Eva Biaudetin selitys!

- Mielestäni on tarkeää seurata säätiön sääntöjä ja lahjoittajat eivät aina halua olla julkisesti esillä, Biaudet perustelee nimettömyyttä.


http://yle.fi/uutiset/teemat/presidentinvaalit/2012/01/rkpn_biaudetlla_saatiot_kampanjan_tukena_3148502.html?origin=rss
19218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Suurin rahoittaja on Kaksikielisen Suomen puolesta -säätiö. Se on perustettu kymmenen vuotta sitten ja sen rahoittajina ovat tunnetut kulttuuurisäätiöt, Svenska kulturfonden ja Konstsamfundet. Säätiöllä on myös joukko yksityisiä lahjoittajia ja yrityksiä, joita säätiö ei paljasta.

- Minua kiinnostaaa lopputulos eli että me pärjäämme. On hienoa, että säätiö on kerännyt meille rahaa, Biaudet sanoo.

Äänestä
  • Siis kerännyt pohjattomasta kassastaan rahaa?

    Voihan sen niinkin sanoa.....

    Äänestä

"Minua kiinnostaaa lopputulos eli että me pärjäämme. On hienoa, että säätiö on kerännyt meille rahaa, Biaudet sanoo."

Näinkö voi pestä kädet siitä kuka ja miksi rahojaan ehdokkaille syytää. Vaalirahakohun alla luulisi tämän asian kiinnostavan hieman enemmän toimittajia, virkamiehiä ja poliitikkoja. Olisiko Matti Vanhanen voinut tokaista vain, että "Minua kiinnosti lopputulos, eli että Keskusta pärjää. On hienoa, että yritys sejase on kerännyt meille rahaa"

Äänestä
  • Vanhasen olisi pitänyt sanoa:
    "On hienoa , että varastimme Raha-automaattiyhdistyksen varat."

    Äänestä

Säätiöt laitetaan verolle kun perussuomalaiset pääsevät valtaan.

Yleishyödyllisiä säätiöitä ?


Hah hah ...

Paljonkohan säätiörahaa on mennyt Niinistön ja kokoomuksen kassaan ?

Äänestä

"Säätiöt laitetaan verolle kun perussuomalaiset pääsevät valtaan."


Tässä joitakin, jotka kärsisivät persujen kostosta:


• Allergiatutkimussäätiö
• Alzheimer-säätiö
• Diabetestutkimussäätiö
• Helsingin yliopiston tiedesäätiö
• Kalevalaseura-säätiö
• Kansainvälisen henkilövaihdon keskus CIMO
• Kansan Sivistysrahasto
• Karjalaisen Kulttuurin Edistämissäätiö
• Karjalan Kulttuurirahasto säätiö
• Korvatautien tutkimussäätiö
• Kuopion Seudun Hengityssäätiö
• Lastenpsykiatrian tutkimussäätiö
• Lastentautien Tutkimussäätiö
• Lotta Svärd Säätiö
• Mannerheimin Lastensuojeluliiton tutkimussäätiö
• Munuaissäätiö - Njurstiftelsen
• Ortopedian ja traumatologian tutkimussäätiö
• Oulun yliopiston tukisäätiö
• Proteesisäätiö
• Psykiatrian Tutkimussäätiö
• Silmä- ja kudospankkisäätiö - Ögön- och vävnadsbankstiftelsen
• Silmäsäätiö
• Suomalaisen Kirjallisuuden Seura
• Suomen Akatemia
• Suomen Eläinlääketieteen säätiö
• Suomen Epilepsiatutkimuksen Tukisäätiö
• Suomen Hammaslääketieteen säätiö
• Suomen Kulttuurirahasto
• Suomen Lääketieteen Säätiö
• Suomen MS-säätiö - Finlands MS-Stiftelse rs
• Suomen Parkinson-säätiö - Finlands Parkinson-stiftelse
• Suomen Syöpäinstituutin säätiö
• Suomen Tuberkuloosin Vastustamisyhdistyksen säätiö
• Sydäntutkimussäätiö
• Syöpäsäätiö ja Syöpätautien tutkimussäätiö
• Vatsatautien tutkimussäätiö
• Virustautien Tutkimussäätiö

Äänestä
  • Kostosta?
    Jos säätiö kerran on oikeasti yleishyödyllinen, voisi se keskittyä vaikka noiden mainitsemiesi tahojen tukemiseen poliittisen toiminnan sijaan. Jos taas säätiö ei ole yleishyödyllinen, en ymmärrä mitä "kostamista", on vaatia verojen maksamista. Kaikki me maksamme veroja. Emmekö maksakin?

    Äänestä

  • Eikös Tapsa osaa erottaa yleishyödyllistä säätiötä etujärjestöstä? Nämä kaksikielisen Suomen puolesta hääräävät ruotsinkieliset säätiöt ovat etujärjestöjä eikä mitään yleishyödyllisiä säätiöitä!

    Äänestä

Onko niin, että nuo kaikki tuossa mainitut säätiöt osallistuvat vaalirahoituksiin
ja RKP:n pakkoruotsitukseen?

Äänestä

Yleishyödyllisyys ei ole pakkoruotsin tukemista..! Eikä pakkoruotsin kannattajien tukemista..!

Äänestä

Olisiko sinusta tärkeätä että presidentinvaaliehdokkaat tarkalleen tietävät ketkä heitä ja heidän kampanjaansa tukevat?

Miksi? Oletko kenties sitä mieltä että ehdokkaiden sitten vaalien jälkeen, presidentin virassa tai muussa virassa tai asemassa tulisi palkita kannattajansa? Vai miksi?

Aatettahan saa tukea mutta jos antajalla on oma henkilökohtainen etu kiikarissa niin silloinhan raha muuttuu likaiseksi ja siitä nousee pieni korruption löyhähdys.

Eikös ole siinä mielessä parempi ettei tuen vastaanottaja tiedä keneltä rahat tulevat niin ei synny kiitollisuudenvelkaakaan?

Äänestä

Voi hellanlettas sitä ollaan niin ankkuleita että. Oletko kielipuolueankka tosiaan niin sinisilmäinen, että kuvittelet etteikö ehdokkaat tasan tarkkaan tiedä ja tunne suurimpia tukijoitaan. Ja etteikö tätä kaunista elettä, eli korruptiota suomeksi, jotenkin vastapalvelluksilla kuitattaisi. Anna mun kaikki kestää hanhiemo. Hohhoijaa!

Äänestä

Persutko ne sitten määrittelisivät sen yleishyödyllisyyden?

Itseasiassa poliittinenkin toiminta on yleishyödyllistä toimintaa.

Moderni valtio ja moderni yhteiskunta syntyivät parisataa vuotta sitten. Valistusajattelu ja Ranskan vallankumous loivat perustan nykyaikaisen valtion kehitykselle. Valtion legitimaatiota ei enää haettu mistään yliluonnollisesta, vaan todettiin, että valtiovalta on yhteiskunnallista valtaa ja että se perustuu yhteiskuntasopimukseen. Politiikan keskiöön tuli parlamentti, jossa yleishyödyllinen piti välitettämän keskustellen. Parlamentti oli kuin markkinat taloudessa, parhain ja tehokkain tulee aina pärjäämään, huonot ajautukoon konkurssiin

Äänestä

Tässä listaa Suomen VARAKKAIMMISTA säätiöistä joiden varallisuus on kasvatettu kaikkien suomalaisten selkänahoista ja etuoikeutettujen konnuudella, ja siitäkin syystä niitä on verotettava :

Svenska Kulturfonden
Stiftelsen för Åbo Akademi
Brita Maria Renlunds Minne
Svenska Literatursällskapet i Finland r.f.
Föreningen Konstsamfundet
Sigfrid Juselius Stiftelse
Konstsamförbundet
Sparbankstiftelsen i Helsingfors

Äänestä
  • Eli persut siis määrittelisivät ketä verotetaan ja ketä ei?

    Äänestä

  • Tapio Rautalapio kirjoitti:

    Eli persut siis määrittelisivät ketä verotetaan ja ketä ei?

    Eivät persut , vaan suomalainen parlamentarismi ja oikeuslaitos; ja oikeudenmukaisella tavalla.

    Äänestä

  • Tapio Rautalapio kirjoitti:

    Eli persut siis määrittelisivät ketä verotetaan ja ketä ei?

    Ei kun sinä ja Ankdum kimpassa Rautaako? nerojen kanssa.

    Äänestä

Miksi suursäätiöt pitää saada verotuksen piiriin ja muutoinkin tarkkaan syyniin?
Tässä vastaus: RKP:n Biaudet'lla säätiöt kampanjan tukena. Eva Biaudet'n 440.000 euron budjetista kolme neljäsosaa eli yli 300 000 euroa tulee säätiöiltä. Suurin rahoittaja on Kaksikielisen Suomen puolesta -säätiö. Se on perustettu kymmenen vuotta sitten ja sen rahoittajina ovat tunnetut kulttuurisäätiöt, Svenska kulturfonden ja Konstsamfundet. Säätiöllä on myös joukko yksityisiä lahjoittajia ja yrityksiä, joita säätiö ei paljasta.
”Minua kiinnostaa lopputulos eli että me pärjäämme. On hienoa, että säätiö on kerännyt meille rahaa”, Biaudet sanoo. Kaksikielisen Suomen puolesta -säätiö on rahoittanut täysin laillisesti RKP:n vaaleja koko 2000-luvun. Kiinnostavaa on, ettei edes avoimuutta korostava Biaudet tiedä, keneltä osa säätiön rahoista tulee. Esimerkiksi Björn Wahlroosin on sanottu olevan yksi rahoittajista.
”Mielestäni on tärkeää seurata säätiön sääntöjä ja lahjoittajat eivät aina halua olla julkisesti esillä”, Biaudet perustelee nimettömyyttä.

YLE Uutiset

Äänestä

Kamkkulan kaivoon menevät nekin rahat, jotka hömpöttäjä Eevalle satsataan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


korruptiotako? kirjoitti:

- Mielestäni on tarkeää seurata säätiön sääntöjä ja lahjoittajat eivät aina halua olla julkisesti esillä, Biaudet perustelee nimettömyyttä.


http://yle.fi/uutiset/teemat/presidentinvaalit/2012/01/rkpn_biaudetlla_saatiot_kampanjan_tukena_3148502.html?origin=rss

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu