Olen tutkiskellut opiskelumahdollisuuksia yliopistoissa ja olen nyt monta kertaa tullut siihen tulokseen, että sosiologia ja sosiaalipolitiikka molemmat kiinnostavat minua. Netistä saa paljon tietoa molemmista oppiaineista, mutta haluaisin vähän mielipiteitä niitä jo opiskelevilta opiskelijoilta. Mitä hyvää ja huonoa on molemmissa yms. Olen kiinnostunut yhteiskunnallisista asioista ja sen lisäksi olen lukenut psykologiaa lukiossa aika paljon.
Mutta mitä konkreettista eroa näillä oppiaineilla on? (niitä varmasti löytyy paljon mutta haluaisin vertailla aineita kunnolla)
Sosiologia vs. Sosiaalipolitiikka
Utelias abiturientti
1
146
Vastaukset
- Marx ja Engels
Sosiaalipolitiikka on konkreettisempaa, sosiologian monet kurssit taas ovat aika yleisiä ja niillä pohditaan ns. suuria kysymyksiä. Sosiologia on aika lähellä filosofiaa. Ainakin oman kokemuksen mukaan sosiaalipolitiikka on lähempänä lukion yhteiskuntaoppia kuin sosiologia ja nimensä mukaisesti siinä painotetaan "politiikkaa" eli erilaisia yhteiskunnallisia päätöksiä ja niiden vaikutuksia, erityisesti liittyen tulonsiirtoihin ja palveluihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869