Fundamentalismi ei käy yksiin rokotusasioissa.

merkillepannut

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • truzzi.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Pseudoskeptismi

      Pseudoskeptismi

      Pseudoskeptismillä tarkoitetaan sairaalloista, liiallista, vääristynyttä, tarkoitushakuista tai haitallista skeptismiä.[1] Illinois'n yliopiston filosofian professori Frederick L. Will käytti ensimmäisen kerran termiä pseudoskeptismi vuonna 1942. Termin teki tunnetuksi Itä-Michiganin yliopiston sosiologian professori, entinen skeptikko Marcello Truzzi vuonna 1987 vastatessaan skeptikkoryhmille, jotka kutsuivat "pseudotieteeksi" aloja, joita Truzzi mieluummin nimitti esitieteeksi. Truzzi kirjoitti vuonna 1987:


      »Koska skeptismi oikeastaan viittaa epäilyyn ennemmin kuin kieltämiseen – epäuskoon ennemmin kuin uskoon –, ovat kriitikot, jotka kernaammin ottavat kielteisen kuin epäileväisen kannan ja silti nimittävät itseään skeptikoiksi, oikeastaan pseudoskeptikoita.[2]»

      Pseudoskeptismin tunnusmerkkejä

      Truzzi on määritellyt muun muassa seuraavat pseudoskeptisyyden tunnusmerkit:
      Kielletään mieluummin kuin epäillään.[3]
      Valikoiva kriittisyys.[4]
      Tuomitaan ilman kattavaa tutkimusta.[5]
      Mieluummin mustataan maine kuin tutkitaan.[6]
      Pilkataan ja hyökätään henkilöä vastaan.[7]
      Oletetaan, ettei arvostelijalla ole todistustaakkaa.[8]
      Vastaväitteet perustuvat enemmänkin uskottavuuteen kuin empiiriseen todistusaineistoon.[9]
      Vastapuoli luokitellaan halventavasti "edistäjiksi", "pseudotieteilijöiksi" ja "patologisen tieteen harjoittajiksi".[10]
      Esitetään vahvistamattomia vastaväitteitä.[11]


      x

      4.↑ Truzzi, On Pseudo-Skepticisms, s. 3–4, "[...] they seem less inclined to take the same critical stance towards orthodox theories. For example, they may attack alternative methods in medicine (e.g., for a lack of double-blind studies) while ignoring that similar criticisms can be levelled against much conventional medicine"

    • ;:_:_:;_:_::_;

      Jukkishan se on "totuuden torvi" ja "tieteen puolustaja." Onhan hän kehittänyt aivan uuden tilastolaskennankin. Lisäksi hänen historian ja esihistorian "tutkiekmansa" 33,3 km:n päässä toisistaan olevine kirkkoineen ja jääkausiteoriat kumoavine napapyörteineen ovat hämmästyttäneet koko tiedemaailmaa.

      Buah, buah buah....

      • parempi.

        jukkiksen tilastomatematiikka on huomattavasti tarkempaa kuin Skepsiksen, koska Skepsiksen mukaan ei ole mitään syytä epäillä, ja syy yhteyttä ei ole


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      122
      2263
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2197
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      31
      1485
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      95
      1437
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1407
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      66
      1170
    9. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1170
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1030
    Aihe