Putkigate

oli liikaa

Lipponen raivostui ja perui vaalitilaisuuden

Presidenttiehdokas Paavo Lipponen (sd) raivostui tamperelaiselle Aamulehdelle ja peruutti esiintymisensä ensi maanantaina järjestettävässä vaalitilaisuudessa.

Näkökulma-puheenvuorossaan tiistaina Venäjä-asiantuntija Arto Luukkanen arvioi muun muassa, että lähteminen kaasuputkihankkeen konsultiksi söi kansan silmissä Lipposen valtiomiesasemaa. Aamulehden toimitus esitti Lipposelle kysymyksiä, jotka käsittelivät hänen toimintaansa Itämeren kaasuputkihankkeessa. Lipponen kieltäytyi haastattelusta, jota hän kuvasi asenteelliseksi.

Ylen ja Aamulehden vaalitentti pidetään Tampere-talon pienessä salissa maanantaina 9.1. kello 18–20. Tilaisuus radioidaan suorana.

6

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luottamus meni

      Kaasulobbari Paavo

      Vuonna 2008 Paavo Lipponen ilmoitti ottaneensa pestin venäläis-saksalaisen Nord Stream -kaasuputkihankkeen lobbaajana. Tieto yllätti monet.

      Baltian maat olivat todenneet, että Itämeren pohjaan suunniteltu putki tekisi niistä taas osan Venäjän ”legitiimiä etupiiriä”. Saksan ja Venäjän yhteisymmärrys oli mukiloinut näitä maita jo kerran aikaisemmin viime vuosisadan aikana. Tapahtuisiko näin uudestaan? Pitikö Suomen olla mukana tässä?

      Venäjä aloitti armottoman lobbauksen putken hyväksymisen puolesta. Maamme hallitus pelästyi suorasukaista painostusta ja ilmoitti asian olevan pelkästään ”ympäristöasia”. Suomalaisten ”tsuhnien” hitaus kuitenkin huolestutti Moskovassa. Asialle piti saada suomalainen ajaja. Valtiomies Lipponen oli tässä mielessä ihanteellinen asiamies.

      Suomessa pesti hämmästytti. Eikö konsultointi ollut ristiriidassa Suomen rauhanrakentajan roolin kanssa? Eikö valtakunnan entisen huomattavan vaikuttajan uusi ansiotyö ollut esimerkki äärimmäisestä suomettumisesta ja rähmälläänolosta? Tahrisiko tämä Suomen kansainvälisen maineen? Samaan aikaan Suomi oli aktiivisesti rakentamassa rauhaa Kaukasuksen kriisissä Ety-järjestön puheenjohtajana.

      Vai halusiko ex-pääministeri olla tekemässä valtiotekoa, joka loisi uudenlaisen yhteistyön väylän Itämeren ylitse?

      Lipposen toimeksiantajat eivät ymmärtäneet suomalaisen valtiomiesinstituution arvovallan perustaa eivätkä olleet perillä suomalaisen yhteiskunnan alkeista.

      Suomessa kansalaiset ovat aina voineet luottaa siihen, että seniorivaikuttajat eivät keräile enää irtopisteitä tai häärää epämääräisissä poliittisissa kähminnöissä. Ilman tätä luottamusta vanhempi valtiomies tipahtaisi siihen samaan arkiseen joukkoon, joka pelaa bingoa tai käy muiden eläkeläisten kanssa aamupäivätansseissa.

      Nyt luottamus horjui.

    • Putkigate

      Hyvä,että tämä asia otettiin esille, Lipponen on vain rahan-ahne,
      eli taas tuli todistettua valta turmelee.

      hänen olisi pitänyt ehdottamasti kerto kuka hänet tehtävään värväsi ja paljonko oli palkkio ! Myös Viron kantaa olisi pitänyt kuunnella.

      Kyllä Lipposen aika on ohi,eläkeläinen mikä eläkeläinen

    • Päästään ohi..kait!

      Suomi on "kauhean ahdasmielinen maa näin jälkihaloslaisen ajan auetessa".

    • En minäkään tiedä...

      Mitä avussa luki taannoin, niin en ihmettele yhtään, jos Lipponen välttelee asiaa.
      Apu oli tutkinut kaaasuputkihankkeeen taustajoukot, ja sieltähän oli paljastunut oikein varsinainen "liikekemiespoppoo", joille on kuulemma ominaista "italiaistyylinen" toiminta.
      Arvatkaa itse, miksi APU-lehti noita putkenvetäjiä nimitti.
      Apu on niinsanotu perhelehti, vai kuinka....
      Kyllä se apu muistaakseni oli, mutta lehdessä kuitenkin
      Ei ollut kuitenkaan uutispäivä-demari, kun en musitini mukaaan lukenut sitä kumirukkaset kädessä

      On myöskin huvittavaa huomata, kuinka demu-vassukoille on annettu paras päivä ylen vaaalitentissä.
      Ihmeellinen sattuma on myöskin, että juuri nuo "puolueet" ovat vastakkain.

      Noin ei tapahdu kuin suomessa ja venäjällä.
      Siinä meidän oma putin, ja medjevet pari on vastakkain.


      Arhimäki on sanonut kannattavansa anarkian(kansalaistottelemattomuuden) lisäämistä. No mitäpä muutakaan nuo on koskaan yhteiskunnassamme tehneet.
      Ei ole ihme että rikostilastotkin on mitä on, ja poliiseja vähennnetää.
      Arhinmäkeläisethän ovat kovasti olleet demujen kanssa karsimassa poliisien määrärahoja. Toki kokkarit ovat myöskin hurrien ja vihreiden kera tukeneet toimintaa.
      Näyttää sille, että maatamme hallistsee rikolliset, omaneduntavoittelijat edustajiensa välityksellä.

      Yhteiskuntamme olisi hyvä paikka elää ja asua, jos ei noita kahta SAK:n rahoittamaa punapuoluetta olisi maassamme.
      Patruunat ennenmuinoinkin pitivät huolta työntekijöistään, kunnes demut tuli väliin rosvoamaan, ja loisimaan työläisten selkänahassa ja viemään osan firmojen tuloksesta, sekä korottamaan hintatasoaa.

      Katsokaapa varsin demujen perustamisen historia, niin teille ehkä selvinnee miksi Lipponenkin oli kaasuputkihommeleissa.

      Demu-lipponenhan valehteli jäävänsä eläkkeelle, ja sanoi keskitttyvänsä vain elämänkertansa kirjoittamiseen. Eikä taastusti jäänyt yksikään kirja myymättä, kun sak ilmeisesti osti kaikki.
      No kirjoittaminen taisi olla vain "historian vääristelyä" & valehtelua, ja eduskuntatalon tiloissa demu-puolueen johtamista muun mungoilun ohessa.
      Vai olisko tu öykkäri vielä niin sairaalloisen mustasukkainenkin, että vahti Päiviänsä. ;)

      Ei päästänyt tiloihinsa muita kuin punamedian.
      Niin tai eihän nuo tilat Lipposen olleet, vaan yhteiskunnan rahoittamat, jotka tuo öykkäri rosvosi käyttöönsä. Mikä myöskin on ihme juttu.
      Monetkohan panot siellä suoritti, muullekkin kuin pankkitililleen. ;))

      Ei Lipposen tarvinn olla pressa, kyllä tuo demuvassukka-jenginsä näkyy muutenkin jo tarpeeksi "terrorisoivan" maatamme ilman tuota kulissivirkaakin.

      Jos Suomessa olisi rehellisyys eduskunnan enemmistönä, niin kaikilla olisi hyvä olla.
      Siellä ei ole ilmeisesti Essaihjan, ja Soinin lisäksi yhtään, joita voi sanoa rehelliseksi kansanetuja ajavaksi edustajaksi, kun Väyrynenkin etelänmedian avulla savustettiin ulos, tai ehkäpä paremminkin MÄNTYNIEMEEN.
      No tuo oli kyllä pätö Kiviniemenkin "uutteruuden" tulosta.
      Demareissakin oli yksi melko lähellä rehellistä, eli Valto Koski, mutta hänethän jyrättiin SAKdemujohdon toimesta oitis. Semmosta lumedemoratiaa.



      joo ei Lipponen vastaa.... piip piip piip tiitinen piip

      Mikä haastattelu se muka tuommoinen on, kun kysymyksetkin on viikkoja etukäteen tiedossa?
      Se on sitä pelin politiikkaa kuliiseissa, mutta olisi olettanut Lipposen niihin pystyvän kuitenkin vastaamaan, jos ei olisi jotain salattavaa.
      Nythän tuo homma vasta kaivettaneenkin esille, kaikkine käänteineen.

      Lipponen voi syyttää vain itseään, jos homma pomsahtaakin kaikkine mahdollisine ketkuiluineen kansan näkösille.
      Kiire tuolla putkella ainakin tuntui olevan.


      vai valtiomiesasemaa olisi stönyt...
      Ei sellaista voi syödä mitä ei ole, ei ainakaan kansan suuren enemmistön silmissä.
      ehkäpä demuvassukoiden parissa on kriteeri noinkin alhaalla.

      Onkohan aamulehti saanut jonkinmoisia uhkailuja jutustaan?
      Sille hieman haiskahtaa.

      • Rahaa kuluu turhuuk

        Lipponen on yksinkertaisesti ahne. Pitää saada kaikki - ja ilmeisesti vielä vähän till.
        Voihan se olla, että Lipanderin tähän presidenttikisaan houkutteli akkansa, joka on tottunut prameaan ja jolleTöölön lukaali saattaa olla liian vaatimaton asuinpaikka.
        Lippo suuruudenhulluudessaan lähti lisaan mukaan, vaikka oli "saanut jo aikaisemmin puolueelta kaiken...."
        - ja nyt olla tässä, että kyseisen vanhuksen kannatus on peräti 7 prosentin luokkaa....

        Sitäpaitsi, kuka tahansa demari-kansankuppaaja arvostaa aina sellaisia olosuhteita, joissa joku toinen (yleensä kansa) maksaa niin viulut kuin pensselitkin. Näinhän tasavallan presidentin kohdalla tapahtuu. Täysylöspito, iso kotilinna, iso virkalinna ja hulppea kesähuvila sekä melkoinen esikunta hoitamassa jokapäiväisiä asioita.


    • Ryöstöä

      Tämähäm on Duunarin työn pilkkaamista, rahat takaisin korkojen kera!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      45
      2929
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2701
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      36
      2419
    4. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      32
      2014
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1529
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      105
      1225
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1193
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1050
    Aihe