Biaudet valehtelee Ahvenanmaasta Hesarissa

pakkoruotsinet

tänään 3.1.2012, että Ahvenanmaan yksikielisyys olisi taattu kansainvälisellä sopimuksella, eikä yksikielisyyttä tämän vuoksi voi muuttaa.

Kertokaa svekot, mikä on tuo sopimus. Suomen eduskunta sitoutui 1921 siihen, että jos Ahvenamaa annetaan Suomelle, ruotsilla säilyteään erityisasema Ahvenanmaalla, mutta käsittääkseni mikään estä esim. sitä, että suomen asemaa parannettaisiin Ahvenanmaalla tai siitä tehtäisiin jopa kaksikielinen siten, että ruotsi säilyy vahvempana kielenä.

http://en.wikipedia.org/wiki/Åland_crisis

46

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakkoruotsinet

      Biaudet sanoo, että suomenkielisillä on Ahvenanmaalla valtion viranomaisissa oikeus tulkkaukseen. Näin on myös ruotsinkielisillä Suomessa yksikielisesti suomenkielisissä valtion viranomaisissa. Pitäisikö siis Ahvenanmaalle saada valtion viranomaisiin pakkosuomi kuten Suomessa yksikielisesti suomenkielisissä valtion viranomaisissa on pakkoruotsi.

      Ei tietenkään pitäisi, sanovat kusipäät RKP:läiset.

      • Tapio Rautalapio

        Tarkoitatko, että Ahvenanmaalla toimivien viranomaisten pätevyysvaatimukset ovat erilaiset kuin muualla Suomessa?


    • jävlare

      Mutta onneksi Bidee oli moninkertaisesti pätevä virkaansa ylioppilaana:

      "6. Onko moraalisesti oikein, että ylioppilas palkataan poliittisesti merkittävään virkaan, johon lain mukaan vaaditaan akateeminen loppututkinto, ohi usean kymmenen tohtorin ja maisterin?

      "On oikein, että valitaan pätevin henkilö. Viranhaussa erivapaus tarkoittaa, että voi osoittaa pätevyyden muulla kuin ilmoituksessa määritellyllä tavalla. Minun tapauksessani minut todettiin moninkertaisesti päteväksi."

      [Biaudet valittiin vähemmistövaltuutetuksi erivapaudella, kun häneltä puuttui virassa vaadittu oikeustieteen loppututkinto.]"

      • korruption viholline

        Kyseessä oli poliittinen virkanimitys, joka on tyypillistä suomalaista korruptiota.
        Jos Biaudet ei olisi ollut RKP:n jäsen, häntä ei olisi valittu.


      • ...

        HUOM! Kiintiöylioppilas.


      • 3xpätevä !

        "Minun tapauksessani minut todettiin moninkertaisesti päteväksi."

        Ja mitkä mahtoivat olla nämä perusteet moninkertaiselle pätevyydelle? Annapa kun arvaan:

        1. ruotsinkielinen
        2. RKP:n jäsen
        3. Astridin kaveri

        Siis kolminkertaisesti pätevä! Virantäytössä ei siis olekaan mitään epäselvyyttä, joten fennot hiljaa!


    • Hoplas

      Eiköhän se niin mennyt että ns. Kansainliiton sopimuksessa vuonna 1921 Suomi sitoutui Ahvenanmaan yksikielisyyteen. Tämän sopimuksen osapuolena ei ollut itse Kansainliito vaan sen jäsenvaltiot joten se tosiasia että itse Kansainliittoa ei enää ole ei kumoa sopimusta.

      Tämän lisäksi Ahvenamaan Itsehallintolaki määrittelee maakunnan yksikieliseksi. Se on edelleen perustuslain luontoinen, ja sen muuttaminen edellyttää sekä eduskunnan että Ahvenanmaan maakuntapäivien yhtäpitävää päätöstä, joista eduskunnan päätös on tehtävä perustuslain säätämisjärjestyksessä.

      • Höpöhöpö!

        Paljon laajempi ja merkittävämpi Pariisin rauhansopimuskin on vaiettu kuoliaaksi, eikä sen ehtoja noudta edes Saksa nykyään!

        Joten vanhoja huonoja sopimuksia ei tarvitse kunnioittaa. Ei ainakaan tätä Suomea loukaavaa sopimusta.

        Vastoin Biaudetin kantaa, Suomi voisi täysin yksipuolisesti ilmoituasasiana päättää Ahneidenmaan erityisaseman loppumisesta.

        Ruotsi ehkä tietysti älähtäisi, mutta siitä viis. Surujemme mekkalaan taas olemme jo tottuneet.


      • enemmistöläinen
        Höpöhöpö! kirjoitti:

        Paljon laajempi ja merkittävämpi Pariisin rauhansopimuskin on vaiettu kuoliaaksi, eikä sen ehtoja noudta edes Saksa nykyään!

        Joten vanhoja huonoja sopimuksia ei tarvitse kunnioittaa. Ei ainakaan tätä Suomea loukaavaa sopimusta.

        Vastoin Biaudetin kantaa, Suomi voisi täysin yksipuolisesti ilmoituasasiana päättää Ahneidenmaan erityisaseman loppumisesta.

        Ruotsi ehkä tietysti älähtäisi, mutta siitä viis. Surujemme mekkalaan taas olemme jo tottuneet.

        Tämä Ahvenanmaa-keskustelu on merkillistä. Kyse on noin puolesta prosentista maan väestöstä, mutta se tuntuu hiertävän joitakin aivan valtavasti - ikäänkuin sen ongelman "hoitamisella" mitään oleellista saavutettaisiin. Toisaalta, siihen mekkalaan olemme jo tottuneet.


      • Örjan
        enemmistöläinen kirjoitti:

        Tämä Ahvenanmaa-keskustelu on merkillistä. Kyse on noin puolesta prosentista maan väestöstä, mutta se tuntuu hiertävän joitakin aivan valtavasti - ikäänkuin sen ongelman "hoitamisella" mitään oleellista saavutettaisiin. Toisaalta, siihen mekkalaan olemme jo tottuneet.

        On se tosiaan aika merkillistä. Kysymys on noin 20,000 suuruisesta kansanosasta joka jostakin syystä kiinnostaa netti fennoja. Maakunnan ruotsinkielinen yksikielisyys ilmeisesti ärsyttää monia kirjoittajia.


      • galsten
        Örjan kirjoitti:

        On se tosiaan aika merkillistä. Kysymys on noin 20,000 suuruisesta kansanosasta joka jostakin syystä kiinnostaa netti fennoja. Maakunnan ruotsinkielinen yksikielisyys ilmeisesti ärsyttää monia kirjoittajia.

        Totta kai ärsyttää, kun muuallakin Suomessa ruotsi on suomalaisia ja suomalaisuutta syrjivässä erityisasemassa, ei vain Ahvenanmaalla.


      • j.ryyti

        Ahvenanmaa on siis virallisesti muukalaisvihamielinen maakunta. Ainoa laatuaan pohjoismaissa.

        Rkp on yhteistyökumppanistaan ylpeä?


    • Suomi yksikieliseksi

      Mikään sopimus ei todellakaan estä esim. sitä, että suomen asemaa parannettaisiin Ahvenanmaalla tai että suomenkielisille järjestettäisiin suomenkieliset koulut ja päiväkodit.
      Suomen tulisi kohdella mantereen ruotsinkielisiä samoilla standardeilla kuin ruotsinkielinen enemmistö kohtelee suomenkielistä vähemmistöä Ahvenanmaalla. Ahvenanmaalla olisi nyt loistava tilaisuus ryhtyä vapaaehtoisesti kaksikieliseksi (maa)kunnaksi.. Mutta eihän se tietenkään näin päin toimi.
      Joten Suomi yksikieliseksi!

      • hyuioyuio

        Haluavatko ahvenanmaan suomenkieliset niitä suomenkielisiä kouluja? Julkisuudessa vaatimuksia ei ole esitetty.


      • j.ryyti

        Ahvenanmaan itsehallinto tarkoittaa juuri sitä,että Ahvenanmaa voi ihan itse lopettaa suomen kielen syrjinnän.

        Jos Ahvenanmaa ei voi sitä tehdä niin eihän Ahvenanmaalla ole silloin itsehallintoa.

        Näin yksinkertaista se on arvon svekkulit.


    • Hoppohåpå

      Serbiakin taisi ilmoitusluonteisesti ja yksipuolisesti päättää Kosovon kuulumisesta Serbialle.

      • Håpå håpå

        Voithan taistella vastaan ae kädessä, vai onko kyseessä sittenkin airot, jotka on kädesäsi...?


    • Äimän Käki

      Suomen ei todellakaan tarvitse noudattaa vuonna 1921 tehtyjä sopimuksia, jos se ei itse halua. Mutta vähä-äluisimmät poliitikot haluavat noudattaa nimenomaan ruotsalaisten edut takaavia vanhentuneita sopimuksia.

      • travis666

        Millä tavalla ahvenanmaan itsehallinto on ruotsalaisten etu?


      • öwejfh
        travis666 kirjoitti:

        Millä tavalla ahvenanmaan itsehallinto on ruotsalaisten etu?

        On kai re p*rk*le ruotsalaisten etu kun kerran Ahvenanmaa on ruotsinkielinen!?


      • Tapio Rautalapio
        öwejfh kirjoitti:

        On kai re p*rk*le ruotsalaisten etu kun kerran Ahvenanmaa on ruotsinkielinen!?

        Lähinnä se kai on ahvenanmaalaisten etu, jos he niin kokevat?


      • -
        Tapio Rautalapio kirjoitti:

        Lähinnä se kai on ahvenanmaalaisten etu, jos he niin kokevat?

        Katsokaahan hurrien sähinää ja kiemurtelua tässä ketjussa! Ahvenanmaasta puhuminen tuo käärmeet koloistaan, kaksihaaraiset kielet vilkkuu..


      • Jämpti
        - kirjoitti:

        Katsokaahan hurrien sähinää ja kiemurtelua tässä ketjussa! Ahvenanmaasta puhuminen tuo käärmeet koloistaan, kaksihaaraiset kielet vilkkuu..

        Loppuiko sinulta edellytykset (tieto, asiallisuus) jatkoväittelyyn???
        ... käärmeitä...sähinä...vilkkuvia kieliä...


    • Aimän kotka

      1921 lähtien Ahvenanmaan itsehallintoa on vahvistettu moneen otteeseen. Ahvenanmaan itsehallintolaki 16.8.1991/1144 taitaa olla viimeinen versio joten ilmeisesti demokraattisesti valittuun eduskuntaamme on aina valittu vähä-älysiä poliitikoita.

      • travis666

        Vähä-älyinen kansa valinnut vähä-älyisiä poliitikkoja. Vai nettifennoissa asuu viisaus.


    • Terve järki !

      Biuadethan paitsi valehtelee esittää myös toimivan mallin miten ruotsinkielisten palvelut tarjotaan kun pakkoruotsista luovutaa, eli tulkkipalvelun.

      Jos me aitosuomalaiset joudumme tyytymään tälläiseen omassa maassamme saa kyllä marginaalivähemmistö sopeutua samaan tilanteeseen.

    • +1237

      Taannoin joku netti fenno nimeltä Kielisoturi kumosi Ahvenanmaan itsehallinnon mutta edelleen eduskuntamme on täysin tietämätön asiasta!

      • Gallan

        Netti fennot tunnetusti vastustavat Ahvenanmaan itsehallintoa. Miten nämä netti fennot olisivat reagoineet vuonna 1899 tsaari Nikolain helmikuun manifestiin, jolla vastaavat Suomen Suuriruhtinaskunnan privileegiot koskien armeijaa, kieltä ja verojenmaksua yritettiin peruuttaa vastoin autonomian ajan alussa tehtyjä valtiosopimuksia?


    • Hähh??

      Netti fennoja ei ollut olemassa vuonna 1899!

    • Tapio Rautalapio

      "Netti fennoja ei ollut olemassa vuonna 1899!"

      Ei tietenkään, mutta heidän Äänenpainonsa kalskahtavat sata vuotta vanhoilta. Silloin samaan sävyyn puhuivat isovenäläiset panslavistit paheksuessaan Suomen suuriruhtinaskunnan itsehallintoa. Se kun ei antanut venäläisille Suomessa samanlaisia oikeuksia kuin suomalaisilla oli. Seurannutta ajanjaksoa kutsutaan Suomen historiassa sortokausiksi.

      Netti fennoilla ei tosin ole samanlaista valtaa kuin tsaarilla. Huh huh, luoja paratkoon!

      • uusfennomaani

        Minun fennomaaniaatteessani Ahvenanmaa saa itsenäistyä vaikka heti.
        Samalla poistuisi pakkoruotsin viimeinenkin "peruste" ja Suomi voitaisiin muuttaa virallisesti yksikieliseksi, aivan kuten vastaavat maat Euroopassa., erityisesti Itämeren alueella, jo ovatkin.


    • Tapio Rautalapio

      Miten tuo Ahvenanmaahan liittyy?

    • pakkoruotsinet

      Kyse on siitä, että RKP:läiset valehtelevat.

      Näyttäkää se kansainliiton tms. kanssa tehty kansainvälinen voimassa oleva sopimus, jossa sanotaan, että Ahvenanmaan pitää säilyä yksikielisesti ruotsinkielisenä.

      http://www.kulturstiftelsen.ax/traktater/eng_fr/1921a_en.htm

      Ahvenanmaa hiertää meitä fennoja, koska Ahvenanmaalle lahjoitetaan aiheettomasti liikaa rahaa joka vuosi valtion budjetista. Jos tämä on mitätön asia, niin te svekothan voitte hoitaa asian omista rahoistanne.

    • Tapio Rautalapio

      Tuo on vähän semmoinen tulkintajuttu.
      Näin Oikeusministeriön julkaisu "KIELILAINSÄÄDÄNTÖ. Kansainvälisoikeudelliset velvoitteet ja kansainvälinen vertailu (2000)":

      "Erityiset kansainvälisoikeudelliset takuut velvoittavat vaalimaan ruotsin kielen säilymistä Ahvenanmaalla. Ahvenanmaan maakunnan itsehallinto perustuu Kansainliiton liittoneuvoston päätökseen 24.6.1921. Neuvosto päätti tunnustaa Suomen täysivaltaisuuden Ahvenanmaahan nähden, mutta edellytti, että jo olemassa olevaan itsehallintolakiin sisällytetään vahvat ahvenanmaalaisten kansallisuussuojan takuut. Takuut muotoiltiin Suomen ja Ruotsin välisessä ns. Ahvenanmaansopimuksessa, jonka liittoneuvosto hyväksyi 27.6.1921. Sopimuksessa Suomi mm. selitti tahtovansa turvata ja taata Ahvenanmaan saarten väestölle ruotsinkielen ja kulttuurin säilyttämisen sekä sisällyttää lakiin Ahvenanmaan itsehallinnosta takuut mm. siitä, että opetuskielenä kouluissa olisi ruotsi. Näin myös tehtiin. Kun Kansainliitto vuonna 1946 hajosi, vuonna 1945 perustettu Yhdistyneet Kansakunnat (YK) ei ottanut vastatakseen Kansainliiton vähemmistöoikeussitoumuksista. Vaikka ns. Ahvenanmaasopimus muodollisesti ei ollutkaan valtiosopimus, katsottiin sen kuitenkin edelleen sisältävän Suomen sitoumuksen Ruotsia kohtaan. Hallituksen esityksessä uudeksi Ahvenanmaan itsehallintolaiksi (HE 73/1990 vp) todettiin, että "Ahvenanmaan itsehallinto on yleisesti tunnustettu ja vahvasti ankkuroitu Suomen valtiosääntöön. Tämän johdosta luonnollisena ja horjuttamattomana periaatteena on ottaa huomioon Ahvenanmaata koskevat kansainväliset määräykset ja kansallisella tasolla pysyttää voimassa Ahvenanmaan itsehallinto ja kehittää sitä" (s. 38). Toisaalta on myös esitetty, että sitoumus perustuisi kansainväliseen tapaoikeuteen."

      Muistutan kuitenkin, että Ahvenanmaan maakuntahallitus on esittänyt toivomuksen verotusoikeudesta.

      • Tietää tämän

        Täyttä sontaa koko Ahvenanmaa!


    • ,ewjgt

      "Ahvenanmaa hiertää meitä fennoja, koska Ahvenanmaalle lahjoitetaan aiheettomasti liikaa rahaa joka vuosi valtion budjetista. Jos tämä on mitätön asia, niin te svekothan voitte hoitaa asian omista rahoistanne. "

      Jos Ahvenanmaalle lahjoitetaan aiheettomasti likaa rahaa niin sylttytehdas löytyy kyllä mantereen puolella eikä Ahvenanmaan maakunnassa joka kiltisti ottaa vastaan mitä tarjotaan. Muutamaan otteeseen maakunnan edustajat ovat esittäneet toivomuksen omaan verotukseen (ilman tulonsiirtoja) mutta nämä esitykset on aina tyrmätty Suomessa.

      Mikä euromäärä on muuten "liikaa rahaa"?

    • Reilu kauppa

      Olen joskus ehdottanut , miten tästä ongelmasta päästään :

      - Aloitetaan pikimmiten neuvottelut Venäjän kanssa Ahvenanmaan vaihtamiseksi Karjalaan asukkaineen päivineen.

      Lopputuloksen kaikki ovat tyytyväisiä :

      -Suomi pääsee todella kalliista talodellisesta kiviriipasta, Ahvenanmaasta.

      -Venäjä on tyytyväinen päästessään eroon rutiköyhästä Karjalasta ja saadessaan tilalle vauraan Ahvenanmaan . Venäjä on aina osannut hoitaa kansallisten vähemmistöjensä asiat esimerkillisellä tavalla.

      -Ahvenanmaalaiset ovat onnellisia saadessan maailman suurimman maan kansalaisuuden ja kaikki siihen kuuluvat oikeudet.

    • hyvä kauppatavara

      Vaihtaisin ennemmin Ahvenanmaan Suursaareen tai Petsamoon.

    • dfhdffdhdfh

      Eiköhän se riitä, että irtisanomme Ahvenanmaan Suomesta. Kuka hullu tuollaisia kiihkoilijoita huolisi riesakseen. Eihän tuosta saaresta ole kuin kuluja. Suomalainen ei voi ostaa sieltä kesämökkiä, palveluita ei ole suomeksi, koet kotimaassasi rasismia kuin yrität suomalaisena siellä lomailla.

      Mitä hyötyö koko saaripahasesta meille on. Irtisanotaan holhoussuhteemme ja tulkoot omillaan toimeen. Eipä kestäisi kauaa kun anoisivat pääsyä Suomen tai Ruotsin helmoihin. Turhanpäiväinen, lellitty, erityisasemaa nauttiva suomalaisia syrjivä ja eriarvoistava turhake koko Ahneidenmaa.

      • Hieno homma

        Ahvenanmaa irti Suomesta ja Suomalaisen kielivähemmistön kieli Suomi, viralliseksi kieleksi Ahvenanmaan vapaavaltiossa !

        Löytyneekö kannatusta Ahvenanmaalla ?


    • Woimaa!

      YYA sopimuskin ja Pariisin rauhansopimuskin on voitu ohittaa ilman mitään seuraamuksia, eivät meitä sido enää mitkään 1920 luvun sopimuksen Ahvenanmaan osalta jos tarkkoja ollaan ja tahtoa löytyy.

      ja sitähän löytyy kun perussuomalaiset pääsevät valtaan !

    • kverty

      Jätetään nyt toistaiseksi se Ahvenanmaa rauhaan. Sen aika tulee vielä. Keskitytään nyt manner-Suomen tilanteen korjaamiseksi ja kielipolitiikan saattamisen siihen tilaan, jonka käytännön tilannekin on sen sanellut.

    • terve järki

      Näin juuri.

      Pääasia on että pakkoruotsikeskustelu nousee esille yhä enemmän ja enemmän valtamediassa ja eduskunnassa.

    • rkp on on

      Näiden Ruotsittajien toiminta perustuu asioiden vääristämiseen ja valehteluun taitaa olla geeneissä.

    • VOITTO!

      Ei onnistu enää, kiitos netin.

    • 4e45t6

      Ajattelen vainm onkohan jonkun pressaehdokkaan ukko käyny maksullisilla???

      Puheista päätelen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1984
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1804
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1470
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1394
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      523
      1091
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      978
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      920
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      889
    Aihe