Napan päästöt?

sykerä24

En halua syyllistää ketään mutta voisiko myös tällä Novita lankatehtaalla olla osansa jupakassa? Tietääkö kukaan tarkemmin onko nämä saastuneet kaivot lähellä lankatehdasta? Envioniahan se on nyt epäilty.

Novitan toimitusjohtajan kirjoitus vuodelta 2006:
"Myös ympäristöasiat ovat meille tärkeitä. Tehtaamme ei saastuta ympäristöään - ei vettä, eikä ilmaa. Toimimme tiukasti viranomaisten myöntämän ympäristöluvan ehdoilla. Olemme lisäksi käynnistäneet mittavat investoinnit veden ja energian talteen ottamiseksi ja säästämiseksi. "

Katselin vaan molempien yritysten ympäristölupia niin kaikkihan on mahdollista. Ei siellä alueella montaa yritystä ole kuka lotraa värien kanssa.

2

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Porvoosanoososoo

      Mutta nyt on korkein oikeus todistanut, että se oli Envion Oy

    • koti-Nappa

      Envionin tiloissa tapahtuneen läträyserehdyksen selvittelyn yhteydessä paljastui monen muun asian ohella vahtimaan valtuutettujen kontrollöörien käsittämätön yksisilmäisyys syyn etsimisen alkuvaiheessa. Sinun "sykerä24" tarjoaman huonon esimerkin tapaan myös kontrolloijat erehtyivät pitämään Novitaa ikään itsestäänselvyytenä syyllisenä tahona eikä siinä alkuvaiheessa edes taidettu harkita muitten mahdollisuuksien selvittämistä. Syy löytyi kuitenkin muitten mahdollisuuksien taholta eli Envion oli tehnyt virheen ja Novita oli täysin syytön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2921
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe