Tallink Preorder

Pyytäisin kokeneemmilta käytännön vinkkejä Tallinkin Preorderista.

https://preorder.tallink.com/fi/

Tuotteethan saa myös suoraan maihin Hesan päässä. Mutta mistä ne pitää hakea ja kuinka pian? Eli jos tulet jalan laivasta ja auto on parkissa muutaman sadan metrin päässä niin tuleeko hoppu saada tuotteet lunastettua?

Onko tuotteet läjässä jossain ja sitten on oma ongelma saada ne auton kyytiin vai onko paikalla kärryjä tms?
10738630
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 107

Vanhimmat

Vastaan itselleni kun tuli kokeiltua tuo Preorder Tallinkilla

- auto parkkiin länsisatamaan (12 euroa)
- päiväristeilylle (20 euroa)
- menomatkalla neuvonnassa ennakkotilaus juomista
- kun ostot ylittivät x-euroa, sai alennuskupongin seuraavasta risteilystä
- tallinnassa maihin ja suoraan tulokerroksesta (3.krs) 2.kerroksen check-in tiskien vieressä olevalle preorder-luukulle
- ostokuitti neidille ja rahtisopimuksen allekirjoittaminen
- takaisin laivaan
- helsingissä maihin tyhjin käsin
- tulohallissa on preorder-luovutuspiste jossa mies pakkaa ostokset ostoskärryihin tai vetorullakkoon
- kiitos ja näkemiin

Oli helppoa ja edullista. Säälitti katsoa kun vanhat ihmiset ja nuoret humalaiset raahaavat hiki päässä tallinnasta kalliimmalla ostettuja 8 kaljalaatikon torneja (eräällä hepulla sellainen levisi tietenkin terminaaliin rappusille). Itsellä vuoden oluet siirtyivät nätisti auton takakonttiin.

Tämä kokeilu tuli vähän yllättäen joten hintavertailua en ehtinyt tekemään etukäteen. Viinitonkkien osalta "kannattavampiakin" vaihtoehtoja olisi ollut, mutta nytkin säästöä tuli viinipänikälle 12 euroa ja olut-laatikolle n. 10-20 euroa laadusta riippuen.

Äänestä
  • Vielä havainto juomien säilyvyysajasta.

    yhdessä viinilajikkeessa oli best before maaliskuun lopulla, mutta toisessa joulukuussa.

    Oluissa päiväykset olivat syyskuu, joulukuu, joulukuu.

    Eli kyllä noilla vuosi mennään.

    Äänestä

  • Minä ostan laivalta yleensä Olvin tuplapukki olutta (8,5%). Yksi laatikko maksaa 40 euroa vähemmän kuin Alkosta. Säästö 14 laatikolla on yhteensä reilusti yli 500 euroa. Kahdelle matkustajalle säästö toista tuhatta euroa. Siistiä !!

    Äänestä

Laatu oluet parasta ennen säilyvyys aika puolivuotta.Esim.Tallinassa Saku gold.
Perus Saku parasta ennen 1 vuosi.
Kannatta tosiaan olla tarkka kun ostaa vuoden juomat.

Äänestä

Helpommalla pääsee, kun ottaa auton parkiin laivalle. Maksaa 30€, jonka saa takaisin 300€:n ostoksista, ilmainen lämmin parkki siis. Lisäksi juomat tuotu autokannella auton viereen ja auton viereltä pääsee hissillä suoraan ylös hyttiin. Muutkin ostokset helpompi tuoda autoon hissillä autokannelle, eikä tuloruuhkassa putkia pitkin.

Äänestä
  • Tarkoitat ilmeisesti kilpailijan (Viking) ennakkotilausta kun puhut ostosten autokannelle toimittamisesta?

    Itse laittaisin vaakakuppiin sen, että Vikingillä esim. olutlaatikko maksaa 4€ enemmän kuin Tallinkilla.

    Äänestä

  • 1+8 kirjoitti:

    Tarkoitat ilmeisesti kilpailijan (Viking) ennakkotilausta kun puhut ostosten autokannelle toimittamisesta?

    Itse laittaisin vaakakuppiin sen, että Vikingillä esim. olutlaatikko maksaa 4€ enemmän kuin Tallinkilla.

    Ei missään nimessä Viking! Tallinkilla myös autokansi PreOrder - kysy sitä etukäteen ja saat varmaasti tarkempaa tiedoa.

    Äänestä

  • 500 €on tuo summa nykyään .

    Äänestä

  • Puhutko Tallink PreOrder-ista? Jos näin siella on varamsti paremmat tarjoukset kun maissa. Esimerkiksi tarkistaa aina onko pantti lisätty hintaan tai ei (maissa se hintaa on aina ilmant panttia - jos ostat 8 laatikkoa, siihen lisäntyy 15.36 EUR pantti).

    Äänestä

Kävin viime viikolla hakemassa kevään ja kesän juotavat. Pääasissa
Törley Talismann ja Ale Cog IVA lisäsi muutama hanaviini sekä lonkerokori
137 litraa
Lasti maksoi n. 250€ alkossa maksaisi n. 800€
Lisäksi tuonnin helpous.
Risteily maksoi koko hytti 20€

Äänestä

Hei saako ns. pakettiautollisen tuotua. Saako kamat auton viereen millään keinolla?

Äänestä
  • Kamat on rullakoissa / ostoskärryissä. Autonhan saa siihen terminaalin viereen ainakin lastauksen ajaks parkkiin. Ja jos ei saa niin kärryt liikkuu... Kannattaa kysyä saako niitä esim. Kuormalavalla liikuteltua sitten Suomen päässä.

    Jos pakettiauton viet Viroon niin juomat saa lastattua Tallinnassa pakettiautoon suhteellisen helposti sieltä noutopisteeltä.

    Itelle toi selvitys tuolla blogissa toi rohkeuden kokeilla palvelua... :) Ja hyvin toimi.
    Osoite siis sama mikä tuolla ylempänäkin: http://tallinnatutuksi.blogspot.com/2012/03/tallink-pre-order-testissa.html

    Äänestä

  • Jos kaveri on mukana ja voi jäädä vahtimaan ostoksia terminaalin kulmalle kun sinä haet autoa, niin homma hoituu helpommin.

    omaan käyttöön voit tosiaan tuoda vaikka pakettiautollisen - huomioi tosin ketjussa aikaisemmin keskustellut "parasta ennen" seikat

    Äänestä

  • Sandels on muuten III:sta eikä IV:sta.

    Äänestä

Onko kellään tietoa että jos menen Baltic Princessin risteilyllä ja otan auton parkkiin laivalle miten tämä preorder siinä tapauksessa toimii? Tallinkin sivuilta ei löydy selkeää vastausta asiaan. Tuolla kyseisellä risteilyllähän ei ole mahdollista ajaa autoa ulos laivasta joten lastaus ei siten voi tapahtua ainakaan Tallinnan satamassa.

Äänestä
  • "Toimituspisteet

    Risteilymatkustajat eivät pääse autolla ulos laivasta eli he ovat Tallink Pre-Order tilauksissa verrattavissa jalkamatkustajiin ; emme kuljeta tuotteita autokannelle!"

    "HUOM! – Tavaran noutaminen Helsingissä voi kestää noin tunnin!"
    >> nyt maanantaina kesti noin 2 minuuttia...


    https://preorder.tallink.com/fi/1761/toimituspisteet

    Äänestä

  • 12+4 kirjoitti:

    "Toimituspisteet

    Risteilymatkustajat eivät pääse autolla ulos laivasta eli he ovat Tallink Pre-Order tilauksissa verrattavissa jalkamatkustajiin ; emme kuljeta tuotteita autokannelle!"

    "HUOM! – Tavaran noutaminen Helsingissä voi kestää noin tunnin!"
    >> nyt maanantaina kesti noin 2 minuuttia...


    https://preorder.tallink.com/fi/1761/toimituspisteet

    ...mutta kuitenkin aikaisemmin keskustelussa joku kertoo että tallink on ainakin joskus toimittanut myös autokannelle.

    tuoltahan asia on helppo selvittää
    [email protected]

    Äänestä

  • 12+4 kirjoitti:

    ...mutta kuitenkin aikaisemmin keskustelussa joku kertoo että tallink on ainakin joskus toimittanut myös autokannelle.

    tuoltahan asia on helppo selvittää
    [email protected]

    Tallink ei toimita autokannelle vaan kauppakannelle joka täysin eri asia sinne voi myös ajaa auton ja lava tuodaan viereen

    Äänestä

Laivan neuvonnasta, kannelta 6, saa lomakkeen jolla tilataan ostokset laivan autokannelle. Lomake pitäisi saada myös autolähtöselvituksestä.

Hinnat ovat samat kuin aluksen Supermarketissa (eli kalliimmat kuin Pre Orderissa). Kuitenkin jos kyseinen tuote on Supermarketissa tarjouksessa, niin on se myös autokannelle tilatessa.

Tilaus maksetaan Supermarketissa klo 19.00-21.30 välisenä aikana. Tuotteet ovat aamulla klo 08.30 auton vieressä, jonka jälkeen Tallink ei vastaa siitä kuka ottaa tuotteet auton vierestä.

Mukavia ostoshetkiä ja antoisaa merimatkaa!

Äänestä
  • Hintaeroa marketin ja preorderin välillä voi olla joissakin tuotteissa paljonkin.

    Silmään pisti nyt ainakin Kukko Pils joka oli preorderissa 10,90 ja kaupassa 14,90

    Muistan että joissakin energiajuomissa hintaero on ollut joskus jopa 10,00 vs 30,00 /ltk

    Äänestä

mie kun oon nuuka, niin aattelen sen niin, että miksi maksaa autosta laivalla kun samalla vaivalla jätät auton satamaan parkkiin, ja sit haet auton terminaalin eteen Hgissä ja lastaat auton ja ajat kotiin. :)
Auton ylityksen hinnalla saa ostettua Pre-orderista jotain lisää :) :)

Äänestä

Olkaa sitten todella tarkkoja siitä että te kiirreessä tarkistatte ne läjät mitä teille on laitettu valmiiksi. Niistä puuttuu melkein joka kerta jotain tuotteita, ikinä ei kyllä ole liikaa.

Jälkikäteen on turha itkeä, tulee kyllä niin vittumaiset vastaukset jos haluaa korvausta jostain mitä huomaa vasta kotiin tullessaan.

Onneksi Tallinnassa on paljon muitakin liikkeitä sataman läheisyydessä niin ei tarvitse näihin tunareihin tyytyä.

Superalko ja Livikot yms...

Äänestä
  • Onpa sulla käynyt kurja tuuri. Minä olen ostanut kolmesti preorderista ja joka kerta olen saanut sen mitä olen maksanutkin. Tölkkituotteita ei oikein viitsi ostaa maista kun ne on pantin verran (eli noin 20%) kalliimpia ja roudaaminenkin aiheuttaa ylimääräistä vaivaa. Preorder ja tavaran luovutus Helsingissä on helppo vaihtoehto.

    Äänestä

  • Mä oon blondi :) mutta kysyn silti, että miksi ne pitää kiireessä tarkistaa ? Ja eikö niitä voi sit autoon pakatessa vielä laskea, ettei tartte kotiin asti odottaa ?
    Mutta joo, harmi, jos sulla on huonoja kokemuksia tosta pre-orderista, mä olen kuullut siitä vain hyvää. Ite ollaan menossa testaamaan palvelu ensi viikolla.

    Äänestä

  • Kukko Pils kirjoitti:

    Onpa sulla käynyt kurja tuuri. Minä olen ostanut kolmesti preorderista ja joka kerta olen saanut sen mitä olen maksanutkin. Tölkkituotteita ei oikein viitsi ostaa maista kun ne on pantin verran (eli noin 20%) kalliimpia ja roudaaminenkin aiheuttaa ylimääräistä vaivaa. Preorder ja tavaran luovutus Helsingissä on helppo vaihtoehto.

    Samaa mieltä

    Äänestä

Tuleeko noihin preorderin ostoksiin pantti, jos ne ottaa mukaansa vasta Helsingin päässä? Eli tulevat rahtitavarana Tallinnasta.

Äänestä
  • Ei tule pantteja - ei virolaisia, ei suomalaisia.

    Äänestä

Voiko preorderia käyttää sekä risteilyllä että shuttle laivoilla (päivä tallinnassa)?

Äänestä
  • Minä olen käyttänyt shuttlella. Esim. 1630/1700 laivalla Hesasta, Tallinnassa maissakäynti (30-60min), 2300 olet jo Takaisin Helsingissä.

    Äänestä

  • Kukko Pils kirjoitti:

    Minä olen käyttänyt shuttlella. Esim. 1630/1700 laivalla Hesasta, Tallinnassa maissakäynti (30-60min), 2300 olet jo Takaisin Helsingissä.

    Reissu tehty, ja kaupunki nähty, sekä Pre-Order testattu. Aamulla 7.30 Shuttlella Tallinnaan ja 13.30 laivalla takas, kotona jo 21.00.
    Tilattiin oluet, viinat sun muut netistä ja maksettiin etukäteen, perillä se kuljetussopparin allekirjoitus ja sit kaupungille hetkeksi. Laivaan ja Helsingissä ootti lava juomia. Juomia ooteltiin n. 10 minuuttia, ja pumppukärryllä siirrettiin lava B-alueelle ja haettiin autot parkista. 72 laatikkoa olutta, lonkeroa ja siideriä ja muutama litra väkeviä mahtui hyvin Touraniin ja Jettaan, ja vaikka 4 matkustajaa olivat isokokoisia,matka sujui hyvin. Enempää ei olisi mahtunut kantavuuden takia kyytiin... )
    Mutta Pre-Order siis itsessään aivan mahtava juttu, ei tarvinnut roudata mitään Tallinnan puolelta kuin itsensä ja laukkunsa.

    Äänestä

Ja väkevät viinat sai tilattua netistä, ei tarvinnut täydentää laivassa listaa. Kuljetussopparia allekirjoitettaessa tyttö sanoi että muistakaa tarkistaa tuotteet. Samoin Helsingissä pyydettiin tarkistamaan että tilatut tuotteet pitää kutinsa, ja ei tarvinnut kiireellä tarkistaa, aikaa oli yllin kyllin ja kaikki saatiin, mitä oli tilattu.

Kiitos sinulle Kukko Pils, että aloitin tän ketjun ja vastasit omaan kysymykseesi, sun takia uskalsimme tätä pre-orderia kokeilla :)

Äänestä

Preorder toimii helvetin hyvin. Ei enää turhaa pyörimistä pitkin tallinnaa, halpoja juomia metsästäen. Nyt ne saa halvimmalla suoraan preorderista ilman sählinkejä!

SUOSITTELEN KAIKILLE

Äänestä
  • Ollaankohan me juappokoheh oltu samalla reissulla, tuli vain nimimerkistäsi mieleen, notta meillekin huudeltiin tota.... :) :)
    Se Pre-Orderissa oli negatiivista, kun lastin kanssa joutui kulkemaan siitä tulohallin läpi, ja mutkikasta ramppia alas, olis hyvä jos olis joku suorempi reitti p-paikalle.

    Äänestä

  • Samaa mieltä

    Äänestä

Olen menossa yhden yön (22h) risteilylle baltic princesille ja auto on mukana. Mietin voinko tilata juomat superAlkosta suoraan autolle jos voin niin kuinka?

Äänestä
  • Jospa vaikka lukaisisit omin silmin?

    "3) Halutessa toimitamme sinun yli 500 € ostokset Tallinnaan satamaan terminaalien eteen maksutta!
    Tilauksien 300-500 € toimitus Tallinaan satamaan maksaa 4,00 €.
    Alle 300 € tilauksia ei toimitetta satamaan. "

    Äänestä

Onko kokemusta luovutetaanko Pre-Ooderissa väkeviä 18-vuotialle? Sivuilla ilmoitetaan että "ostaja sitoutuu noudattamaan maan ikärajoja ja lakeja" eli ei suoranaisti vastata mitään.

Ja Helsingissä tilauksen noutopaikka on ilmeisesti ennen tulia? Siinä saattaa muodostua ongelmaksi kävellä mukanaan ostoskärryllinen viinaa tullin läpi, he voivat kai takavarikoida väkevät pois?

Äänestä
  • Viinaa saa tuoda auto sallii ja kädet

    Äänestä

350€ säästetty Suomi-veroja (320€ matkakulut huomioiden) Tallink Preorderin ansiosta - aikaa käytetty 8 tuntia.

Loppuvuodesta varmaan toinen reissu.

Äänestä

Tallink Pre-order kannattaa tehdä ja maksaa etukäteen netin kautta. Tämä sen takia, että terminaalista tai laivalta tilaus tehtäessä, valikoima on pienempi, eikä kaikkia tuotteita ole silloin saatavilla. Netti-tilaus pitää tehdä vähintään 24 tuntia ennen laivan lähtöä.

Äänestä
  • Tuo on ihan totta. Viimeksi konjakkeja ei ollut "paperitilauksessa" juuri ollenkaan ja viinitonkkavalikoima oli hyvin rajoittunut - ja kehnohkoihin tuotteisiin. No Renaultin Carte Noirin sijaan tuli sitten ostettua Braastadtin XO:ta. (Tallink-kortilla 8€ alennus).

    Olut (Karhu IV) oli muuten 3€ halvempaa Preorderissa kuin kaupassa.

    Äänestä

  • 8+10 kirjoitti:

    Tuo on ihan totta. Viimeksi konjakkeja ei ollut "paperitilauksessa" juuri ollenkaan ja viinitonkkavalikoima oli hyvin rajoittunut - ja kehnohkoihin tuotteisiin. No Renaultin Carte Noirin sijaan tuli sitten ostettua Braastadtin XO:ta. (Tallink-kortilla 8€ alennus).

    Olut (Karhu IV) oli muuten 3€ halvempaa Preorderissa kuin kaupassa.

    Pieni hintavertailu: Tallinkin ostot 320€ olisi tullut maksamaan Superalkossa 389€ ja Suomessa varovaisestikin arvioiden (III:n hintaan verraten) 630-680€.

    Äänestä

  • 8+10 kirjoitti:

    Pieni hintavertailu: Tallinkin ostot 320€ olisi tullut maksamaan Superalkossa 389€ ja Suomessa varovaisestikin arvioiden (III:n hintaan verraten) 630-680€.

    Hei. Onko nykyään Hki-Tal-Hki reitillä seilaavalla Silja Europalla sama palvelu kuin aikoinaan Tallink Princesillä ELI kun ostat 300 eurolla juomia niin saat autopaikkamaksun 30 euroa hyvityksenä ja tehdyt ostokset ovat paluu aamuna autokannella auton vieressä odottamassa lastaustasi? Jos ei, niin mikä olisi helpoin/vaivattomin tapa saada juomalaatikot autoon ilman että tarvitsisi raahata niitä juomakärryillä?

    Äänestä

  • Kyllä laivalla voi tilata kaikkia preorder-tuotteita, mutta tuotenumero ja nimi pitää olla ylhäällä. Tämä vie aika paljon aikaa, mutta onnistuu kyllä. Infossa ollaan toki nyrpeitä, koska he joutuvat hakkaamaan tuotenumerot koneelle eli netissä pääsee helpommalla.

    Äänestä

Voisi ehkä auttaa jos kysyisi Tallinna tai risteily palstalta,siellä taitaa olla enemmän elämää!

Äänestä

Onnistuuko preorderin kanssa vain 1 tunti maissa?

Sitä mietin, kun kuljetussopimus pitää täyttää satamassa viimeistään tunti ennen laivan lähtöä ja silloin olen vasta tulossa maihin.

Kokemuksia ?

Äänestä
  • Onnistuu. Juuri näin olen toiminut muutamalla reissulla.

    Äänestä

Katainen nostaa alkoholiveroa.

Tallinkilta hakeminen on jatkossa siis entistä kannattavampaa.

Äänestä

Käytin taas kätevää Preorder-palvelua. Oli mukava huomata, että Preorder-valikoima oli selvästi parantunut viime syksystä, eivätkä hinnatkaan olleet pääsääntöisesti nousseet. Kyllä Tallink Preorder on Suomen paras ja kätevin viinakauppa. Vaatikaa hyvät ihmiset rahallenne vastinetta ja ostakaa viinanne Virosta varsinkin nyt kun taas nousee viinaverot.

Äänestä
  • Miten onnistuu pre-orderista väkevien viinojen tilaus,kun ei löydy väkeviä suomen tallink sivuilta.

    Äänestä

  • matkaa miettivä kirjoitti:

    Miten onnistuu pre-orderista väkevien viinojen tilaus,kun ei löydy väkeviä suomen tallink sivuilta.

    preorder-tilauksen voi tehdä myös laivan neuvonnassa lähdön jälkeen.

    Äänestä

Vaihda kieli vaikka Viroksi tai ruotsiksi niin löydät väkevät.

Äänestä
  • Pitääkö juomat tuoda kerralla pre order nouto pisteestä vai voiko sinne tulla takaisin jos ei saa juomia kerralla autolle

    Äänestä

  • matkaa miettivä kirjoitti:

    Pitääkö juomat tuoda kerralla pre order nouto pisteestä vai voiko sinne tulla takaisin jos ei saa juomia kerralla autolle

    kerralla ulos tullin läpi - rullakossa tai pumppukärryillä siirtyy aika paljon tavaraa... taitaa auton kantavuus loppua ennemmin kesken.

    Äänestä

  • 6+5 kirjoitti:

    kerralla ulos tullin läpi - rullakossa tai pumppukärryillä siirtyy aika paljon tavaraa... taitaa auton kantavuus loppua ennemmin kesken.

    onko siellä niitä pumppukärryjä vai pitääkö itte ottaa mukaan? meinasin ostaa 80 keissiä olutta ja siideriä.

    Äänestä

  • matkaa miettivä kirjoitti:

    onko siellä niitä pumppukärryjä vai pitääkö itte ottaa mukaan? meinasin ostaa 80 keissiä olutta ja siideriä.

    kärryt on talon puolesta

    suosittelen että lasket vielä ostosten viemän tilan ja painon. 80 ltk on aikamoinen läjä... tuotteiden parasta ennen päiväyksetkin voivat yllättää...

    Äänestä

  • 6+5 kirjoitti:

    kärryt on talon puolesta

    suosittelen että lasket vielä ostosten viemän tilan ja painon. 80 ltk on aikamoinen läjä... tuotteiden parasta ennen päiväyksetkin voivat yllättää...

    80 × 24 tölkkiä à 0,33 litraa tekee 633,6 litraa. Alkoholipitoisen nesteen ominaispaino on aavistuksen vähäisempi kuin veden, mutta tölkit ja pahvilaatikot tuovat vastaavasti oman, paljon suuremman lisänsä. Jos niiden arvioidaan tuovan lisäpainoa 10 % juoman painosta, tulee 80 laatikon lastin painoksi noin 700 kg. Vaatii hyvinkin pakettiauton tai auton tavaratilan + peräkärryn.

    Mitä tilavuuteen tulee, niin 80 olut-, lonkero- tms. laatikkoa à 24 tölkkiä vie tilaa hieman yli kuutiometrin (kevyet pahvipakkaukset ja tölkkien väliin jäävä ilma vievät tilaa yllättävän paljon juoman määrään nähden!). Aika harvan henkilöauton tavaratilaan saa mahtumaan puoltakaan kuutiota (viittäsataa litraa), eikä 350 kilon paino taka-akselin takapuolelle sijoitettuna olisi mitenkään terveellistä jousituksen eikä ajettavuuden kannalta! Täyden kantavuuden hyödyntäminen edellyttää kuorman tasaisempaa jakoa etu- ja taka-akselin kesken. Jokainen matkustaja vie tietenkin oman osansa kantavuudesta.

    Äänestä

Tuli haettua puolikas rullakko janojuomaa Preorderilla. Halvimmat kaljat olivat pieni pettymys, saunakaljaksi sopii raikas lager paremmin kuin nuo Apostel ja Karl F.
Lisäksi 3 l:n viinipakkkauksessa oli kaupan päälle tullut sentin pituinen koppakuoriainen, oli siis sen viinipussin sisällä, lähetinkin siitä reklamaation Tallinkille, saa nähdä tuleeko mitään vastinetta/hyvityästä.
Muuten olen suht tyytyväinen toimintaan.

Äänestä

saako pre-orderin nettisivuilta tilattua väkeviä? esim noita vodkalaatikoita ja viskejä.. kokemuksia? kun mites nuo lainsäädäntöjutut, ku sieltä sivuilta löyty että pitää olla ikää sen 18v (tai enemmän) mutta enhän näin 18-vuotiaana sais ostaa väkeviä (suomen lakien mukaan)..?

Äänestä

No onpas hienoa palvelua. Lähtöpäivän aamuna ilmaantunut tallinkin sivuille tämä ilmoitus. Kyseessä Visbyn risteily Tallinnan kautta.
Laivasta ei saa poistua Tallinnan satamassa joten tällä estävät myös pre-order nettitilauksen, koska tilaus vaatii luovutus-sopimuksen allekirjoittamisen Tallinnan terminaalissa.

Huomio!

Pre-Order tilauksia ei voi tehdä laivojen infopisteessä 16.06.2013 teknisten ongelmien takia!
Pahoittelemme tilanteesta!

Äänestä

Millä summalla pitää ostoksia tehdä jotta saa seuraavan matkan edullisemmin?

Äänestä

170e

Äänestä

PRE ORDER MENETTELY ON MUUTTUNUT JALKAMATKUSTAJIEN OSALTA ! !

Tilausta ei voi enää tehdä laivan neuvonnassa, vaan se on tehtävä ennakkoon internetissä.

Tilausten käsittelystä veloitetaan lisäksi 20€ palvelumaksu, joka käsittää ostosten pakkauksen ja toimituksen Helsingin satamaan.

Äänestä
  • Onko tallinnan terminaalissa tehtävä kuljetussopimus edelleen? vai onko tämä poistunut?

    Äänestä

Juu,pitää tehdä.Just palasin reissusta.Tunnin sai muuten odotella juomia vaikka viikolla oltiin,lomakausi päällä monella

Äänestä
  • Toimiiko pre orderin internettilaus, jos tilaa väkeviä juomia? Onko kukaan tilannut?

    Äänestä

No olen tilannut,miksi ei toimisi!!?

Äänestä
  • Siis olenko ymmärtänyt, eli hintaeroa ei ole jos tilaa netinkautta valmiiksi taikka sitten tekee tilauksen vasta menomatkalla laivalla?

    Olemme paripäivää autolla Tallinnassa. Saammeko limonaadit sitten siellä Tallinnan päässä autoon ennenkuin ajamme laivalle, vai onko se lasti odottamassa Helsingissä ?

    Kiitos vastauksesta

    Äänestä

  • Limonaadipoju kirjoitti:

    Siis olenko ymmärtänyt, eli hintaeroa ei ole jos tilaa netinkautta valmiiksi taikka sitten tekee tilauksen vasta menomatkalla laivalla?

    Olemme paripäivää autolla Tallinnassa. Saammeko limonaadit sitten siellä Tallinnan päässä autoon ennenkuin ajamme laivalle, vai onko se lasti odottamassa Helsingissä ?

    Kiitos vastauksesta

    Täh,ei preorderissa ole mitään limonaadia edes myynnissä!?

    Äänestä

  • VTTU ETTÄ AINA ON NÄIT NÄSÄVIISAITA TOLLOJA! LIMONADI= VIINAAAAAAAA!

    Äänestä

Kun tullin edustaja avaa suunsa, ei EU-kansalaisen perusoikeudet paljoa paina. Rikollinen toiminta on asia erikseen ja on Tullin ja Poliisin tehtävä selvittää ja tutkia rikokset. Tällainen härski lainkuuliaisten kansalaisten kyttääminen on sen sijaan ehtaa DDR-meininkiä.

http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2013/07/26/yle-uusi-ehdotus-viinarallin-suitsimiseksi-trokarit-verolle/201310434/12

----

Parin viikon päästä Tallinnaan hakemaan loppuvuoden juomat. Tavoite on jättää maksamatta suomiveroja ainakin 200-300€.

Ja seuraavissa vaaleissa takuuvarma ääni Perussuomalaisille!

Äänestä
  • Mites tämä menee jos tekee tilauksen netissä ja laiva lähtee Helsinkiin klo 10:30. (olemme olleet autolla jo muutaman päivän Virossa)
    Miten pitää toimia kun saavutaan satamaan?

    Nuo Tallinkin ohjeet ei nyt mene ihan yks yhteen tuossa 10:30 laivalla?


    TALLINK PRE-ORDER AUTO -JAKELUPISTE ON AUKI KELLO 06.00 - 22.00.
    TALLINK PRE-ORDER AUTO -JAKELUPISTEESTÄ LUOVUTETAAN OSTOKSIA KELLO 10.00 - 22.00.
    AUTOMATKUSTAJAN ON MENTÄVÄ NOUTAMAAN OSTOKSENSA TALLINK PRE-ORDER AUTO -JAKELUPISTEESTÄ VIIMEISTÄÄN 1 TUNTI ENNEN LAIVAN LÄHTÖÄ TALLINNASTA HELSINKIIN.

    Äänestä

Et ehdi tuolla 10.30-lähdöllä noutamaan niitä Tallinnan jakelupisteestä vaan ostoksesi toimitetaan Helsingin terminaaliin.

Äänestä
  • Moi,
    Ihan loistavasti ehti noutaa nuo ostokset vaikka "myynti" alkoi klo 10:00.
    Tosiaan ketä lähtee Tallinnasta 10:30 laivalla ja on tilannut juomat Orderiin, niin ne saa sieltä vasta kuitattua klo 10:00 kun Viron laki estää viinan myymisen aikaisemmin. No, kuittaat sen sitten heti 10.00 niin ei ole mitään hätääja kiire ehtiä edes laivalle johon noustaan siitä kaupan vierestä.

    Ehdittiin vielä pikaisesti tutustua kauppaankin kun oltiin auto lastattu. Kauppakin siis aukeaa vasta klo 10.00. Kaupassa samat hinnat kuin ennakkotilauksessa paitsi että sieltä joutuu sen 1,92€ pantin maksamaan per koppa. Mutta muuten homma toimii myös tuon 10:30 lautan kanssa.

    Äänestä

  • 10:30 laiva kirjoitti:

    Moi,
    Ihan loistavasti ehti noutaa nuo ostokset vaikka "myynti" alkoi klo 10:00.
    Tosiaan ketä lähtee Tallinnasta 10:30 laivalla ja on tilannut juomat Orderiin, niin ne saa sieltä vasta kuitattua klo 10:00 kun Viron laki estää viinan myymisen aikaisemmin. No, kuittaat sen sitten heti 10.00 niin ei ole mitään hätääja kiire ehtiä edes laivalle johon noustaan siitä kaupan vierestä.

    Ehdittiin vielä pikaisesti tutustua kauppaankin kun oltiin auto lastattu. Kauppakin siis aukeaa vasta klo 10.00. Kaupassa samat hinnat kuin ennakkotilauksessa paitsi että sieltä joutuu sen 1,92€ pantin maksamaan per koppa. Mutta muuten homma toimii myös tuon 10:30 lautan kanssa.

    "Kaupassa samat hinnat kuin ennakkotilauksessa "

    Ei muuten pidä täysin paikkansa. Omien havaintojeni mukaan eroa on ollut jopa 7€ / XO-pullo preorderin hyväksi. On totuuden nimissä ollut hintaeroja toiseenkin suuntaan. IV A:ssakin olen nähnyt noin 3 €:n hintaeroja preorderin hyväksi.

    Äänestä

Jos tekee päiväreissun tallinnaan, esim Superstarilla. Niin että auto on mukana. Laiva saapuu Tallinnaan klo 12.30 ja sama laiva lähtee takaisin 13.30. Eli laiva on tunnin satamassa. Ehtiikö siis auton ajaa laivasta ulos, käydä hakemassa noutopisteestä 20-30 laatikkoa olutta, ja ajaa takaisin laivaan ennen lähtöä. Siis onko näissä auto/laiva hommissa joitain muita protokollaa yms, joka hidastaa tai estää moisen. Milloin esim auto pitää olla takaisin laivassa, jos lähtö on 13.30? Vai pitääkö suosiolla tulla vasta 16.30 lähtevällä eri laivalla takaisin, ja pyöritellä jossain parkkipaikalla 3 tuntia peukaloitaan, autossa kokoaika istuen?

Äänestä
  • Ei tuu toimiin tolleen. Auton pitäisi olla jonossa terminaalissa jo 12.30 kun käytännössä auto on päässyt laivasta ulos vasta joskus 12:50.

    Helpommin menee kun käyttää muita Tallinnan palveluja sen pari tuntia. Käy syömässä jossain, parturissa tai vaikka ruokakaupassa.

    Äänestä

"""ja pyöritellä jossain parkkipaikalla 3 tuntia peukaloitaan, autossa kokoaika istuen?""""
Meinaatko oikeasti että ett keksi Tallinassa tekemistä muutamaksi tunniksi,voi elämäni kevät.

Äänestä
  • No vois kai sitä, öhöm, khöm, vähän vaikka mitä tehdä. Ei tää nyt ollut kirjoituksen pointti vaan se ehtiminen ja muut säännöt tai jonotukset.

    Äänestä

Kukkahatut ja Tulli pitävät sinustakin huolta - preoder tulee loppumaan ainakin nykyisessä muodossaan. - ihanaa kun joku välittää meistäkin.

Holhousyhteiskunta ei ruoki kuin aivottomia virkamiehiä ja lampaita. Tällä menolla jokaisella kansalaisella on oma nenänniistäjä joka valvoo, että ei pikku nenä vain pääsisi rohtumaan.

Niin kauan kun viina on selvästi halvempaa lahden toisella puolella sitä haetaan omaksi ja muiden tarpeeksi. Aika helppo ratkaista - hinnat alas Alkossa.

Äänestä
  • preorder loppuu...

    eipä siinä mitään, jos verrataan pysäköintikuluja länsisatamassa ja kesällä lanseerattua preorder-maksua edestakaiseen autopaikkaan on erotus jokseenkin mitätön.

    ottamalla auton mukaan saa vielä tankin täyteen edullisempaa polttoainetta ja varmasti tulee ostettua muutakin suomea edullisemmin hinnoin. Lopputulema on, että entistä enemmän arvonlisä- ja valmisteveroja jää verottajan ulottumattomiin.

    Äänestä

Viking XPRS, maissa Tallinnassa muutama tunti, auto parkissa laivassa (ei voi/saa ajaa laivasta ulos). Miten h***ssä me saadaan SuperAlkosta lasti tavaraa autokannelle??? Onko ainoa vaihtoehto roudata käsin kärryillä terminaalista? Pääseekö kerran laivaan menneenä takaisin (ees-taas) hakemaan lisää tavaraa autoon? Vai pitääkö lasti saada kerralla kahteen pekkaan laivaan/autokannelle vietyä?

Mitä vaihtoehtoja, vinkkejä amatööri-lastaajille kiitos!!!!

Äänestä
  • On sinullakin ongelmat - aivan itse aiheutetut. Miksi menet XPRS:llä jos on tarkoitus saada auto maihin? Laivoja menee vaikka kuinka paljon, joista saa auton maihin. Jos välttämättä haluat mennä vaikeimman kautta tuskin kukaan estelee. Toiki voit hakea rullakollisen kamaa maista ja tuoda sen yhdellä kertaa laivaan, tuskin niin paljon olet ostamassa, että eivät mahdu yhteen rullakkoon.

    Jos setti on tarpeeksi iso ja tilattu etukäteen voi kauppuri tuoda koko satsin suoraan satamaan - tai sitten ei.

    Silti suosittelen ottamaan liput laivaa jolla pääsee autolla maihin.

    Äänestä

  • Vilkaise mitä ko puulaakin sivuilla sanotaan.

    Jos olet kiireinen ja haluat asioida todella nopeasti, niin ostokset toimitetaan suoraan satamaan (tilaukset alkaen 300 €) juuri sinulle sopivana päivänä ja kellonaikana.

    Eli onko ongelmia?

    Äänestä

Miten tämä homma toimii nykyään kun noita säännöksiä on muuteltu? Ja Tuleeko juomiin pantit laivan kautta ostettuna?

Äänestä
  • Pantit tulevat ilmeisesti vain D-terminaalissa tehtyihin tilauksiin? Netistä tai laivalta tilatessa sitten ei?

    https://preorder.tallink.com/fi/1842/yleiset-myyntiehdot

    "D-terminaalin Pre-Order -pisteessä tehtyihin tilauksiin lisätään tölkkijuomien osalta panttimaksu 0,08 euroa/tölkki."

    Äänestä

  • Jos tilaan PreOrderista ja nouto tapahtuu laivalta, kuinka juomat on pakattu?

    Äänestä

  • tilaaja kirjoitti:

    Jos tilaan PreOrderista ja nouto tapahtuu laivalta, kuinka juomat on pakattu?

    Europalta laivan marketista noudettu isompi Preorder satsi oli muovitettu kiinni isoon ja laadukkaaseen kaljakärryyn, joka siis tuli "kaupanpäälle" (kaiketi tuo 20e palvelumaksu). Ei tippuneet tai keikkuneet, vaikka oli 6 lonkerokeissiä, rommipulloja, viini- ja likööripakkauksia jne. Vauhdilla meni perässä vetäen, halki pitkien putkien ;)

    Äänestä

  • Onko kokemuksia tästä Shuttle car shoppingista? Onko hinnat preorderin tasoa ja toimiiko käytännössä???

    Äänestä

  • Hemmings kirjoitti:

    Europalta laivan marketista noudettu isompi Preorder satsi oli muovitettu kiinni isoon ja laadukkaaseen kaljakärryyn, joka siis tuli "kaupanpäälle" (kaiketi tuo 20e palvelumaksu). Ei tippuneet tai keikkuneet, vaikka oli 6 lonkerokeissiä, rommipulloja, viini- ja likööripakkauksia jne. Vauhdilla meni perässä vetäen, halki pitkien putkien ;)

    Kiitos paljon tiedosta. Muutamaa viinitonkkaa ja kuohuviinilaatikkoa meinasin, joten ei muuta kun tilaamaan ;-)

    Äänestä

Ostin Viime syyskuussa noin 60 pulloa eri viinejä Tallinnassa käydessäni ennakkotilaamalla ne sataman noutopisteeseen Tallink pre orderista. Yhdessä 6:n pullon laatikosta 2 ensimmäistä pulloa oli korkkivikaisia. Reklamoin asiasta tallinkille. Preorder joka toimii tallinnassa ilmoittaa ettei ota avattua viinipulloa takaisin. Siis mitä, Selitin kohteliaasti että korkkivikainen viini todentuu silloin kun se avataan ja kaikkialla otetaan vialliset viinit takaisin. Ja toisekseen sieltä ilmoitettiin että reklamaatio aika on 60 päivää ostoksesta. Kerroin että nyt on kumminkin viinistä vuodelta 2011 kyse, eikä 2kk voi olla mitenkään rajana viinien kohdalla vai ehkä Virolaisella ajatustavalla asia on niin että kaikki juomat juodaan kerralla eikä niitä säästellä. Eli tästä oppineena älkää tilatko viinejä Tallinkilta.

Äänestä

Oon kans kuullu että joillakin on jäänyt jotain tilauksista pois.

Äänestä

kävin 14.9.2022 linja-autolla risteilyllä linja-auton kuljettaja ilmoitti että suomen hallitus on kieltänyt linja-auton ajamasta tullin läpi kaljalaatikot kyydissään.vaan hän on nähnyt miten ruotsalainen kuljettaja pakkaa entiseen tyyliin tavaraa autoon.eli taas suomessa kiellettiin.se ei ole eu sääntö kun ei päde ruotsissa.ne suuret lastit on kai jo kielletty aiemmin.ainakin niistä puhuttiin paljon.heti kun suomi meni eu:hun ei menny kauaa kun venäjän tuontiin laitettiin rajoitukset.ihmettelin kun iso silja eurooppa laiva vuokrattiin pakolaisten asunnoksi onhan varustamo tienny että ainakin linja-autolla tehtävät risteilyt tulee vähenemään.risteilyitä ei ole kyyteineen enää kun 1-3 kpl.kyllä kaikki loppuu aikanaan.ollaanhan me suomalaisia.

Äänestä
  • Matkapojilla tehtiin niin, että jos tilas pre order juomia niin juomat sai mennä bussissa jos tuli itsekkin kuljettajan seurassa autohalliin.

    Äänestä

niin kuulin minäkin että matkapojat tuo edelleen vaan tämä oli siljan laiva.kun matkustin keväällä siljan laivalla linja-autoon sai ne juomat ja mentiin autokannelle auton mukaan.en tiedä mikä siinä mätti.ja matkapojat tuo kuulema edelleen entisellä tyylillä.kiitos kun vastasit.

Äänestä

Osaako kukaan sanoa et myydäänkö laivalla olut kärryjä

Äänestä
  • Osaako kukaan sanoa et myydäänkö laivalla olut kärryjä.

    Kyllä myydään.

    Äänestä

Punaviinipäniköiden alkoholiprosentit ovat 0,5-1% pienemmät kuin tilauksessa! Mistähän mahtaa johtua?

Äänestä

Nyt keväällä käytiin vaimon kanssa hakemassa olutta ja siideriä. Kotona huomattiin, että 20 siiderilaatikkoa oli joissa parasta ennen päiväys oli 3 kk päähän.
Hiukan harmitti tollainen toiminta, kun kuvio perustuu pitkälti määrämyyntiin.
Reklamoin Tallinkia, mutta vastaus oli, että PreOrder noudattaa Tallinnan lainsäädäntöä myynnin suhteen. Karvas maku jäi Tallinkin toiminnasta.

Äänestä
  • Sinulla on alkoholiongelma.
    Mieti sitä äläkä sidukoiden parasta ennen päivää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kukko Pils kirjoitti:

Pyytäisin kokeneemmilta käytännön vinkkejä Tallinkin Preorderista.

https://preorder.tallink.com/fi/

Tuotteethan saa myös suoraan maihin Hesan päässä. Mutta mistä ne pitää hakea ja kuinka pian? Eli jos tulet jalan laivasta ja auto on parkissa muutaman sadan metrin päässä niin tuleeko hoppu saada tuotteet lunastettua?

Onko tuotteet läjässä jossain ja sitten on oma ongelma saada ne auton kyytiin vai onko paikalla kärryjä tms?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu