Niinistö joutunee pressaksi.

hyvin menee.

Kansan tuki on kuitenkin heikko, sillä hän voittanee Timo Soinin vain parin prosentin enemmistöllä.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+4

      Älä vielä maalaa pirua seinälle. Se on melkoinen kauskenaario, joa Niinistö voittaa. Se vain vahvistaa kokoomuslaista politiikkaa, joka pyrkii eriarvoiseen yhteiskuntaan yhä vain terhakammin.

    • eu-painostaa.

      Sdp, rkp, ja ainakin kristillisdemokraatit ovat tekemässä Niinistöstä presidenttiä. Kyllä minunkin mielestäni kokoomuslaisia on jo liikaa.

      • E. Tuomas

        Äänestän Niinistöä koska, hän osaa tuon taloudenpidon! Tosin hänellä ei presidenttinä ole enää minkään valtakunnan vaikutusmahdollisuutta talouspolitiikan korjaamiseen vanhan hyvän ajan malliin?


      • Ei eläkevaareja
        E. Tuomas kirjoitti:

        Äänestän Niinistöä koska, hän osaa tuon taloudenpidon! Tosin hänellä ei presidenttinä ole enää minkään valtakunnan vaikutusmahdollisuutta talouspolitiikan korjaamiseen vanhan hyvän ajan malliin?

        Niinistö on 70-vuotias, kun ensimmäinen presidentinkautensa päättyisi.
        Äänestetäänko myös toiselle, jolloin Niinistö olisi 77-vuotias,
        entä kolmannelle, jolloin Niinistö olisi 84-vuotias?

        Onko Suomen presidentin virka eläkeläisvaarien "suojatyöpaikka".
        Eikö Niinistö saakaan tarpeeksi eläkettä toimittuaan kokoomuksen puheenjohtajana ja kokoomuslaisena kansanedustajana sekä valtiovarainministerinä että EU:n pankinjohtajana Brysselissä? Vieläkö pitää hankkia presidentin pesti eläkevaarina?

        Eikö Kekkosen viime vuosista saatu jo tarpeeksi näyttöä siitä, että presidentiksi pitää valita nuorempia, nuorempia, nuorempia.....

        Paavo Lipponen on Niinistöäkin vanhempi - eläkevaari ja
        Jalasmökki-Väyrynen on siltä ja väliltä eli Niinistöä vanhempi mutta Lipposta nuorempi.

        Eiköhän jätetä jo eläkeikäiset nauttimaan suurista eläkkeistään ja vanhuuden päivistään .... nuorempia kyllä on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe