Yritysjohtajien palkat / palkkiot

Alla Iltalehden uutisointia Vr:n johtajan palkasta ja palkkioista. Tällaisia johtajia lienee paljon muillakin aloilla. Mikäli johtajien palkat pysyisivät normaalilla tasolla, voisi säästyneillä varoilla säilyttää muutamia työpaikkoja. Häikäilemättömäksi on toiminta Suomessa mennyt Kekkosen siirryttyä ajasta ikuisuuteen.

"Lohdutusbonuksia"

Jos Aro pysyy VR:llä, hän päässee jahtaamaan superbonuksia myös vuosina 2013-2015 sekä 2016-2018, jotka ovat seuraavat ansaintajaksot pitkän tähtäimen bonuspalkkiojärjestelmässä.

Kokonaan ilman bonuksia Aro jää tuskin nytkään, sillä hän kuuluu pitkän tähtäimen bonuspalkkiojärjestelmän ohella lyhyen tähtäimen kannustinjärjestelmän piiriin, jossa käytetään mittarina muun muassa työturvallisuutta.

Lyhyen tähtäimen kannustinjärjestelmä mahdollistaa Arolle vuositasolla IL:n laskelmien mukaan 183 000 euron palkkiot, mikäli Aron peruspalkka pysyy ennallaan.

Aro kuittasi 2010 vuosipalkkana 457 000 euroa ja bonuksina 74 000 euroa. Lisäksi Aron henkilökohtainen lisäeläkevakuutus oli 9 605 euron arvoinen. VR:n lyhyen tähtäimen kannustinjärjestelmän piiriin kuului 2010 noin 400 henkeä.

Järjestelmän ylimpään tasoon kuuluu toimitusjohtaja ja toiseksi ylimpään konsernin 9-henkinen johtoryhmä. "

6

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nämät

      kaikki ovat VR kuljetuksissa hinnoissa mukana, yritetään välttää VR palveluiden käyttöä!!!!!!

    • Vieno von vitunhuuli

      Tämä se kuuluu taas niin satakunnan palstalle:(
      Kaikesta taas huomaa, että Magu on puutteessa kun notkuu täällä
      alvariinsa, sitten kun Magulla on pimslooraa tarjolla, niin sitä ei nää netissä ollenkaan;D

    • von Lagerbom

      Eikö Satakunnassa ole yritysjohtajia, joilla ylisuuret palkat ja palkkiot?

      • Von kenopää

        Eikö sulla ole töitä, että saisit edes pienen palkkion?


    • von Lagerbom

      Kokeile vaikkapa kiroprakista hoitoa jospa vaikka saisit pääsi oikeaan asentoon. Voi olla pientä nikamasiirtymää kaularangan alueella. Ehkäpä kuitenkin olisi viisainta käväistä ensin lääkärillä ja ottaa rontgenkuvia ko. alueelta ja mennä vasta sitten kiropraktikolle, hmm..

    • von lanneranka

      Se nyt vaan on von lagerpieru semmonen homma, että ne saa rahhaa, jotka käy töissä. sit jos maleksii kotona yhteiskunnan elätettävänä ei tuu ku sen verran säälistä, ettes vallan nälkään kuole, vaikka liikaa taitaa olla sekin kun on varaa pörrötä baareissa ja vetää tupakkii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1789
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1749
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1691
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1432
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1378
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      483
      985
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      951
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      901
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      298
      892
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      838
    Aihe