Obi-wan

Skywalker98

Täällä on ollut paljon keskustelua, Siitä että kumpi on parempi Obi-wan, Alec Guinness vai Ewan McGregor. Tänne voi laittaa omat perustelunsa, mutta vastaan nyt itse.

Minun mielestäni heidän vertailemisensa on tavallaan omituista, koska...
a) ikäero on suuri. Kuvitelkaa Guinness pomppimassa ja tekemässä voltteja ja heiluttelemassa valomiekkaansa niin kuin McGregor. Hullua, eikö?
b) McGregor on enemmän pääroolissa kuin Guinness. Mutta se ei taida olla kovin merkitsevää, koska Giuinnesshan on tavallaan pääosassa uudessa toivossa.
c) Kun alkuperäinen trilogia ilmestyi, McGregor on ollut lapsi. Hän on ehkä fanittanut Star Warsia ja Obi-wania. Hänen näyttelemisensä on tavallaan innokkaampaa juuri siksi; hän on saanut näytellä sitä, mitä on mahdollisesti ennen fanittanut.
d) Repeän joka kerta McGregorin otsatukalle, varsinkin III:ssä;D

Mutta mitä mieltä itse olette??

1

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yoda2

      Itse pidän McGregorista enemmän ja tässä perusteluja:
      -McGregor näyttelee mielestäni suuremmalla antaumuksella ja innokkuudella, niin kuin itsekin sanoit
      -Olen tottunut McGregorin Obi-Waniin paremmin koska näin uudet leffat ennen vanhoja, eli McGregor on minulle se oikeampi Obi-Wan
      -McGregor on huomattavasti keskeisemmässä roolissa ja häntä näkyy enemmän
      -McGregor parantaa jokaisessa elokuvassaan suoritustaan, ja Sithin Kostossa se näkyy mestarillisena suorituksena
      -McGregorin Obi-Wan on myöskin mielestäni moniulotteisempi: hän osaa olla soturi, mutta myös viisas mies. Vaikka McGregor selvästi nauttii taistelukohtauksistaan, hän myös nauttii kohtauksista, missä hänen pitää ilmaista Obi-Wanin tunteita ja tuoda hahmoon syvyyttä. Alec Guinnesin Obi-Wanhan oli Uudessa Toivossa vain puolet elokuvan ajasta mukana ja Imperiumin Vastaiskussa ja Jedin Paluussa hän on vain parissa kohtauksessa. Eli tavallaan hänelle ei annettu yhtä paljon vastuuta ja mahdollisuuksia tuoda hahmolleen syvyyttä. Mutta Guinnesskin näyttelee erinomaisesti Obi-Wania. Mutta pidän silti McGregorista enemmän.
      Tässä on minun vastaukseni ja perusteluni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2022
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1933
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1807
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1474
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1394
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      531
      1103
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      980
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      921
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      348
      894
    Aihe