Vuoden alusta tulee pienituloisille korotuksia seuraavasti:
- työttömien peruspäiväraha nousee indeksikorotuksen kanssa 120 €/kk
- työmarkkinatuki nousee myös indeksikorotuksineen 120€/kk
- asumistuen tulorajoja nostetaan työmarkkinatuen nousua vastaavasti 120€/kk
- myös ansiosidonnainen päiväraha nousee, samoin aikuiskoulutustuki
- toimeentulotuen perusosaa nostetaan 6 %
- yksinhuoltajan toimeentulotuki nosee n. 1020 €/v
- työeläkkeet nousevat vuoden alusta 3,6 %
Korotuksia pienituloisille
19
129
Vastaukset
- joku raja sentään
Ja kuka tämän lystin maksaa = TYÖTÄTEKEVÄT KANSALAISET.
Heidän verot ja maksut vain nousevat ja käteen jäävä raha pienenee. Kohta ei kannata tehdä enää töitä. On järkevämpää syljeskellä kotona kattoon kun vaivautua 8-16 joka ikinen arkipäivä sorvinääreen. - 2222?
2222222222222222
- Mieluskylän mies
Oli odotettavissa, että vaihteeksi tulee tällaista palautetta jota nimim."joku raja sentään" antaa. Kun tähän saakka on syytetty hallituksessa olevaa vasemmistoa köyhien kurjistamisesta, niin nyt annetankin sitten liiankin kanssa. Olisi ehkä syytä nimimerkinkin kääntää katseensa vähän toiseen suuntaan ja purkaa kateuttaan suurituloisiin päin. Tosiasiahan on, että tässä maassa tuloerot ovat kasvaneet edellisten hallitusten aikana räjähdysmäisesti.
Edelliset hallitukset alensivat lähinnä suurituloisten verotusta sillä summalla, jonka tämä hallitus joutuu ottamaan uutta lainaa (7-9miljardia euroa).
Köyhien määrä on kasvanut kaksinkertaistunut.
On kaikkien etu, että pidetään pienituloisemmatkin kiinni elämässä ja on hyvä muistaa, että he kuluttavat ja panevat roponsa kiertämään, kun sen sijaan suurituloiset sijoittavat ylikansallisiin suuryhtiöihin, yhtiöihin jotka investoivat ja siirtävät tuotantoaan muualle.
Nostan hattua Arhinmäelle ja puolueelle siitä, että koskaan aikaisemmin ei tässä maassa ole pienituloisten asemaa kohennettu yhdellä kertaa näin merkittävästi ja kun ottaa vielä huomioon minkälaisessa taloudellisessa myllerryksessä tämä on saatu aikaan, se arvo nousee- perheellinen-työlölä
Suurimmat häviäjät eivät ole pienituloisimpia (työttömät, eläkeläiset) eikä suurituloisempia vaan pieni- tai keskitasoista palkkaa ansiotyöstä saavat kansalaiset.
Heidän verotustaan on koko ajan vain nostettu ja samoin kiinteiden verojen kuten alv, polttoaine, energia verojen nosto koskee heitä yhtälailla. Ja ketä nämä pieni- tai keskipalkkaiset ovat, he ovat useimmiten lapsiperheitä joiden elämisen kustannukset ovat kaikista kovimmat.
Nykypäivän suomessa ei arvosteta lapsia ja lapsiperheitä ellei vanhemmat satu olemaan sitten työttömänä. Kun isän ansiotulo on 2500€/kk ja äidin 2500€/kk, sinulla ei ole mahdollisuuksia saada mitää huojennuksia tai etuja. Maksat kaikesta ja koko ajan enemmän.
On väärin jos työnteosta ei palkita ja se on väärin koko yhteiskunnankin kannalta. Jokainen pitkäaikaistyötön maksaa yhteiskunnalle miljoonia.
Siinä mielessä nostan hattua J.Kataiselle ja Kokoomukselle. He ovat ainoita hallituksessa jotka yrittävät pitää työntekoa kannattavana.
- Nalle.
Mieluskylän mies kirjottaa asiaa johon on helppo yhtyä. Nimimrkki " joku raja sentään" voisi miettiä myös, kuka kustantaa nämä viimme vuosien parempiosaisten verohelpotukset ja yritystuet, sellaisetkin joita yritykset eivät edes halua? Minäpä kerron, me TAVALLISET veronmaksajat.
- miettikkääpä tätä
Niin , että oottako ajatellu , että jos ei oo niitä PARJATTUJA , KIROTTUJA HAUKUTTUJA ...YRITTÄJIÄ...NIIN EI OO MYÖSKÄÄN TYÖPAIKKOJA , vaikkapa niitä YRITTÄJIÄ haukuttaanki !
- hox hox
Nimimerkille " perheellinen-työlölä". Nimenomaan kokoomus on vaatinut arvonlisäveron korottamista ja samaan kuoroon on yhtynyt kepu. joka vaatii alvin korottamista kahdella prosenttiyksiköllä. Vasemmisto on toistaiseksi pystynyt estämään korotukset, mutta keväällä on tulossa uudet koitokset, jolloin päättäjien arvomaailma punnitaan. Varallisuusveron palauttaminen tulisi olla ensimmäinen toimenpide, jolla taloutta tasapainotetaan, sekä suurituloisten tuloveroprosentin korottaminen. Vasemmisto on myös esittänyt elvytystä, eli valtion tukitoimia työpaikkojen luomiseksi ja säilyttämiseksi.
- hox hox höpisee omia
Keskusta on nimenomaan esittäny ruuan alvin laskemista 10%
- isoo-jorma
hox hox höpisee omia kirjoitti:
Keskusta on nimenomaan esittäny ruuan alvin laskemista 10%
ruoan alvin laskeminen on yhtä haista-jaska hommaa.
tosiasia on se, että VALTION TULOT OVAT KOKO AJAN LASKUSSA. Tällä hetkellä vienti on ennätysalhaalla ja Suomi velkaantuu joka päivä miljoonia.
EI HERRANJESTAS POJAT, EI ME VOIDA ELÄÄ KUIN PELLOSSA JA VELAKSI. JONKUN PITÄÄ SEKIN LASKU MAKSAA JA KORKOJEN KERA JOSKUS JA SE ON MEIDÄN NUORET NYT 10-40 VUOTIAAT.
Jos jokainen lupaa jotain ja vain lasketaan veroja, niin eihän se voi toimia. Nyt pitäisi päinvastoin nostaa kaikkia veroja tasaisesti ja leikata sieltä mistä pystyy. AJATELKAA PIKKUISEN HUOMISTA PITEMMÄLLE ! - keskusta varoitti
isoo-jorma kirjoitti:
ruoan alvin laskeminen on yhtä haista-jaska hommaa.
tosiasia on se, että VALTION TULOT OVAT KOKO AJAN LASKUSSA. Tällä hetkellä vienti on ennätysalhaalla ja Suomi velkaantuu joka päivä miljoonia.
EI HERRANJESTAS POJAT, EI ME VOIDA ELÄÄ KUIN PELLOSSA JA VELAKSI. JONKUN PITÄÄ SEKIN LASKU MAKSAA JA KORKOJEN KERA JOSKUS JA SE ON MEIDÄN NUORET NYT 10-40 VUOTIAAT.
Jos jokainen lupaa jotain ja vain lasketaan veroja, niin eihän se voi toimia. Nyt pitäisi päinvastoin nostaa kaikkia veroja tasaisesti ja leikata sieltä mistä pystyy. AJATELKAA PIKKUISEN HUOMISTA PITEMMÄLLE !Olisi kannattanu aikoinaan kuunnella keskustaa kun se vastusti euroon liittymistä, siltä ne isot säästöt olis tullu, nyt maksetaan etelänvaltioille miljaardeja!
- pinituloinen....
Korotuksia pienituloisille tulee;
- polttoaineiden hinnat nousevat
- arvonlisävero nousee, sen laaja vaikutus
- sähkön hinta nousee
- kiinteistövero nousee, vuokrat nousevat
- terveyden hoidon kustannukset nousevat
- lääkkeiden hinnat nousevat
- veden hinta nousee
- jne, jne, jne - Kapu.
2x2500= 5000 euroa /kk, oletko tosissasi ettei sillä tulla toimeen? On paljon lapsiperheitä esim, työttömiä (molemmat) joilla tulot ovat jopa alle 1000 euroa kuukaudessa. Näitäkö sinä kadehdit? Haloo! Mieti vielä kerta kannattaako olla katkera! Ei kannata sanon/ kirjoitan minä.
Ps: Näitäkö sinä vielä kurjistaisit?- usko huviksesi
No eihän tuo 5000€/kk ole puhdasta tuloa, vaan bruttoa. Eli verojan jälkeen siitä jää lapsiperheelle käteen n.3500euroa. Siitä kun maksetaan asuntolainan lyhennys (1000-1500€/kk), ruoat lapsiperheelle (800€/kk)), asumisen kiinteät kustannukset (300€), auton ja joillakin pakollisena jopa kahden auton ylläpito (500-600€/kk), omat ja lasten vaatteet ym. käyttötavarat (300€/kk).
Eipä siitä jää käteen juurikaan lasten harrastuksiin saatika edes lääkärikäynteihin. Ja verot / kustannukset vain nousevat.
- Kapu.
Kuuleppa ( usko huvikses) hommaa HALVEMPI asunto, näin lausutaan työttömyyden kurimukssessa kamppailevalle perheelle. Kovat tuntuu sulla korot olevan kuukaudessa asuntolainasta. Ostin juuri Ylivieskasta UUDEN lämpöluokaltaan 2 sarjan talon. Otin lainaa 180.000 tuhatta euroa 700e/kk lyhennys, pankki on Sampo pankki. Maksamista siinä on, ei siinä mitään, mutta töihin lähden mielelläni. Olen erittäin iloinen työpaikastani ja vaimoni työpaikasta.
En kadehdi lapsiperheitä joissa on työttömyyttä, sairautta, ja ovat joutuneet turvautumaan yhteiskunnan apuun vaikeuksien edessä. Sillä tiedä sen olevan katkeraakin katkerampaa elämää siinä voimattomuudessa. - xrtcyvgubhijnklö
Verratkaapa hyvät kansalaiset nykyhallituksen tekoloisiin. No eihän siellä olekaan vasemmistoa eikä Arhinmäkeä
- dfghkjk
Niin tuo vuosihan oli 2012 jolloin nuo työttömien ja muiden pienituloisten etuudet paranivat. Entäpä nyt persuporvari hallituksen aikaan
- töitäjokapäivä
Eikös kuitenkin työttömät saa halutesaan tienata 300 ekee ilman, että se vaikuttaa päivärahaan.
- kokenut15
Joo niin saa,mutta.
Odota työnantajalta tunti lappuja palkkatodistusta kuukausi,laita liittoon.
Siellä sitä syynätään !Odotat kaksi kukautta että saat päivärahan.
Kestääkö sinun p..se sitä?
Laskut on maksettava ajallaan ja syödäkkin pitää ym.ym...
kokemusta on.Pyrökratiaa!!!!
- Paljonkorotetaan
Korptuksia on nytkin luvassa. Nimittäin verojen korotuksia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832