tuovat.
Mutta katsellaan ja odotellaan.
0 pistettä
Suosittele
26.12.2011 19:29 FEIKKI FEIKKI
Käyttäjän ZY819Xx kuva
Tuli mieleen. Puhuttiin ei tarvitse devalvoida,,, seuraavana päivänä,, markka devalvoidaan. Sellaista menoa.
vastaa
0 pistettä
Suosittele
26.12.2011 22:13 Jouni Tuomela
Käyttäjän Jouni kuva
Siinä ei sivusta seuratessakaan ollut järkeä, tuon kriisin hoidossa. Yrittäjien rahat siirrettiin muualle, ja suuri osa yrittäjistäkin.
tässä tietoa lisää:
http://pankkikriisi.blogspot.com/2008/11/trke-petos-ja-muita-rikoksia-ak...
Tuollainen salaiseksijulistaminen on kiva jippo, pitäisikö kysyä nyt ehdokkaina olevilta, mitä asioita he julistaisivat salaisiksi.
http://mattieino.puheenvuoro.uusisuomi.fi/92281-onko-aihetta-vihdoinkin-vaihtaa-suomen-nimi-muuksi-kun-hyvin-vointi-valtio-kirj-teuvomast-25-j
Kirjoita uusi kommentti
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832