Lennossa mitatut arvot vs. 15 minuutin makuun jälkeen.

mies 35, riskisuvust

Työpäivän jälkeen mun normaali arvot on siinä 145-155/90-95 välillä. Siis kun mittaan suoraan kotiin tullessa ilman lepoa. Makoilun jälkeen sain lukemiksi 138/87. Taipumusta on korkeahkoihin arvoihin mutta liikunta tekee suorastaan ihmeitä. Tunnin juoksulenkin jälkeen saan helposti paineiksi 125/75. Yleensä illalla käyn lenkillä joten yöllä paineet lienevät ihan ok-tasolla.

Huolestuttaa vaan kun tossa joulun aikoihin "lomalla" mittasin siskon luona jopa 160/100 lukemia. Ennenkin tuntuu juuri lomalla nuo arvot nousevan. Juuri kun ajattelisi että käy toistepäin.

Itellä paikallaan istuminen nostaa paineita huomattavasti. Siksi aionkin pyrkiä työhön jossa tulee itsessään liikuntaa.

Onhan se työpäivä melkoinen rasite sydämelle jos paineet heiluu tuolla 150-170/100 paikkeilla. En ole kesken töiden mittaillut mutta jotenkin vaan arvaan että ei ne paineet hyvätkään ole.

Onneksi nyt pääsee opiskelemaan rauhassa ilman työn rasitteita joten luulis vähän paineiden tasaantuvan.


Työpäivän ajaksi pitäisi nähtävästi ottaa lyhytvaikutteinen verenpainelääke jotta vielä eläkettäkin saisi joskus olla nauttimassa. Mitäkähän lääkärit olis tästä mieltä?

0

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

        narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
        Maailman menoa
        112
        4727
      2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

        Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
        Maailman menoa
        183
        4469
      3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

        Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
        Ikävä
        114
        1895
      4. Tylsille treffeille

        Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
        Tunteet
        403
        1691
      5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

        Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
        Maailman menoa
        33
        1462
      6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

        Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
        Ensitreffit alttarilla
        6
        1179
      7. Upeeta! Rauha tulee pian!

        Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
        Maailman menoa
        367
        1172
      8. Minkä lempinimen olet

        antanut kaivatullesi?
        Ikävä
        73
        1087
      9. Mitä hyvää olet

        aiheuttanut kaivatullesi?
        Ikävä
        72
        1039
      10. Miksi et halua

        Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
        Ikävä
        92
        978
      Aihe