Surujen RKP äänestys?

Tilastonikkari.

Onko faktatietoa suomenruotsalaisten äänestyskäytöksestä

1. Kuinka moni äänestää (äänestysaktiivisuus)
2. Kuinka moni äänestäneistä on äänestänyt RKP (%)
3. Kuinka paljon RKP äänestäneissä on suomenkielisiä (%)

Mielellään SUORA linkki kysyttyihin tilastotietoihin. Esim. Viime eduskuntavaalien osalta. Paras olisi jos löytäisitte yhteenvedon vaikka viimevuosikymmeneltä.

4

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastauksia.

      Tässä tulee melko tarkkoja vastauksia, mutta ei linkkejä.

      1. Surujen äänestysprosentti on selvästi suomalaisia suurempi. (75-80% ?)

      2. Suruista tutkimuksen mukaan ainakin 70% äänestää RKP:tä.

      3. Edellisestä kohdasta voi laskea suomalaisäänestäjien osuuden. Korkeintaan 20% RKP:n äänistä tulee aitosuomalaisilta. Vaikea laskea, koska muita vähemmistöjä on nykyään niin paljon.

    • dfdsfd

      Käsittääkseni ns. tavalliset surut äänestävät yleensä eduskunta- ja kunnallisvaaleissa RKP:tä, rikkaiden yrityssukujen perilliset puolestaan Kokoomusta. Presidentinvaaleissa suurin osa taitaa kyllä äänestää Lipposta tai Niinistöä.

    • Vaalit2011!

      Kuten yksi toinen kirjoitti niin suomenruotsalaiset äänestävät suomenkielisiä ahkerammin eli noin 80 prosenttia käy äänestämässä ja 75-80 prosenttia suomenruotsalaisista äänestää RKP:tä mittaus toisensa jälkeen.

      - Jos suomenkieliset sohvalla istuvat kävisivät äänestämässä niin suomalainen poliittinen kenttä olisi ihan toisenlainen. Viime kevään vaaleissa nähtiin vähän esimakua siitä mihin suomenkielisen hiljaisen väen äänestysaktiivisuus johtaa. Suuret vanhat puolueet menettävät asemiaan ja tätä he kutsuvat, että ilmapiiri Suomessa on muuttunut. Totta piruvie sen pitääkin muuttua jos uudet tuulet alkavat puhaltaa. Ei silloin kaikkea tehdä enää niinkuin silloin ennen vanhaan aikaan kun asioista päätettiin kabineteissa suljettujen ovien takana. Ilmapiiri muuttuu!!!

      • Lisäksi!

        Nykyinen vaalisysteemi suosii pienpuolueista juuri RKP:tä!

        Jos se olisi päinvastoin, olisi systeemiä muutettu jo ajat sitten.

        Eikö ole muuten ihmeellistä, että KAIKKI käytännöt suosivat juuri yhtä vähemmistöä?

        Ei ihme, että surusvekot pyrkivät säilyttämään kaiken ennallaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      290
      5459
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5036
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4146
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3840
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3468
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      88
      3116
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2972
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      41
      2168
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      45
      2100
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2078
    Aihe