mahdollisuus yksinhuoltajuuteen?

pelokas

mitkä on tarvittavat perusteet siihen että saisin yksinhuoltajuuden? Lapsi on vasta muutaman kuukauden ikäinen, ja sinisilmäisenä menin isän lupauksiin luottamaan ja nyt on yhteishuoltajuus. Tilanne on siis se että miehellä on alkoholin kanssa selvästi ongelma, mutta ei itse myönnä sitä. Ja ihan lapsen turvallisuuden takia harkitsen vakavissani lähtöä. Koko odotusajan lupasi että kaikki muuttuu kun lapsi syntyy, ja minä menin ja luotin. Lopputulos on se, että hoidan yksin lapsen, kun mies nukkuu päivät, nousee ylös vasta illalla ja avaa melkein saman tien kaljan. Lasta ei ole hoitanut koko aikana juuri ollenkaan. Kai tällä on jotain vaikutusta? Ja vaikuttavatko aiemmat pahoinpitely syytteet ja laittomat uhkaukset/aseen hallussapito syytteet? Lisäksi miehellä on omien sanojensa mukaan lääkärin todistus siitä että käyttäytyy arvaamattomasti, varsinkin hermostuessaan, ja on ollut alkoholiseurannassa ja kokeillut huumeita? Varmaan saan kamalasti moitetta siitä että olen tällaiseen lähtenyt mukaan, mutta kaikkea tätä en edes tiennyt ennen kuin lapsi oli jo tulossa, ja olin liian luottavainen sen suhteen että kaikki voisi muuttua...

3

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelokas

      mainittakoon se vielä, että tällä hetkellä mies makaa sammuneena keittiössä. Ja kun tiedustelin syytä lähteä juomaan tänään, nii vastaus oli se että siksi kun minä olin ärähtäny koiralle tänään... Se kuulema riittää syyksi juoda itsensä tuohon kuntoon.

    • älä lyö

      mikset vain eroa ? jos hän on alkoholisoitunut tuskin sinun tarvii pelätä että hän tapaa lastaan. myöskin erotessa tuo hänen alkoholin käyttö tulee ilmi. kaikestahan täytyy olla näyttöä tai että hän itse tunnistaa ongelman.
      parastahan oisi lapsen takia että hän saa hoitoa ja pystyy tapaan lastaan. lapsi siitäkin kärsii jos ei ole isästä tietoa mutta hän kärsii myös jos kasvaa perheessä missä joutuu katsoon alkoholistia.
      ymmärrän uskosi parempaan... se on niin helppoa haluta uskoa että kaikki muuttuu. virheitähän me teemme kaikki ja jotain niistä opimmekin.

      eroa, mutta eroa siinä mielessä että lapsi saisi tavata isäänsä tulevaisuudessa ehkä sossun valvonnassa.

    • iskenenesäj

      Voin kokemuksen vinkkinä sanoa, että noilla puitteilla mitä kerrot, sinulla on aika hyvä mahdollisuus saada yksinhuolto. Lisäksi jos itse olet ns. kunnollinen eli sinulla ei ole noita ominaispiirteitä.

      Ainoa asia, mitä sinun asian eteen pitää tehdä on saada näyttö noista seikoista.
      Jos olet tosissasi lähtemässä, mikä on hyväksi lapselle, ennen lähtöäsi hanki todistusaineisto asioista. Jos on jotain lääkärinlausuntoja, ota kopiot (salaa).
      Kun ryyppää / sammuu jne. hanki todistaja näille. Joku sellainen jonka saat oikeussaliin kertomaan asian. Lisäksi itse ottaisin videokuvaa tai valokuvia, huom. videokuvaa ei saisi lain mukaan tehdä toisesta ilman lupaa, sama koskee varmaankin valokuvia mutta voithan omassa kodissasi kuvata vain jotain filmiä/kuvia.

      Aiemmat syytteet pahoinpitelystä ja laittomat aseet ovat myös plussaa sinulle, mutta nekin pitäisi saada jotenkin todistettua. Tosin jos asian joutuu viemään oikeuteen saakka, niin mikäli olosuhdeselvitys tehdään niin siinä otetaan noista poliisirekistereistä tiedot esille. Siinä kohtaa myös sinun täytyy selventää tuo ongelma.

      Mikäli isällä on alkoholiongelma, on parasta että lapsi ei joudu sellaisessa elämään. Voit ihan rohkeasti ja oikeudellisesti asiasta neuvotella ja kysellä neuvoa vaikka lastensuojelun kanssa, varaamalla ajan itsellesi. Ja alkoholisoituneen on turvallisinta tavata lasta jotenkin valvotusti, tilanteessa on ulkoupuolinen henkilö mukana joka huolehtii että lapsella asiat on hyvin kun tapaa isäänsä.

      Hanki todistusaineistoa. Kerro sen jälkeen että nyt on ero edessä ja ehdota lastenvalvojalla käyntiä sekä ilmaise asia että haluat lapselle yksinhuollon. Voihan se olla että isä suostuu siihen mutta jos ei niin sitten tarvitset sen todistusaineiston.
      Jos asia ei suju normaalisti lastenvalvojan luona, niin joudut hankkimaan asianajajan hoitamaan asiaa ja hän voi sitten tehdä ehdotuksen väliaikaisista tapaamisista valvottuina. Eli lasta ei kannata antaa tapaamiselle alkoholisoituneen matkaan jos vähänkään epäilet isän tilaa.
      Mikäli tilanne menee uhkaisaksi, menkää lapsen kanssa turvakotiin. Varsinkin jos isällä on taipumus väkivaltaan, kuten kerroit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2124
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2028
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1818
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1496
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1399
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      548
      1156
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      998
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      937
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      348
      929
    Aihe