Hevonen vai poni?

Hebba

Tää olis nyt sitä varten, ettei teidän tarvitsisi muihin keskuteluihin mennä ''Hevonen vai poni'' -kiistelyjänne järjestämään. Omasta mielestäni issikat on ehdottomasti hevosia. Mitä mieltä itse olet ja perusteluja.
Vuonohevosethan luokitellaan poneiksi, mutta itse pidän niitä kuitenkin hevosina. Ja sitten on vielä amerikanminiatyyrihevonen, hevonen, mutta kuitenkin poni.
Mielipiteitä.

7

1726

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hippuli

      Selkeästi hevonen (: Ei hevos-nimitys vain johdu siitä, että sen koko olisi alle 148cm, rakenteesta se otetaan :D Hyvä esimerkki on juuri tämän keskustelun luojalla, amerikan miniatyyrihevonen (; pienen pieni, mutta rakenteeltaan hevonen 8) Ku-Ru tallin sivuillaki lukee "artikkelit"-osiossa, että "ei mikään poni, vaan hevonen." Kysykää issikkaharrastajilta, issikkatallien omistajilta ym, varmasti sanovat että hevoset ovat hevosia 8)

      • hevostyyppi

        hevosia ovat:) ei sillä niin väliä, mutta hyviä ovat joka tapauksessa oli sitten hevonen tai poni;)


    • Hei

      Ponin kokoinen, mutta ehdottamasti hevonen :)

    • !!!!!

      hevoset ovat yli 148 cm joten issikat ovat poneja ..................

    • iissikka

      Issikka on ponikokoinen mutta hevonen,koska sillä on hevosen rakenne.On loukkaus issikoita kohtaan jos väittää niitä poneiksi. Islanninhevonen-Islanninponi, eihän islanninponia ole edes olemassa.

    • 1ssu

      Issikka on PIENHEVONEN ja se kuuluu KYLMÄVERISIIN!! poneja ei luokitella
      kylmä/lämmin/Puoli/täysiverisiin joten se on hevonen.siis pienhevonen samoin kuin pikkusuokki, eihän kukaan sano pikkusuokkiakaan suomenponiks.se on loukkaus sanoa issikkaa poniks yhtä paljon jos sanois pikkusuokkiakin.myöskään vuonis, haflinger, zemeituka,konik ja huzul ei ole poneja vaan pienhevosiin luokiteltavia kylmäverisiä kuten pikkusuokkikin.

    • 1ssu

      siis suomalaisen luokituksen mukaan, en tiedä mikä on se kansainvälinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2542
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1832
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1240
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1028
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      976
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      874
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      101
      862
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      791
    Aihe