Onko tehokkaasta näytönohjaimesta haittaa?

nimimmimimerkki

http://www.jimms.fi/tuote/GE620DX-462NE

Tuossa olisi hyvä näyttö ja hyvä prossu ja muutenkin kone on miellyttävän näköinen. Pelejä ei koneella juurikaan pelata, joten tuo näytönohjain on tarpeettoman tehokas. Onko mitään tarvetta etsiä konetta huonommalla näytönohjaimella kun muut ominaisuudet tuskin juurikaan paranevat tuohon hintaan. Mitä mielipiteitä tuosta MSI:stä? Läppäreiden saralla minulle outo merkki.

3

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1324653234

      Tehokkaat näytönohjaimet kuluttaa teoriassa enemmän sähköä. Jos ei pelaa niin peruskäyttöön riittänee integroitu näytönohjain jolloin virrankulutuskin jää mahdollisimman vähäiseksi. Vuositasolla säästö on joitakin kymppejä eli ei isoista rahoista ole kyse.

    • pyyhis

      Ei se ole vain teoriassa, kyllä tehokas näytönohjain syö sähköä melkoisesti. Ainakin nVidian uudemmat ohjaimet osaavat pudottaa joutokäynnillä kellotaajuuksiaan ja näin rajoittaa virrankulutusta. Jos tehokkaalle grafiikkakiihdykselle ei ole tarvetta, niin ei sellaiseen kannata satsata, koska virrankulutuksen lisäksi se nostaa myös lämmöntuottoa ja koneen hintaa.

    • HERRA-GENTOO

      asenna siihen gentoo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4640
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      177
      3646
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      67
      2083
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1084
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe