...eli jos meillä olisi käytössä aikakone ja matkustaisimme jonnekin 1950- ja 1970-lukujen aikakauteen, neuvostoystävyyteen ja siihen että vieraan suurvallan pitkää käsivartta käytettäisiin kotimaisten vastustajien nujertamiseen, niin silloin kai valinta olisi Väyrynen.
Mutta koska olemme matkalla kohti monikulttuurista, avoimmuuden, suvaitsevaisuuden ja pluralismin uutta Suomea, niin Väyrynen (ja Soini) ovat kyllä viimeiset tyypit joista pitäisi tehdä maalle presidenttiä.
Mutta koska olemme matkalla kohti monikulttuurista, avoimmuuden, suvaitsevaisuuden ja pluralismin uutta Suomea, niin Väyrynen (ja Soini) ovat kyllä viimeiset tyypit joista pitäisi tehdä maalle presidenttiä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siellähän on asialla oikein kakoomuksen "nuori pastori Silli" :)))
Väyrysestä tulee uusi ja mielenkiintoinen presidentti.
Mikään ei muutu jos Niinistö jatkaa samalla, mitäänsanomattomalla höpötyslinjalla, niinku entinen presidentti.
Ei tule Väyrysestä. Ei minkään matematiikan mukaan voi tulla.
Äänet eivät riitä ekalla edes kakkossijaan.
Toisekseen, presidentti ei muuta maata edeniksi ja valtaa karsittu ja karsitaan, Niinistö on erittäin hyvä edustava presidentti.
viestistäsi paistaa jo läpi, että olet luovuttanut? Eihän se edeniksi muuta suomea vaikka Väyrysestä tulee presidentti... snif...:(
"Siellähän on asialla oikein kakoomuksen "nuori pastori Silli" :)))"
Saattaa olla, mutta jutut on kuin bideen suusta.
Mukana ovat.
Haavisto vs Väyrynen
Väyrynen on tulevaisuutta eikä menneisyyttä. EU:n "ytimeen" hinnalla millä hyvänsä pyrkiminen, Suomen kansallisten intressien uhraaminen europrojektien nimissä ja Nato-jäsenyyttä kohti lipuminen ovat osoittautuneet umpikujiksi. Niihin Väyrynen ei ole mennyt mukaan - Niinistö on niissä sen sijaan pahasti ryvettynyt. On uuden suunnan aika. Väyrynen raikastaa Suomen poliittisen konseksuksen ummehtunutta ilmaa.