Kysymyksia Ayia Napasta!

Matkaaja

Moikka!!
Ollaan loppukesästä lähdössä poika porukalla Kyprokselle juhlimaan ja meitä mietityttää että paljon juomat (olut, drinkit, väkevät) maksavat baarissa/kaupassa? Ja yleensäkkin kuinka paljon on hyvä varata rahaa elämiseen viikoksi? Eli te ketkä olette Napalla jo lomaillut ja tiedätte asiasta niin kiitän teitä nyt jo avustanne!!!

9

2068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nelsui

      Heippa ! Jotkut hinnat siellä on samaa luokkaa kuin Suomessa, mutta esim. Aiya Napassa (satamaan päin mentäessä) on baareja jossa on kaikki juomat 2 euroa ! Shotit ja paukut esim :) Oluesta en osaa sanoa, koska sitä ei tullu kauheesti juotua :D mutta jos haluatte ostaa hotelliin jotakin alottelujuomia niin esim. Breezerit ja smirnoff - icet on halpoja. sixpäkki smirnoffia maksoi 4,80. Viinakin on minimarketeissa halpaa, suosittelen ! Joissakin baareissa tosiaan on samat hinnat kuin suomessa, mutta happy hourin aikaan on halvempaa :) me käytiin lähinnä vaan noissa halvoissa paikoissa missä juomat maksoi 2-5 euroa. Jos haluatte paljon juomaa kerralla, niin kannattaa ottaa sellainen iso "juomatorni" johon saa valita vaihtoehdoista juotavaa, en nyt muista sitä tarkkaa litramäärää, kuinka paljon siihen sitä juomaa tulee. maksoi suunnilleen viistoista euroa. mihin hotellii ootte menossa ? :)

      • matkaaja

        Kiitos vastauksesta! Tämä helpotti jo suuresti :) Hotellista ei ole viellä tietoa mutta joku hotelli keskustan läheltä olisi kiva :)


      • matkaaja kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta! Tämä helpotti jo suuresti :) Hotellista ei ole viellä tietoa mutta joku hotelli keskustan läheltä olisi kiva :)

        Oleppa hyvä ! :) Melpo-Antia on tosi kiva hotelli, ite en tosin siellä ollu, mutta tuttavaperhe kehui sitä, ja se on kaikinpuolin siisti. Ja se on myös nuorison suosiossa ja on ihan keskustassa mm. mäkkiä vastapäätä :D aamupalaa siellä hotellissa ei saa, mutta lähellä on niitä marketteja joista saa iha tuoretta leipää ja muroja yms mitä ny ikinä keksiikään. http://www.finnmatkat.fi/varaa/HotelAbout.aspx?q=5705b1d8c2b741e69ccb13f771d292fb tossa on linkki, en tosin tiedä, että saatko sitä auki :)) millon te lähette ?


      • Matkaaja
        nelsui kirjoitti:

        Oleppa hyvä ! :) Melpo-Antia on tosi kiva hotelli, ite en tosin siellä ollu, mutta tuttavaperhe kehui sitä, ja se on kaikinpuolin siisti. Ja se on myös nuorison suosiossa ja on ihan keskustassa mm. mäkkiä vastapäätä :D aamupalaa siellä hotellissa ei saa, mutta lähellä on niitä marketteja joista saa iha tuoretta leipää ja muroja yms mitä ny ikinä keksiikään. http://www.finnmatkat.fi/varaa/HotelAbout.aspx?q=5705b1d8c2b741e69ccb13f771d292fb tossa on linkki, en tosin tiedä, että saatko sitä auki :)) millon te lähette ?

        Heinäkuun viimeisellä viikolla olisi tarkotus lähteä reissuun... Ja toi hotelli vaikuttaa tosi kivalta ! Lähellä merta jakeskustaa on just se mitä me ollaan mietitty! Kiitos taas tästäkin neuvosta, näistä on suuri apu :)


      • Matkaaja kirjoitti:

        Heinäkuun viimeisellä viikolla olisi tarkotus lähteä reissuun... Ja toi hotelli vaikuttaa tosi kivalta ! Lähellä merta jakeskustaa on just se mitä me ollaan mietitty! Kiitos taas tästäkin neuvosta, näistä on suuri apu :)

        jep ! :) jos haluutte jottai lisäinfoo ni voidaan jutella vaik sähköpostien välityksel tai meses tms :) kerron iha mielelläni, et mitä kannattaa kokee ! :)


    • nelsui

      mut suosittelen kyl Agia Napaa ! Aivan mieletön bilemesta, ja sit ku pääsee baarikadulle, ni ei sielt malta lähtee pois. Olin ite elokuun lopussa siel ja meno oli kyl välil nii kreisii :D

    • JEEEEEEEEEEEEEEEEEWH

      Jooo mekin ollaan lähdössä toistamiseen ens kesänä Napaan uudelleen! Ja kans heinäkuun lopussa ja ollaan siitä sitten kaks viikkoa!:)

      Suosittelen varaamaan rahaa saman verran, mitä maksatte matkasta;) se on sellanen aika perus.. Heh.

      Viina on halpaa ja baarissakaan ei maksa drinkki kun 4e yleensä, shotit 1e ja semmosta, joten puolet halvempaa kuin suomessa. Eikä baareihin tarvii maksaa sisään (paitsi joihinkin jatko paikkoihin). Se niitten paikallinen kalja tms (en juo kaljaa, haha) KEO muistaakseni nimeltään, ei ollut marketeissa kallista, varmaan korkeintaan 2e.

      Suosittelen Napaa oikein lämpimästi! Paras paikka meille, jotka jaksetaan bilettää all day, all night. ;) Aurinkoa, seuraa, viinaa, baareja ja lämpöä riittää! Ei siis valittamista:) Oikein huippua reissua teillekin!

    • asukki

      Hyvä ateria päivässä takaa kestävän biletyksen. Paulan ravintola on hintansa väärti ja ruoka on hyvää/hinta kohtuullinen. Ravintolan löytää kun käännyt Nissi avenuelta "Retu kivisen" ravintolan edestä ylös (merestä poispäin) johtavalle kadulle. Niin heti risteyksen jälkeen oikella on saaren toiseksi halvin "alko" . Siitä hitunen eteenpäin on oikealla "super market" joka on se saaren halvin viinakauppa ja sieltä saa ihan syötävää evästä, sillistä lähtien. Kaupan jälkeen on sitten paulan ravintola oikealla.

    • vuonna-10partyt

      menkää sitten fantasy party boatille kattokaa youtubesta!!! tyypit tuli hotellin ovelle hei olis bileristeily 50e sis ruokaa ja juomaa. ottaa myös rahaa mukaan, juomia sai ilmaseks 2vipaa tuntia. ja kaikkia kilpailuja jne jne.
      vesipuisto vähän matkan päässä liput n 30e mut kannattaa käydä.
      nightmare cyprus sellanen kummitusluola, jos törmäätte menkää tuutte kiljuen pois sieltä :D googlatkaa tääki.

      ostettiin alotteluiksi hotellin ( kleio ) viereisestä marketista breezer ja smirnoffit n 2e sitten likööripulloja kuten curacao ja spiretä votkaa ym n 5-10e.
      baareissa on sisäänheittäjiä kun meet baariin, saat kupongin "osta 1 saat toisen ilmaseksi" tyylillä, mutta osa voi olla huijaus juomaa eli leimennettuja. baarikatujen varsilla on marketteja kun vaihtaa baaria juo semmosen matkalla :D

      baareista hyvä esim car wash vähä jännää musaa mut ihan jees meno sit hmm golden arrow kannattaa käydä syömässä saa halvalla esim sandwicheja ym "nuorisolle" ruokaa halvalla ja esim 3l juomasankoja 20e sitä sitten litkii alotellessa. myös hyvää cover bändejä ym ohjelmaa iltasin. grabbarna grus vähän sivummassa, mutta kysykää ihmisiltä jos ei löydy, se on ruotsalainen, myös suomalaisia ja norjalaisia löytyy.
      baareihin vaan sisälle, kokeilemaan sitten ne parhaat löytää :)

      rahaa mulla meni n 500e sis tatuointi ( hardcore tattoo ton grabbarnan vast päätä ) jopa päivä n 5-8 alottelujuomaa, baarijuomia, vesipuisto, bileristeily, ravintolas joka päivä, aamupalavärkit, skootterin vuokraus n 20e/pv hurja liikenne vaan :D sitten perus tuliaiset. matka maksoi 300e finnmatkojen cleio hotelli oltiin syyskuussa, nyt on hotelli toki kesällä kalliimpi matkaa kaupunkiin 500m perus hotelli ja rantaan vajaa kilsa kävelee kyllä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      171
      8441
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      452
      7590
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3880
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      160
      3662
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3054
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2785
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      43
      2050
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2046
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1883
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1751
    Aihe