Tuet voidaan poistaa kun palkaansaajiltakin

Viljelijä..

poistetaan lomakorvaukset ja lomarahat ym korvaukset lomalla tekemättömästä työstä.Montakohan kymmentä miljardia tämäkin systeemi maksaa yhteiskunnalle.Palkankorotuksista voitaisiin myös luopua.Ei Brasiliassakaan orjatyövoimalle makseta vuotuisia korotuksia eikä Kiinassa tunneta länsimaisia loma-aikoja.Luullaan ettei suomalaiset pärjää kiinalaisten palkkatasolla mutta tosi on että työ alkaa maistumaan entistä paremmalta kun siirrytään Kiinan systeemiin.

29

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      • ---

        ---


      • nhnhnh2
        --- kirjoitti:

        ---

        Suomen maatalouden saamat tuet ylittävät lähes miljardilla eurolla julkisuudessa esillä olleet luvut, kun mukaan lasketaan maanviljelijöiden eläketuki ja luopumistuet. Professori Esko Niemi vaatii tukijärjestelmän romuttamista.
        Jaa Facebookiin
        Jaa Twitteriin
        Jaa LinkedIniin
        Lisää suosikkeihin
        Kommentoi
        Lähetä
        Tulosta (HTML)
        Tallenna (PDF)
        Matti Niemi
        3.8.2010 06:01
        475
        Suomalaiset maanviljelijät saavat erilaisina verotukina lähes kolme miljardia euroa, laskee Aalto-yliopiston tuotantotalouden professori Esko Niemi.

        Kolmen miljardin euron summasta vain 1,9 miljardia on suoria viljelytukia. Loppu miljardi koostuu erilaisista eläke- ja luopumistuista, joita ei yleensä haluta laskea maatalouden tukipaketin hintaa kerrottaessa.

        Pitkään Suomen aluepolitiikkaa arvostellut Niemi kutsuu kahdesta miljardista puhumista harhaanjohtamiseksi.

        – Maa- ja metsätalousministeriö, maanviljelijät ja heitä lähellä olevat henkilöt, MTK:laiset, hän listaa mielellään pienemmästä tukisummasta puhuvia tahoja.

        Erityisesti Niemeä kismittää maatilojen kurjuuteen vetoaminen. MTK:n ja valtiovarainministeriön laskujen mukaan maatilallisen työansio tuntia kohden on vain 2,2 euroa.

        – En tiedä miten ne kehtaavat? Jokainenhan tajuaa, että se on silkkaa roskaa. Miten niitä [työtunteja] kysellään, eihän se voi todellakaan pitää paikkansa, Niemi ihmettelee.

        "Kaukana duunarin
        ansioista"

        Professori Niemi vaatii, että maataloustukijärjestelmästä aletaan pikkuhiljaa luopua. Kannattamatonta toimintaa on turha tukea, vaikka hän hyväksyykin tavoitteen omavaraisesta elintarviketuotannosta.

        – Mutta eihän sekään voi tarkoittaa yli sadan prosentin omavaraisuutta joissain tuotteissa. Emmehän me ole banaaneissakaan milloinkaan omavaraisia, hän sanoo.

        Niemi huomauttaa, että tuettu elinkeino on nostanut maanviljelijät tulonjakotilastojen paremmalle puolelle.

        Tilastokeskuksen mukaan maanviljelijöiden käytettävissä olevat tulot olivat vuonna 2008 jopa 49 prosenttia korkeammat kuin keskivertokotitalouden. Henkeä kohti laskettuna tulot olivat 17 prosenttia korkeammat. Erot ovat kasvaneet 1990-luvulta.

        – Tavalliseen duunariin verrattuna käytettävissä olevat tuet on korkeat. Tukemalla pitäisi saavuttaa korkeintaan kohtuullinen tulotaso, hän sanoo.

        ∇ MAINOS, ARTIKKELI JATKUU ALEMPANA ∇


        ∇ ARTIKKELI JATKUU ∇
        Lisää selvitettävää riittää. Niemi viittaa maataloushallinnon suureen byrokratiaan ja toivoo asiantuntijoilta ratkaisuja. Laskematta on esimerkiksi, mitä maataloustuotteiden hintatuki maksaa kuluttajille.

        – Joku bloggari on pistänyt sen miljardiin euroon. Siis Suomen osalta, Niemi sanoo.

        Tarkempi luku
        3,01 miljardia

        Valtiovarainministeriön tuoreen budjettiesityksen mukaan ensi vuonna viljelyä tuetaan suoraan 1,9 miljardilla eurolla. Summasta Suomen osuus on 1,1 miljardia, eli 59,5 prosenttia ja EU:n osuus 766 miljoonaa, eli 40,5 prosenttia.

        Suomen tuki koostuu maa- ja puutarhatalouden kansallisesta tuesta (555 miljoonaa), maatalouden ympäristötuesta (265 miljoonaa) ja luonnonhaittakorvauksesta (304 miljoonaa).

        Lisäksi Suomi maksaa esimerkiksi luopumis- ja muina tukina noin 260 miljoonaa euroa. Maatalouden kehittämiseen on varattu 116 miljoonaa euroa.

        EU maksaa omaa yleistukeaan 541 miljoonaa sekä ympäristötuesta 107 miljoonaa ja luonnonhaittakorvauksesta 118 miljoonaa.

        Näiden summien päälle tulevat kuitenkin vielä maanviljelijöiden sosiaalituet. Sosiaali- ja terveysministeriön budjetista maksettavat osuudet maatalousyrittäjien eläkkeistä (531 miljoonaa) ja lomitustoiminnasta, eli sijaisten palkkaamisesta maanviljelijöiden ja turkistuottajien hengähdystauoille (219 miljoonaa).

        Yhteensä maataloudelle jaetaan valtion ja unionin budjeteista 3,01 miljardia euroa.


      • ---
        --- kirjoitti:

        ---

        ---


    • ....................

      ........................

      • -

        -


      • -
        - kirjoitti:

        -

        -


      • ---
        - kirjoitti:

        -

        ---


    • -

      -

    • sittenkun

      lopettaa wc-paperin käytön silloin syntyy säästöä etusormella pyyhkii ja nuolaisee.

    • 24/7?

      Mitenkäs me yrittäjät? Meille ei maksa kukaan lomakorvauksia, ei lomittajia, ei tekemättömästä työstä makseta mitään.

      Teillä viljelijöillä on se 24/7 työaika, johon lasketaan normaali kotona oleskelu, nukkuminen, saunanlämmitys, kaupassakäynti, lastenhoito, pihan haravointi, kotiremontti jne. jne.

      • työaikaa

        Tuostahan ne aina puhuvat 24/7 työajasta ja laskevat sen mukaan tuntipalkan.

        Pitää meidän muittenkin sitten laskea työajaksi; netissäroikkuminen, saunominen, nukkuminen, ruoanlaitto, lastenhoito, siivous, kylässäkäynti, kukkapenkinhoito...


      • itiootti

        miten niin työaika??
        Myykö Neste oyj polttoaineet halvemmalla jos kynnän peltoja 24/7 läpi vuoden ???
        No ei todellakaan idiootti vaan tukion hehtaariperusteinen


      • vai kuinka

        aika harvaan yritykseen pääsee asioimaan lauantaina tai sunnuntaina tai juhlapyhinä????
        liekö näitä n. 110 vuodessa.
        missä lie yrittäjät ovat ?


    • Yrittäjä..

      Palkansaajien ja yrittäjien lomaa ja lomittajia eivät kustanna Suomessa veronmaksajat, toisin kuin maanviljelijöitten.

      • Kuka maksaa,

        poliisien, hoitajien, opettajien jne lomat ja millä miksei maanviljelijät oli lomaan yhtälailla oikeutettuja kuin muutkin ?


      • ootko ihan p

        NO KERRO KUKA EI MAKSAIS NÄITÄ KULUJA suomalaisten TUOTTEIDEN JA PALVELUIDEN HINNOISSA ????
        julkisella sektorilla ne maksetaan verovaroin .


    • Nimimerkki 'Viljelijä..' tulee tahattomasti
      paljastaneensa luonteensaa perusvireen eli
      kateuden. Se ei sinällään ole näitä
      kompetenssivajeisia arvioitaessa mikään
      yllätys. Nimimerkki 'Viljelijä' uskon on
      oikeasti vailla oivallusta, kun ei ymmärrä megalomaanisten
      maataloustukien tulevan veronmaksajien
      rahoista. Kun taas duunarin lomakorvaukset ja
      muut ovat vastikkeellista palkkiota hänen
      raadannastaan työnantajalleen. Toivottavasti
      loishyysääminen eli maataloustuet saadaan
      lopetetuksi.

      • Jopan kompetensi

        ei riitä tajuamaan että ruoka maksaa ja se ei ole viljelijöiden syy, viljelijjät toimivat yhteiskunnan asettamissa raameissa ja on aivan laillinen ammatti..


      • Yhteiskunnan
        Jopan kompetensi kirjoitti:

        ei riitä tajuamaan että ruoka maksaa ja se ei ole viljelijöiden syy, viljelijjät toimivat yhteiskunnan asettamissa raameissa ja on aivan laillinen ammatti..

        torppareita ovat!


      • .,.,.,.,.,.,.,..
        Yhteiskunnan kirjoitti:

        torppareita ovat!

        Sinun elättäjiäsi !


      • Kunkkuja !
        Yhteiskunnan kirjoitti:

        torppareita ovat!

        Olen maanviljelijä, ja pirun ylpeä siitä, että osaan olla luonnon kanssa sinut, ja mm. kriisin aikanakin tuottaa särvintä pöytään!


      • emennistö

        Suuri enemmistö on päättänyt.
        Onkohan heillä kompetenssivaje ???


      • kareko1

        Siinä onkin oikea mies puhumaan MEGALOMAANISESTA kateudesta heh heh


      • vapa join

        Kyllä ne palkansaajien lomarahat ovat ihan yhtä eriskummallinen ilmiö kuin maataloustuet. Itsekin palkansaajana ihmettelin, että millä perusteella minulle maksetaan lomallaolosta palkkaa, tai sairauden ajalta. Reilu peli olisi, että palkka maksetaan vain tehdystä työstä, ja maataloustulo vain myydyistä tuotteista, ja sekä palkka että tuottajahinnat pitäisi olla sitä tasoa että kumpikin on mahdollista. Vastikkeellinen palkka pitäisi maksaa niin duunarille kuin muillekin tehdystä työstä, mutta ei lomailusta tai sairastelusta, tai lastenhoidosta, ne itsekunkin olisi syytä kustantaa itse tai sitten yhteiskunnan maksaa jos asianomaisen talous on niin kuralla ettei omillaan pärjää.


      • Jussi särvintä, höh
        Kunkkuja ! kirjoitti:

        Olen maanviljelijä, ja pirun ylpeä siitä, että osaan olla luonnon kanssa sinut, ja mm. kriisin aikanakin tuottaa särvintä pöytään!

        kriisin aikaan tukijussi o peräkammarissa verhot ikkunoissa, hö särvintä pöytään on käppänällä puheet ku rahattomalla lehmänostajalla, jos ruokapula tulisi kalastus nousisi sotaajan arvon tasolle ellei yli.


      • ptss mitä
        Jussi särvintä, höh kirjoitti:

        kriisin aikaan tukijussi o peräkammarissa verhot ikkunoissa, hö särvintä pöytään on käppänällä puheet ku rahattomalla lehmänostajalla, jos ruokapula tulisi kalastus nousisi sotaajan arvon tasolle ellei yli.

        saisi olla, kinkkua, perunaa, munia, ruisleipää, maitoa, lihaa, kaikkea löytyy mutta maksaa pitää..


      • Eppäillä soppii
        ptss mitä kirjoitti:

        saisi olla, kinkkua, perunaa, munia, ruisleipää, maitoa, lihaa, kaikkea löytyy mutta maksaa pitää..

        kriisin aikaan myös vai?


    • kyllä vastustaa

      Maataloustukien poistoa vasusti kaksi ihmistä eduskuntatalon edessä, mielenosoituksessa!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      90
      6485
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      454
      4564
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      122
      2499
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      137
      2329
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      0
      2091
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      26
      1089
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      69
      1010
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      980
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      95
      883
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      64
      776
    Aihe