Roaccutan, milloin tehoaa?

sdoajjaiofuas8f7u

Olen syönyt Roaccutania nyt 2kk 3vk annoksella 40mg/päivä paitsi viimeiset kaksi viikkoa hieman suuremmalla annoksella (joka toinen päivä 60mg). Annokseni pitäisi olla ihan tehokas, kun painan vain reilut 60 kiloa. Melkein kuurin alusta asti on ollut huulten kuivumista ja viime aikoina iho on alkanut kuivua vähän enemmän, mutta ei mitenkään häiritsevästi. Silmätippoja on pitänyt myös jonkin verran käyttää. Edelleen minulle tulee kuitenkin finnejä lähes entiseen malliin. Tuntuu, että akne on päässyt jopa hieman leviämään kuurin aikana, vaikka finnit ehkä katoavatkin jo hieman nopeammin. Millon teillä on alkanut Roaccutan tehoamaan? Mainittakoon, että lääke kyllä poisti 1. kuukauden aikana ne vähät finnit, joita oli rinnassa ja selässä, mutta naama vaikuttaa hieman sitkeämmältä. Olen siis poika.

3

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _hieman_ turhautunut

      Turhaa odottelet, itse olen syönyt 7kk 80mg annoksella, ei vaikutusta.

    • ok

      Minulle tuo tetrasykliini-lääke (tosin kauppanimeltään se oli vähän halvempi Ratiopharmin versio) auttoi ja vuosien tauon jälkeen iho näytti tasaiselta eikä finnejä tullut! Tarkkoja lääkemääriä ja aikoja en enää muista, sillä käytöstä on jo 6 vuotta...
      Söin lääkkeitä suunnilleen joulusta juhannukseen, välillä monta suurta kapselia päivässä. Muita kuivumisoireita tuli minullekin, huulet ja kuivat silmät muistan kyllä, posket helottivat usein punaisina ja selkääkin särki melko usien, mutta kohonneen itsetunnon vuoksi aika lääkekuurin aikana ja kauan sen jälkeen olivat hyvää aikaa. Sittemmin ihon kunto on vaihdellut, stressitaso näkyy ihossa ainakin!
      Heti alussa sain rinnalle lyhyen normaalin antibioottikuurin, joten alussa minulle ei tullut aknen voimistumista, mikä kuulemma voi usein alussa tulla.
      Toivottavasti kallis kuuri kääntyy vielä iloksi teillekin! Itse olen nainen, joten jotain eroa sekin saattaa tuoda.

    • Arvet jäi

      14 vuotta sitten 19-vuotiaana söin 9 kk Rouccutania ja pahat ihonsisäiset tulehdukset kyllä paranivat noin 5 kk jälkeen, mutta hiukset kuivuivat, nenästä lähti ihoa ja huulet kuivuivat. Olen sen jälkeenkin kärsinyt myös kuivuvista limakalvoista. Kaikkien sivuvaikutusten takia, kun ihoni oli jo huomattavasti parempi, sitten lopetin kuurin kesken, vaikka olisi kuulemma vielä 3 kk pitänyt syödä (eli vuosi yhteensä).

      Kuitekaan koskaan ei akne täysin parantunut. Olen nainen, joten olen voinut syödä aknea vähentävää e-pilleriä (Diane Nova), joka on pitänyt ihoni sen jälkeen kunnossa, mutta lääkärit eivät ainakaan minulle ole löytäneet mitään muuta hoitoa. Pari lääkäriä on halunnut vaihtaa tuon Diane Novan toiseen ja varoittaneet sen pitkäaikaisesta käytöstä, mutta koska minulla ei ole sivuoireita ja se pitää pahan ihosisäisen aknen kurissa, suurin osa järkevistä lääkäreistä ovat kuitenkin sen määräämistä jatkaneet.
      Kyseessä on tosiaan suvussa kulkeva paha akne, johon ei ruokavalio jne vaikuta, vaan johtuu hormoonaalisesta asiasta. Vanhemmilla siskoilleni Rouccutan on auttanut, mutta joutuvat hekin ajoittain turvautumaan antibioottikuuriin, jos stressitaso on ollut pitkään korkea. Tiedän tuttavapiiristä useita miehiä, jotka söivät armeija-aikaan pitkän Rouccutan-kuurin ja ei ole akne uusiutunet sen jälkeen. Riippuu tosiaan aknesta ja sukupuolesta. Jos vain kestät sivuvaikutukset, niin kannattaa syödä ainakin se puoli vuotta, mutta ei kannata lisätä määrää, koska tuloksia tulee hitaasti ja sivuvaikutusten määrä kasvaa ja tosiaan voi jäädä pysyviä ongelmia liiasta ihon ja limakalvojen kuivumisesta. Kannattaa ennemminkin syödä pitempään ja ehkä vain joka toinen päivä. Ainakin osa nykylääkäreistä määrää näin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4128
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      26
      3000
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe