mahdollisuus yksinhuoltajuuteen?

pelokas

mitkä on tarvittavat perusteet siihen että saisin yksinhuoltajuuden? Lapsi on vasta muutaman kuukauden ikäinen, ja sinisilmäisenä menin isän lupauksiin luottamaan ja nyt on yhteishuoltajuus. Tilanne on siis se että miehellä on alkoholin kanssa selvästi ongelma, mutta ei itse myönnä sitä. Ja ihan lapsen turvallisuuden takia harkitsen vakavissani lähtöä. Koko odotusajan lupasi että kaikki muuttuu kun lapsi syntyy, ja minä menin ja luotin. Lopputulos on se, että hoidan yksin lapsen, kun mies nukkuu päivät, nousee ylös vasta illalla ja avaa melkein saman tien kaljan. Lasta ei ole hoitanut koko aikana juuri ollenkaan. Kai tällä on jotain vaikutusta? Ja vaikuttavatko aiemmat pahoinpitely syytteet ja laittomat uhkaukset/aseen hallussapito syytteet? Lisäksi miehellä on omien sanojensa mukaan lääkärin todistus siitä että käyttäytyy arvaamattomasti, varsinkin hermostuessaan, ja on ollut alkoholiseurannassa ja kokeillut huumeita? Varmaan saan kamalasti moitetta siitä että olen tällaiseen lähtenyt mukaan, mutta kaikkea tätä en edes tiennyt ennen kuin lapsi oli jo tulossa, ja olin liian luottavainen sen suhteen että kaikki voisi muuttua...

3

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelokas

      mainittakoon se vielä, että tällä hetkellä mies makaa sammuneena keittiössä. Ja kun tiedustelin syytä lähteä juomaan tänään, nii vastaus oli se että siksi kun minä olin ärähtäny koiralle tänään... Se kuulema riittää syyksi juoda itsensä tuohon kuntoon.

    • älä lyö

      mikset vain eroa ? jos hän on alkoholisoitunut tuskin sinun tarvii pelätä että hän tapaa lastaan. myöskin erotessa tuo hänen alkoholin käyttö tulee ilmi. kaikestahan täytyy olla näyttöä tai että hän itse tunnistaa ongelman.
      parastahan oisi lapsen takia että hän saa hoitoa ja pystyy tapaan lastaan. lapsi siitäkin kärsii jos ei ole isästä tietoa mutta hän kärsii myös jos kasvaa perheessä missä joutuu katsoon alkoholistia.
      ymmärrän uskosi parempaan... se on niin helppoa haluta uskoa että kaikki muuttuu. virheitähän me teemme kaikki ja jotain niistä opimmekin.

      eroa, mutta eroa siinä mielessä että lapsi saisi tavata isäänsä tulevaisuudessa ehkä sossun valvonnassa.

    • iskenenesäj

      Voin kokemuksen vinkkinä sanoa, että noilla puitteilla mitä kerrot, sinulla on aika hyvä mahdollisuus saada yksinhuolto. Lisäksi jos itse olet ns. kunnollinen eli sinulla ei ole noita ominaispiirteitä.

      Ainoa asia, mitä sinun asian eteen pitää tehdä on saada näyttö noista seikoista.
      Jos olet tosissasi lähtemässä, mikä on hyväksi lapselle, ennen lähtöäsi hanki todistusaineisto asioista. Jos on jotain lääkärinlausuntoja, ota kopiot (salaa).
      Kun ryyppää / sammuu jne. hanki todistaja näille. Joku sellainen jonka saat oikeussaliin kertomaan asian. Lisäksi itse ottaisin videokuvaa tai valokuvia, huom. videokuvaa ei saisi lain mukaan tehdä toisesta ilman lupaa, sama koskee varmaankin valokuvia mutta voithan omassa kodissasi kuvata vain jotain filmiä/kuvia.

      Aiemmat syytteet pahoinpitelystä ja laittomat aseet ovat myös plussaa sinulle, mutta nekin pitäisi saada jotenkin todistettua. Tosin jos asian joutuu viemään oikeuteen saakka, niin mikäli olosuhdeselvitys tehdään niin siinä otetaan noista poliisirekistereistä tiedot esille. Siinä kohtaa myös sinun täytyy selventää tuo ongelma.

      Mikäli isällä on alkoholiongelma, on parasta että lapsi ei joudu sellaisessa elämään. Voit ihan rohkeasti ja oikeudellisesti asiasta neuvotella ja kysellä neuvoa vaikka lastensuojelun kanssa, varaamalla ajan itsellesi. Ja alkoholisoituneen on turvallisinta tavata lasta jotenkin valvotusti, tilanteessa on ulkoupuolinen henkilö mukana joka huolehtii että lapsella asiat on hyvin kun tapaa isäänsä.

      Hanki todistusaineistoa. Kerro sen jälkeen että nyt on ero edessä ja ehdota lastenvalvojalla käyntiä sekä ilmaise asia että haluat lapselle yksinhuollon. Voihan se olla että isä suostuu siihen mutta jos ei niin sitten tarvitset sen todistusaineiston.
      Jos asia ei suju normaalisti lastenvalvojan luona, niin joudut hankkimaan asianajajan hoitamaan asiaa ja hän voi sitten tehdä ehdotuksen väliaikaisista tapaamisista valvottuina. Eli lasta ei kannata antaa tapaamiselle alkoholisoituneen matkaan jos vähänkään epäilet isän tilaa.
      Mikäli tilanne menee uhkaisaksi, menkää lapsen kanssa turvakotiin. Varsinkin jos isällä on taipumus väkivaltaan, kuten kerroit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2946
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      58
      2338
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1747
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1709
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1327
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      59
      1263
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1203
    Aihe